Młody doktorant z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ jest jednym z 10 finalistów ogólnopolskiego konkursu INTER Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
- Terapeuci zauważyli, że dzieci z autyzmem, które najczęściej unikają kontaktów z ludźmi, bardzo lubią bawić się robotami - opowiada Igor Zubrycki. - Ta prawidłowość jest na świecie znana, jednak nasz projekt zawiera ważną nowość: kontrolę nad robotami chcemy oddać z rąk inżynierów terapeutom. Nasze roboty będą tak łatwe w obsłudze, że specjaliści pracujący z małymi pacjentami sami ustawią pożądany przez siebie program działań robota. Dzięki temu robot może "zachowywać się" inaczej w przypadku każdego pacjenta, a indywidualne różnicowanie terapii jest niezbędne.
Jak opowiada Zubrycki, często zdarzają się przypadki, w których autyzm nie jest jedynym schorzeniem: zespół doktoranta pracował m.in. z dzieckiem autystycznym i niewidomym.
Zespół to robotycy z PŁ, zaprzyjaźnieni z nimi projektanci z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz psychologowie z Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula w Łodzi.
- Przed rokiem centrum zaprosiło robotyków na przypadający w kwietniu Dzień Autyzmu i tak się zaczęło - opowiada Igor Zubrycki.
W ciągu roku inżynierowie z PŁ i ich współpracownicy przygotowali prototypy kilku robotów.
- Jednym z powodów, dla którego dzieci autystyczne "chowają się w sobie" i mają ataki paniki jest to, że inaczej postrzegają bodźce: dźwięki, ruch czy światła. Z pomocą przychodzi terapia sensoryczna, czyli odpowiednie podawanie bodźców. Także przez nasze roboty - dodaje Igor Zubrycki.
Te roboty to "mobilne maluchy", obsługiwane przez smartfon terapeuty, z którymi dziecko może się bawić, nie wiedząc, że ktoś nim steruje. Kolejny robot to kostka na "nóżkach". Mały pacjent może ją stawiać, obracać, a ona "giba się" i świeci, zgodnie z programem, ustawionym przez terapeutę. Jest także zestaw trzech kostek - ustawiane kolejno na sobie m.in. potęgują wydawane przez siebie dźwięki, w tym szumy, co uczy dziecko rozpoznawania związków przyczynowo-skutkowych. Robotycy będą doskonalić swoje specjalne rękawy: po włożeniu do nich rąk, mały pacjent czuje ciepło albo chłód, mrowienie i inne wrażenia związane z dotykiem.
Zubrycki podkreśla, że nowe roboty pomogą także terapeutom pracującym z dziećmi z autyzmem.
- To jeden z najbardziej zagrożonych wypaleniem zawodów. Terapeuci przebywają przez cały dzień pracy z dziećmi, z którymi bardzo trudno nawiązać kontakt. Wierzymy, że dzięki naszym narzędziom praca terapeutów stanie się dla nich łatwiejsza i mniej wypalająca zawodowo - mówi Zubrycki.
Igor Zubrycki jest ogromnie zaangażowany w promocję robotyki. Prowadził zajęcia dla gimnazjalistów w ramach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego i wykłady o programowaniu dla osób w wieku 50+.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!