Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi proszą Hannę Zdanowską, aby nie scalać klas ich dzieci

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Rodzice uczniów ze SP nr 1 napisali list do prezydent Łodzi. Domagają się, by anulowała decyzję urzędników o scaleniu trzech obecnych klas czwartych – po wakacjach – w dwa odziały piąte. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Rodzice uczniów ze SP nr 1 napisali list do prezydent Łodzi. Domagają się, by anulowała decyzję urzędników o scaleniu trzech obecnych klas czwartych – po wakacjach – w dwa odziały piąte. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Grzegorz Gałasiński (siedziba SP nr 1)
Rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 napisali list protestacyjny do Hanny Zdanowskiej. Domagają się w nim, aby prezydent miasta anulowała decyzję swoich urzędników o scaleniu trzech obecnych klas czwartych – po wakacjach – w dwa odziały piąte. Rodzice przypominają władzom Łodzi, że cztery lata temu posłali swoje dzieci do podstawówki jako 6-latki właśnie na skutek zachęty o mało licznych klasach.

„Szanowna Pani Prezydent, w tak ciężkim dla nas wszystkich czasie pandemii otrzymaliśmy wiadomość ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi, do której uczęszczają nasze Dzieci, w sprawie planów władz miasta, dotyczących konieczności połączenia obecnych trzech klas czwartych w dwie klasy piąte w roku szkolnym 2020/2021. My rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 jesteśmy głęboko rozczarowani decyzją, którą podjął Urząd Miasta Łodzi”
– tak zaczyna się list podpisany głównie przez matki jednego z oddziałów przeznaczonych do scalenia.

Akcja zbierania tych podpisów trwała w minionym tygodniu. W ostatnią środę (13 maja) przedstawiciel protestujących dostarczył list do magistratu.

Według autorów listu, scalanie ma dotyczyć 56 obecnych czwartoklasistów. Rodzice tych dzieci uważają, że oddział liczący pod dwudziestkę uczniów „to optymalna liczba, zarówno dla właściwego rozwoju intelektualnego i psychicznego (...), jak i dla pracy nauczyciela w takiej grupie”. Klasy 28-osobowe mają, zdaniem piszących do Hanny Zdanowskiej, znacząco obniżyć poziom nauki. Autorzy listu dysponują jeszcze jednym argumentem. Wypominają urzędnikom, że ich dzieci (w większości) urodziły się w 2010 roku, zatem poszły one do podstawówki jako 6-latki – a mogły rok zaczekać.

„Miasto zachęcało nas cztery lata temu do posłania naszych 6-letnich ówcześnie dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej (...). Informowano nas, rodziców, że nasza decyzja wpłynie na przyszłość naszych dzieci, ponieważ będą miały możliwość uczelnia się w małych klasach” – przypominają w swoim liście rodzice. Teraz likwidacja tego komfortu to dla nich oszustwo.

Autorzy pisma zastanawiają się także, jak znaleźć sprawiedliwy sposób na scalenie trzech oddziałów w dwa. Z rozmowy z jedną z autorek listu wynika, że np. dyrekcja SP nr 1 stanowczo wykluczyła wytypowanie jednej klasy, by rozbić ją między dwie pozostałe.

Zapytaliśmy magistrat o scalanie w SP nr 1. Urzędnicy poinformowali w czwartek (14 maja), że pismo trafiło na biurko Małgorzaty Moskwa-Wodnickiej, zastępczyni Hanny Zdanowskiej, której podlega oświata. Rodzice otrzymają odpowiedź na swój list.

Po co scalać klasy?
„Łączenie małolicznych klas w szkołach podstawowych nie jest niczym nowym, odbywa się od dwóch lat. W bieżącym roku dotyczy 25 szkół, w których liczba oddziałów na danym poziomie pozwala na dokonanie takich zmian. W przypadku SP nr 1 łączna liczba uczniów w trzech klasach czwartych wynosi 55, co oznacza iż klasy liczą po: 18, 18 i 19 uczniów. Po połączeniu powstaną dwie klasy liczące 27 i 28 uczniów" – precyzuje magistrat w odpowiedzi dla naszej redakcji.

Zdaniem urzędników, jeśli klas w szkole jest mniej, pozwala to z korzyścią dla uczniów zaplanować godziny zajęć pozalekcyjnych. Ponadto, gdy w podstawówkach pojawiły się klasy siódme i ósme (po reformie rządu) w szkołach zrobiło się ciaśniej.

Magistrat zastrzega, że po wakacjach z racji nowej liczebności klas piątych w SP nr 1 będzie można je dzielić na grupy: na zajęciach z języka obcego, informatyki i ćwiczeń na wf.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki