MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica pogrzebu ofiar masowego mordu na Radogoszczu w 1945 roku. Dwie zbiorowe mogiły na cmentarzu w Łodzi

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Zwłoki spalonych więźniów po likwidacji więzienia w Radogoszczu.
Zwłoki spalonych więźniów po likwidacji więzienia w Radogoszczu. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
28 lutego przypada rocznica pogrzebu ofiar masowego mordu na Radogoszczu, do którego doszło w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, kiedy to Niemcy, w obliczu zbliżających się do Łodzi oddziałów Armii Czerwonej, wymordowali więźniów znajdujących się w budynku więzienia, a następnie podpalili go. Znajdowało się w nim wtedy ok. 1500 mężczyzn. Przez miesiąc mieszkańcy Łodzi poszukiwali wśród zgliszczy popiołów szczątków swoich bliskich. 28 lutego 1945 r. szczątki pomordowanych pochowane zostały w zbiorowych mogiłach na cmentarzu pw. św. Rocha.

Noc z 17 na 18 stycznia 1945 zapisała się w pamięci łodzian jako jedna z najtragiczniejszych w historii miasta. W obliczu zbliżających się do Łodzi oddziałów Armii Czerwonej, załoga niemieckiego rozszerzonego więzienia policyjnego na Radogoszczu („Erweitertes Polizei-Gefängnis Radegast) wymordowała więźniów znajdujących się w budynku, a następnie podpaliła go. Znajdowało się w nim wtedy ok. 1500 mężczyzn.

Dobijanie tych co ocaleli

Niemieccy strażnicy wkroczyli około północy do pomieszczeń znajdujących się na parterze więzienia, mordując przebywających tam więźniów funkcyjnych. Następnie skierowali się na pierwsze piętro i zaczęli wyprowadzać więźniów z pomieszczeń na korytarze, gdzie ci następnie byli zabijani. Narastała panika. Na drugim piętrze więźniowie podjęli próbę oporu, co poskutkowało wycofaniem się Niemców z gmachu.
Więzienie zostało podpalone nad ranem 18 stycznia, prawdopodobnie na parterze. Więźniowie skakali z okien i otworów wykutych w murze, próbując uciec przed ogniem. Niemcy znajdujący się na dziedzińcu ostrzeliwali ich z karabinów i pistoletów maszynowych. Gdy płomienie przygasły, Niemcy zaczęli przeszukiwać zgliszcza, aby dobić ocalałych. Z masakry radogoskiej ocalało jedynie około 30 osób, którym udało się przeskoczyć mur więzienia, bądź ukryć w zbiorniku wodnym na klatce schodowej.

Pogrzeb i manifestacja

Ciała zamordowanych zostały złożone na sąsiadującym z terenem więzienia cmentarzu rzymskokatolickim św. Rocha. Prochy spalonych znajdują się również w sarkofagu znajdującym się na terenie muzeum na Radogoszczu.
Kilka dni po tragedii, w Łodzi miała miejsce manifestacja. Napisy głosiły: „Pomścimy męczenników Radogoszcza!”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki