Rodzice 6-latków: Urzędnicy nas oszukali!

  Rodzice 6-latków: Urzędnicy nas oszukali!

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rodzice 6-latków: Urzędnicy nas oszukali!

  ©Piotr Krzyżanowski/archiwum Polskapresse

  Tylko ok. 200 z prawie tysiąca 6-latków, które pójdą do szkoły, znalazło miejsca w klasach złożonych wyłącznie z rówieśników. Tymczasem łódzki magistrat złożył obietnicę jednorodnych wiekowo oddziałów dla maluchów, by zachęcić rodziców do zapisywania dzieci do szkół.
  Rodzice 6-latków: Urzędnicy nas oszukali!

  ©Piotr Krzyżanowski/archiwum Polskapresse

  Oddziały z 6-latkami miały liczyć 20 uczniów. I z tym też może być problem.

  - Jestem oburzony. Moje dziecko trafiło do klasy 25-osobowej - opowiada rodzic 6-latka, zapisanego do Szkoły Podstawowej nr 40, który skontaktował się z naszą redakcją. W oddziale jego dziecka 6-latków będzie 11, reszta to 7-latki. - Moje dziecko idzie do podstawówki tylko przez wzgląd na obietnice urzędników. Rozumieliśmy je jasno: miasto nas zachęca, więc zapisany do pierwszej klasy 6-latek ma mieć w oddziale 19 rówieśników, a jeśli znajdzie się ich mniej, to problem urzędu.


  CZYTAJ TEŻ: W Łodzi co piąty sześciolatek pójdzie do szkoły

  CZYTAJ TEŻ: WYWIAD Z TOMASZEM ELBANOWSKIM Z FUNDACJI RZECZNIK PRAW RODZICÓW

  Rodzice 6-latków z SP nr 40 czują się oszukani i zamierzają wysłać pismo z protestem do kuratorium oświaty oraz do Krzysztofa Piątkowskiego, wiceprezydenta Łodzi odpowiedzialnego za edukację. Do sekretariatu SP nr 40 w piątek dzwoniliśmy kilkukrotnie. Nie uzyskaliśmy jednak połączenia z osobą pełniącą obowiązki dyrektora szkoły.

  W odpowiedzi przesłanej przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi czytamy, że po analizie wyników naboru magistrat planował stworzyć 19 klas wyłącznie dla 6-latków, (czyli dla ok. 400 maluchów) "jednak ostatecznych rozstrzygnięć dotyczących utworzenia oddziałów klas pierwszych dokonuje dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami". Ostatecznie liczba klas dla 6-latków spadła do 9, zaś w jednej z podstawówek planowane jest jeszcze zebranie w tej sprawie.

  CZYTAJ TEŻ: Prof. Turski: Sześciolatki to nie maluchy

  Zapowiedzi utworzenia klas tylko dla 6-latków składali również samorządowcy z Sieradza. Ich cel był identyczny jak w Łodzi: zwolnić miejsca w przedszkolach dla 3-latków oraz 4-latków. Jednak do wyznaczonych trzech szkół zgłosiło się tylko 11 maluchów, dlatego jednorodne wiekowo oddziały nie powstaną. W klasach mieszanych będzie się uczyło 30 maluchów.

  W Piotrkowie obietnica oddzielenia maluchów od 7-latków nie padała. Do tamtejszych podstawówek trafi po wakacjach 39 dzieci w wieku 6 lat. W większości przypadków są mieszane ze starszymi kolegami. W przeciwieństwie do Łodzi, liczba 6-latków w pierwszej klasie spada: przed rokiem na taki krok zdecydowali się rodzice 85 małych piotrkowian, dwa lata temu - 137. W Skierniewicach nieliczne 6-latki są mieszane z 7-latkami.

  Współpraca: Agnieszka Olejniczak, Karolina Wojna, Edyta Cieślak

  CZYTAJ WIĘCEJ W PONIEDZIAŁKOWYM DZIENNIKU ŁÓDZKIM

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (21)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hasło wyborcze

  jmr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  szkoła od 2 lat - praca do 80 lat -nowe hasło partii władzy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoła nie dla 6-latka

  sheky (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  wystarczy wizyta u psychologa i zaświadczenie od niego że dziecko nie nadaje się w wieku 6 lat do szkoły i sprawa załatwiona,


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoła nie dla 6-latka

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  jeśli to da coś to oczywiście, ale tak samo mogła ta ustawa nie wchodzić i te dzieci bystrzejsze tylko iść przez kontakt z psychologiem po co ta głupia zmiana?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a mam Was w d...

  Bulba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Widzicie Wyborcy, gdzie ma Was władza pod przewodnictwem Hani, Piątkowskiego i innych ryżych ch...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzieci w wieku 6 lat rozwijaja sie w sposob bardzo zróznicowany.

  Sa takie, które znacznie przewyzszaja oczytaniem, wiedza 7 latki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  a sa i takie, które nawet w wieku 7 lat nie nadaja się do szkoły.
  Dlatego moim zdaniem ta pseudo reforma jest czyniona kosztem małych dzieci i ich rozwoju, tylko po to by zaoszczedzic . To jest...rozwiń całość

  a sa i takie, które nawet w wieku 7 lat nie nadaja się do szkoły.
  Dlatego moim zdaniem ta pseudo reforma jest czyniona kosztem małych dzieci i ich rozwoju, tylko po to by zaoszczedzic . To jest niedopuszczalne. ta władza ma za nic obywateli... Idzie po trupach do celu.
  Jedyne to potrafi tylko zadłużać w zachodnich bankach, nasz kraj i to w zastraszającym tempie.
  Za Gierka mieliśmy 20 mln. zagranicznego długu. teraz dzięki Rostowskiemu mamy BILION i nikt z tego nie robi afery, kiedy ja nie wiem czy Polska to jeszcze mój kraj.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głosujcie dalej

  jeremi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Głosujcie dalej na zawziętego sku.. la ,starym praca do śmierci , młodym zabranie dzieciństwa i harówka od najmłodszego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czemu sie dziwią

  ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  a od kiedy ci z PO dotrzymują słowa. Tak jak ich ryży pinokio tylko kłamią. Szykują naszym dzieciom pracę od 14 do 80 roku życia. Łotry i zdrajcy. rozliczyć PO i znacjonalizować ich majątki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoły są nie przygotowane

  zzzz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  A kiedy urzędnicy mówią prawdę? :) hua hua hua, ostatnio widziałem jakiś wywiad z Panią Minister Edukacji, i twierdziła, że dla 6 latków inaczej prowadzone są zajęcia. Kłamstwo, u nas w szkole w...rozwiń całość

  A kiedy urzędnicy mówią prawdę? :) hua hua hua, ostatnio widziałem jakiś wywiad z Panią Minister Edukacji, i twierdziła, że dla 6 latków inaczej prowadzone są zajęcia. Kłamstwo, u nas w szkole w klasie pierwszej jest 20 dzieci, z czego 5 to 6-cio latki :) - program ten sam co dla 7-mio latków . O błędach w podręcznikach nie wspomnę, jaki de.b.i.l je sprawdza i dopuszcza do druku. Gdyby człowiek w domu nie pracował z dzieckiem to niczego by się w szkole nie nauczyło. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nauka to potęgi klucz?

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Przekonało się o tym już bardzo wielu możnych tego świata zarówno dziś jak i w przeszłości.
  Wiadomo że ograniczanie dostępu do nauki służy utrzymaniu władzy.
  Pomaga nielicznym żyć ponad stan,...rozwiń całość

  Przekonało się o tym już bardzo wielu możnych tego świata zarówno dziś jak i w przeszłości.
  Wiadomo że ograniczanie dostępu do nauki służy utrzymaniu władzy.
  Pomaga nielicznym żyć ponad stan, kosztem wielu żyjących w skrajnym ubóstwie.
  Program wdrażany małymi kroczkami po roku 2000 a nazwany tak szumnie reformą szkolnictwa w rzeczywistości kształcący na potrzeby powstałego totalitaryzmu osoby nie potrafiące samodzielnie analizować zjawisk tylko posiadające podstawowy zasób wiedzy. Szkoła wymaga od ucznia by podążał utartymi szlakami, nie nagradza za oryginalność, nie wymaga twórczego myślenia.
  Analiza i interpretacja tekstu przerasta 95% uczniów ba mają z tym problem nawet studenci.
  Uczniowie opuszczający mury polskich szkół nie potrafią krytycznie analizować informacji i abstrakcyjnie myśleć. Niedostateczne wyniki polskich uczniów są skutkiem nieefektywnego i wadliwego systemu kształcenia.
  Taki system kształcenia zapewnia swobodę w manipulowaniu społeczeństwem i przygotowuje w pełni oddanych systemowi pracowników. Przykładem tego może być GRZECH który potrafi czytać i pisać a tak naprawdę to nie wie co czyta i co pisze i wie że dwa plus dwa to może być trzy lub pięć no czasami bywa że otrzymamy cztery.
  Prezydent z przypadku.
  Foto:
  http://sklave.manifo.com/foto-szopka-2zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  problem jest właściwie odwrotny

  ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

  Tak nota bene moja 6 letnia chrześnica poszła do klasy I z siedmiolatkami. I kto zaniża poziom? 7- latki! Wszystkie 6-latki, których Rodzice uznali, że się NADAJĄ do szkoły dają sobie świetnie...rozwiń całość

  Tak nota bene moja 6 letnia chrześnica poszła do klasy I z siedmiolatkami. I kto zaniża poziom? 7- latki! Wszystkie 6-latki, których Rodzice uznali, że się NADAJĄ do szkoły dają sobie świetnie radę. A 7-latki - które iść MUSIAŁY nie zawsze dają radę szkolnym obowiązkom... I kto ma kłopot? Rodzice 7 latków! Wiec może nie ma się czym martwić (przynajmniej nie tu leży problem, jeśli chodzi o np. SP 40...)!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proszę pomysleć:

  Rodzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  SP 40 to szkoła w której od wielu lat jest tylko jeden oddział na każdym poziomie wiekowym (nie ma klas A,B,C, jest tylko klasa I,II, III itd.). Jak więc Rodzice sześciolatków wyobrażali sobie...rozwiń całość

  SP 40 to szkoła w której od wielu lat jest tylko jeden oddział na każdym poziomie wiekowym (nie ma klas A,B,C, jest tylko klasa I,II, III itd.). Jak więc Rodzice sześciolatków wyobrażali sobie osobną pierwszą klasę dla sześciolatków, skoro 2 lata temu była wielka afera, i grożono że szkołę zamkną, bo jest zbyt mało dzieci w klasach? Jaka dyrekcja podejmie ryzyko stworzenia klasy I A dla 11tu 6-latków i I B dla 9ciu 7-latków jeśli nadal jest ten sam zestaw decydujących o przyszłości szkoły urzędników? Czy wiecie, że kilkanaście dni temu Pani Dyrektor SP40 przypłaciła funkcjonowanie szkoły życiem? (wylew w trakcie pracy)? I stąd jest obecnie tylko osoba po. dyrektora? Miejcie pretensje do urzędników, nie do szkoły!
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koło ratunkowe

  widz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Rodzice ze szkoły nr 40 dzwońcie do p. minister !!! Ona, jak strażak Sam, pomoże w rozwiązaniu każdego problemu. Taką deklarację złożyła w TVP u p. Kraśko. Ponoć 90% szkół jest idealnie...rozwiń całość

  Rodzice ze szkoły nr 40 dzwońcie do p. minister !!! Ona, jak strażak Sam, pomoże w rozwiązaniu każdego problemu. Taką deklarację złożyła w TVP u p. Kraśko. Ponoć 90% szkół jest idealnie przygotowana do przyjęcia sześciolatków. Zapomniała tylko dodać, że z 35 skontrolowanych a nie 11,5 tysiąca istniejących. Taka drobnostka :)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo