Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwaty i pomniki przyrody w Łodzi to miejsca na majówkę 2020. Gdzie się wybrać na majówkę, gdy wszystko jest zamknięte?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Co robić w majówkę, gdy wszystko poza lasami i parkami jest zamknięte? Lasy i parki w Łodzi i okolicy to jedne z niewielu miejsc, gdzie można wybrać się w majówkę 2020 roku. To może być okazja, by lepiej poznać rezerwaty i pomniki przyrody w najbliższej okolicy.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Co robić w majówkę, gdy wszystko poza lasami i parkami jest zamknięte? Lasy i parki w Łodzi i okolicy to jedne z niewielu miejsc, gdzie można wybrać się w majówkę 2020 roku. To może być okazja, by lepiej poznać rezerwaty i pomniki przyrody w najbliższej okolicy.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Matylda Witkowska
Co robić w majówkę, gdy wszystko poza lasami i parkami jest zamknięte? Lasy i parki w Łodzi i okolicy to jedne z niewielu miejsc, gdzie można wybrać się w majówkę 2020 roku. To może być okazja, by lepiej poznać rezerwaty i pomniki przyrody w najbliższej okolicy.

Łódź na swoim terenie ma aż dwa rezerwaty przyrody. To rzadkość w tak dużych miastach. Ale tylko do jednego rezerwatu można wejść.

Rezerwat Las Łagiewnicki

W zachodniej części Łagiewnik, między ul. Skrzydlatą a Wycieczkową znajdziemy rezerwat przyrody Las Łagiewnicki. Chroni pozostałość dawnej Puszczy Łódzkiej i rzadkie rośliny, w tym dziewięć gatunków podlegających ścisłej ochronie (wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, storczyki, naparstnica zwyczajna i pełnik europejski).

Przez rezerwat w Lesie Łagiewnickim prowadzi żółty szlak turystyczny, a także ścieżka edukacyjna. Można do niego łatwo dojść od strony Arturówka.

Polesie Konstantynowskie

Fragment dawnej puszczy chroni też rezerwat Polesie Konstantynowskie, mieszczący się na obrzeżach parku na Zdrowiu od strony ul. Krzemienieckiej, między ogrodem zoologicznym a Atlas Areną. To jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce i najstarszy rezerwat miejski. Utworzony został w 1930 r.

Rezerwat chroni pozostałości bagiennego lasu olszowego, grądu z przewagą grabów oraz lasu jesionowo-olszowego. Wiele drzew oplata bluszcz zwyczajny.

Rezerwat jest ogrodzony i nie ma do niego wstępu. Osoby zainteresowane mogą najwyżej przyjrzeć się roślinom przez pręty ogrodzenia.

Jagosz i inne pomniki przyrody

Od kilku dni mieszkańcy Łodzi mogą znów odwiedzać należący do Politechniki Łódzkiej park Klepacza. Park czynny jest w godz. 10-18.
Chociaż w tym roku był zamknięty podczas kwitnienia cebulic syberyjskich, nadal warto go odwiedzić. Znajduje się tu jeden z najbardziej znanych łódzkich pomników przyrody, czyli dąb Jagosz, zwany też Fabrykantem.

Pomniki przyrody można znaleźć też w innych parkach, Są nimi np. głazy w parku Staszica, a także całe parki Źródliska I i Źródliska I.

Rezerwaty wokół Łodzi

Podczas spędzanej w domu nietypowej majówki można też poznać przyrodę wokół Łodzi. Do najbliższych rezerwatów i pomników przyrody można dojechać rowerem, samochodem lub komunikacją.

Na przykład znajdujący się tuż za granicami Łodzi rezerwat Wiączyń chroni 300-letnie obumierające buki i inne drzewa liściaste. Można go oglądać z przyległej ścieżki. Rezerwat Grądy nad Lindą w gminie Zgierz chroni dopływy Lindy, prowadzi tam ścieżka edukacyjna.

Dostępny dla turystów jest rezerwat Molenda w leśnictwie Tuszyn, który także chroni pozostałości Puszczy Łódzkiej. Prowadzi przez niego czerwony szlak turystyczny.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE DLA DZIECI I DOROSŁYCH NA WYCIECZKI I SPACERY >> Zobacz w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki