Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice uczniów SP nr 30 w Łodzi przeciw łączeniu klas ich dzieci. To już kolejna szkoła w Łodzi, gdzie rodzice są są przeciw łączeniu klas

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Rodzice uczniów ze SP nr 30 napisali petycję do prezydent Łodzi. Domagają się w niej, by anulowała decyzję urzędników o scaleniu trzech obecnych klas szóstych w dwa odziały siódme. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Rodzice uczniów ze SP nr 30 napisali petycję do prezydent Łodzi. Domagają się w niej, by anulowała decyzję urzędników o scaleniu trzech obecnych klas szóstych w dwa odziały siódme. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Grzegorz Gałasiński
Rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 30 napisali petycję do Hanny Zdanowskiej. Domagają się w niej, by prezydent miasta anulowała decyzję swoich urzędników o scaleniu trzech obecnych klas szóstych – po wakacjach – w dwa odziały siódme. O podobnym proteście, w SP nr 1, informowaliśmy w zeszłym tygodniu. A Małgorzata Moskwa-Wodnicka, zastępczyni Hanny Zdanowskiej, odpowiedzialna za edukację, przyznała, że ma więcej takich petycji na swoim biurku.

Petycję do Hanny Zdanowskiej, której kopia w tym tygodniu trafiła do naszej redakcji, podpisali przewodniczący rad rodziców trzech klas szóstych SP nr 30 (przy ul. Rysowniczej 1/3). Protestują oni przeciw decyzji magistratu, by te oddziały – po najbliższych wakacjach – scaliły się w dwie klasy siódme.

Jak wyliczył w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” jeden z tych przewodniczących, łączenie ma objąć 56 nastolatków, zatem nowe oddziały będą 28-osobowe. A liczebność dotychczas istniejących nie przekracza 20 uczniów.

„Zgłaszamy sprzeciw w stosunku do powyższej decyzji, która została podjęta bez żadnych konsultacji, jest krzywdząca dla naszych dzieci” – napisała m.in. do prezydent Łodzi trójka przewodniczących rodzicielskich rad.

Autorzy listu do Hanny Zdanowskiej przywołują argument o lepszej jakości pracy w mniej licznym oddziale, dokładają do tego zagrożenie koronawirusem, które – według treści petycji – szybko nie ustanie, a w związku z nim „zaleca się zmniejszenie skupisk ludzi i równomierne rozkładanie ich na metrach kwadratowych powierzchni".

W petycji rodziców nastolatków z SP nr 30 jest również wzmianka, że jedna z obecnych klas szóstych nie jest „jednolita wiekowo”, bo duża część jej uczniów poszła do podstawówki jako sześciolatki.

Ten sam argument ma ogromne znaczenie dla twórców petycji powstałej w SP nr 1, o której informowaliśmy w minionym tygodniu. W „Jedynce” magistrat chce scalić trzy obecne klasy czwarte (w każdej poniżej 20 uczniów) w dwa oddziały piąte.

Czytaj więcej o petycji rodziców uczniów SP nr 1

„Miasto zachęcało nas cztery lata temu do posłania naszych 6-letnich ówcześnie dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej (...). Informowano nas, rodziców, że nasza decyzja wpłynie na przyszłość naszych dzieci, ponieważ będą miały możliwość uczelnia się w małych klasach” – przypominają w swoim liście rodzice obecnych czwartoklasistów. Teraz likwidacja tego komfortu to dla nich oszustwo.

W zeszłym tygodniu magistrat przedstawił powody łączenie klas w łódzkich podstawówkach. Zdaniem urzędników, jeśli klas w szkole jest mniej, pozwala to z korzyścią dla uczniów zaplanować godziny zajęć pozalekcyjnych. Ponadto, gdy w podstawówkach pojawiły się klasy siódme i ósme (po reformie rządu) w szkołach zrobiło się ciaśniej. Za łączeniem przemawia, według urzędników, możliwość dzielenia większych klas na na grupy: na zajęciach z języka obcego, informatyki i ćwiczeń na wf.

W ostatni wtorek (19 maja) „Dziennik Łódzki” zapytał Małgorzatę Moskwa-Wodnicką, czy ta wykładnia jest aktualna. Przyznała ona, że ma na biurku więcej petycji rodziców uczniów z różnych szkół i rozważa ich argumenty.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki