Reżyser Sławomir Grünberg pokaże w Łodzi pół godziny...

  Reżyser Sławomir Grünberg pokaże w Łodzi pół godziny dokumentu o Janie Karskim

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Reżyser Sławomir Grünberg pokaże w Łodzi pół godziny dokumentu o Janie Karskim
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Maciej Stanik

  Łódź odwiedził w piątek Sławomir Grünberg, mieszkający w Stanach Zjednoczonych reżyser i operator, absolwent łódzkiej "filmówki" i laureat m.in. nagrody Emmy, który siedem lat temu zaczął pracę nad dokumentem "Jan Karski i władcy ludzkości".
  Nieco ponad półgodzinny fragment będzie pokazany na rynku centrum handlowego "Manufaktura". Towarzyszyć będzie mu spotkanie z reżyserem (poprowadzi je Joanna Podolska, dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana) i pokaz teledysku nakręconego do hiphopowej piosenki o Karskim. Jej autorem są członkowie Klubu Kuriera, działającego przy Centrum Dialogu. Spotkanie z reżyserem rozpocznie się w piątek (19 września) o godz. 18.30.

  Również na rynku Manufaktury ustawiona została ekspozycja przybliżająca postać kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Drugą oglądać można w Muzeum Fabryki. Przedstawia ona szkice do animowanej części dokumentu, którego fragment pokazywany był dotąd w czterech krajach (m.in. w Afryce Południowej) i - jak podkreśla reżyser - spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem.

  - W moim filmie o Janie Karskim chciałem przybliżyć go tym, którzy o tego czynach nigdy nie słyszeli. Wierzę, że film może zmienić świat przez zmianę choćby jednego widza. Taką moc ma sztuka, czego doświadczyłem na sobie - mówi Grünberg, który w 2000 r. z rąk Karskiego odebrał nagrodę jego imienia za podejmowanie tematów moralnie ważnych za film „School Prayer” .

  Wspólnie z Katką Reszke, współautorką filmu, Grünberg spędził dwa tygodnie w Hoover Institution w Palo Alto w Kalifornii. Tam odnalazł wiele materiałów dotyczących Karskiego, które on sam przygotował jeszcze długo przed śmiercią.

  - Zbiory te były świetnie skatalogowane i ułożone w ogromnych albumach. Należało je tylko starannie przeglądać. W tym archiwum znaleźliśmy również taśmy wideo ze zbiorów samego Karskiego - mówi reżyser. - W Nashville w stanie Tennessee odwiedziliśmy Thomasa Wooda, współautora książki „Karski: How One Man Tried to Stop the Holocaust”. Tom Wood nie tylko robił wywiady do książki, ale tez nagrał z Karskim kilka godzin na taśmach wideo.

  Pomocy przy pracy nad filmem udzielili reżyserowi pracownicy Muzeum Miasta Łodzi.

  Zobacz fragment powstającego w reżyserii Sławomira Grunberga filmu o Janie Karskim

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo