Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Sztafeta gen. broni Tadeusza Buka wystartowała ze Spały [FOTO,FILM]

Beata Dobrzyńska
W poniedziałek, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Spale odbyły się uroczystości przy grobie gen. broni Tadeusza Buka, mieszkańca Spały, który również zginął w prezydenckim tupolewie. Po raz siódmy ze Spały wystartowała również sztafeta pamięci generała.

W poniedziałek, 10 kwietnia, na cmentarzu w Spale, dokładnie o godz. 8.41 przy grobie gen. Tadeusza Buka, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej odbyło się uroczyste składanie wieńców i zapalenie zniczy. W tej uroczystości przed wszystkim uczestniczyła rodzina generała, ale także przyjaciele, znajomi, koledzy z wojska oraz przedstawiciele wielu tomaszowskich instytucji, które przez lata współpracowały z generałem i dobrze go znały.

Wśród gości byli m.in. polscy generałowie w stanie spoczynku: gen. broni Mirosław Różański, gen. broni Waldemar Skrzypczak, gen. dywizji Ireneusz Bartniak i gen. dywizji Jan Kempara.

Następnie sprzed bram cmentarza, niedaleko stacjonującej 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, w której kilka lat pełnił służbę rozpoczęli swój bieg uczestnicy VII Sztafety Pamięci im. generała broni Tadeusza Buka. Bieg zakończy się 21 kwietnia 2017 roku w Żaganiu podczas święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej, w której generał Buk zaczynał służbę i otrzymał później szlify generalskie. Żołnierze po drodze odwiedzą min.: Spałę, Zelów, Szadek, Warta, Błaszki, Brzeziny, Przygodzice, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowę, Nową Sól, Kożuchów kończąc swój bieg w Żaganiu, łącznie mając do pokonania dystans ok. 450 kilometrów.

Pałeczkę sztafety biegaczom przekazała córka generała Elżbieta, a starterem biegu był jego syn Mariusz. W sztafecie biegną m.in. żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 34. Brygady Kawalerii Pancernej, a także uczniowie ZSP nr 1 w Tomaszowie.

Głównym celem imprezy jest, poprzez bieganie oraz aktywny styl życia, utrwalać pamięć o generale. Sztafeta ma także swój wymiar edukacyjny. Jej uczestnicy będą prowadzić pogadanki w szkołach i instytucjach, spotykać się z władzami i przedstawicielami stowarzyszeń. Dzięki temu przybliżą sylwetkę wielkiego polskiego dowódcy.

Kolejnym elementem spalskich uroczystości była msza święta w intencji śp. gen. broni Tadeusza Buka oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która odbyła się w kościółku w Spale.

Po zakończeniu mszy świętej, zapalone zostały znicze i złożone wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej śp. gen. broni Tadeusza Buka na moście nad rzeką Pilicą w Spale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki