Rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Odsłonięcie...

  Rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Odsłonięcie monumentu Wieczna Miłość [ZDJĘCIA]

  Daniel Sibiak

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Odsłonięcie monumentu Wieczna Miłość [ZDJĘCIA]
  1/12

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Daniel Sibiak

  To był historyczny moment. W przeddzień 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu po 10 latach oczekiwań odsłonięto w końcu monument "Wieczna Miłość", co spotkało się z wielkim aplauzem ze strony mieszkańców i wielu gości, którzy zjechali do Wielunia.
  Rzeźba przedstawia dwie zbliżone do siebie planety o twarzach kobiety i mężczyzny zawieszone w przestrzeni kosmosu, które łącząc się orbitami tworzą znak nieskończoności.

  - Patrząc na tak licznie zgromadzoną publiczność czuje się niezwykle wzruszony. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowym momentem w moim życiu. To, co jako dziecko przyrzekłem Wieluniowi i jego mieszkańcom, co później przybrało formę światowego projektu pokoju i rzeźby stało się misją mojego życia.
  Dziś przekazuję ten monument jako hołd dla mieszkańców rodzinnego miasta, ich tragicznej historii i bohaterstwa. Nic nie dzieje się przypadkowo. Czasem najprostsze idee dojrzewają wolniej niż zawiłe programy matematyczne. Po 10 latach wytężonej pracy i walki z trudnościami rzeźba "Wieczna Miłość" stanęła w miejscu wybranym przez społeczeństwo. Usytuowana w sąsiedztwie ruin kościoła fary, jedynego widocznego świadectwa ludobójstwa dokonanego przez wojska niemieckiego okupanta na bezbronnej ludności Wielunia wraz z otoczeniem tworzy nową symboliczną jakość. Trudno uwolnić się od bolesnych wspomnień, bo jak uciec od wizji ofiar, ludzi którzy przez całe swoje życie znosili traumę moralną i psychiczną i nie potrafili już nigdy uciec od huku bombardowania, wrzasku i rozpaczy. Do dziś płacimy wysoką cenę za szaleństwo ludzi, którzy uczynili piekło na ziemi i pogrążyli świat w chaosie, ciemności i nędzy. Szczególnie ważna jest dzisiaj dla mnie obecność świadków napaści na Wieluń o godzinie 4.40 1 września 1939 roku - mówił dziękując za obecność Wojciech Siudmak, autor i pomysłodawca monumentu.

  I dodawał, że usytuowanie w Wieluniu monumentu "Wieczna Miłość" to wyjątkowe wydarzenie w historii miasta i polskiego narodu.

  - Przekształca bowiem tragiczne doświadczenia II wojny światowej w gest pokoju skierowany do świata poprzez sztukę, uniwersalny język ludzkości. Nigdy dotąd dążenie do pokoju nie przybrało takiej formy i nie miało tak głębokiego uzasadnienia. Misją projektu jest umacnianie pokoju przez szeroką wspólnotę narodów, dążenie do równowagi i poszukiwania porozumienia. Projekt objął patronatem Polski Komitet Ds. Unesco oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki międzynarodowej współpracy kolejne rzeźby połączą różne miasta świata i umożliwią przekazanie oraz rozwinięcie idei tolerancji, harmonii i pojednania. Pragniemy, aby przesłanie światowego projektu pokoju stało się ideą wszechobecną na świecie. A wartości intelektualne utrwalać będzie przyznawana co roku nagroda pokoju - dodaje Wojciech Siudmak.

  Uroczystą galę odsłonięcia monumentu "Wieczna Miłość" prowadził aktor Piotr Szwedes. Do Wielunia zjechało też wielu ważnych gości, którzy nie szczędzili ciepłych słów o projekcie. Zebrani zobaczyli m.in. nagranie z udziałem aktorki Beaty Tyszkiewicz, która jest ambasadorką projektu "Wieczna Miłość" i uważa, że jego przesłanie jest wyjątkowe.

  W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego głos zabrał prof. Tomasz Nałęcz.

  WIĘCEJ ZDJĘĆ NA WIELUN.NASZEMIASTO.PL

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co tam rocznica wybuchu wojny

  zdzich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

  co wy tak z tą rocznicą wybuchu wojny,nasz miłościwie panujący prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych chce się bawić przecież dziś dożynki jasnogórskie z udziałem biskupów i to się liczy a nie jakaś...rozwiń całość

  co wy tak z tą rocznicą wybuchu wojny,nasz miłościwie panujący prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych chce się bawić przecież dziś dożynki jasnogórskie z udziałem biskupów i to się liczy a nie jakaś tam rocznica wybuchu wojny i śmierć milionów.to właśnie dzisiaj 74 lata temu ginęły tysiące ludzi w obronie kraju po to aby prezydent w wolnej już polsce zamiast oddawania gdzie tylko to możliwe honorów poległym i rannym mógł się bawić wraz z biskupami na dożynkach.CZEŚĆ ICH PAMIĘCI panie prezydencie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tusk, Sikorski i "bul" Komorowski przeproszą dzisiaj Niemców

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

  za to, że Polska broniła się w 1939 roku?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo