Rodzice z województwa łódzkiego mają do wydania 97 mln zł na wypoczynek dzieci. Bonem turystycznym można płacić do końca września

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
268 tys. bonów turystycznych, czyli dopłat do krajowego wypoczynku dzieci, mieli do wykorzystania rodzice z województwa łódzkiego. Do tej pory nie aktywowali aż 72,5 tys. z nich. Do wydania jest jeszcze 97 mln zł. W połowie lutego uczniowie z województwa łódzkiego rozpoczynają ferie zimowe.Bon turystyczny to 500 zł dopłaty do krajowego wypoczynku dzieci. Za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. za zimowisko, pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie.Czytaj dalej
268 tys. bonów turystycznych, czyli dopłat do krajowego wypoczynku dzieci, mieli do wykorzystania rodzice z województwa łódzkiego. Do tej pory nie aktywowali aż 72,5 tys. z nich. Do wydania jest jeszcze 97 mln zł. W połowie lutego uczniowie z województwa łódzkiego rozpoczynają ferie zimowe.Bon turystyczny to 500 zł dopłaty do krajowego wypoczynku dzieci. Za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. za zimowisko, pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie.Czytaj dalej Pixabay
Udostępnij:
268 tys. bonów turystycznych, czyli dopłat do krajowego wypoczynku dzieci, mieli do wykorzystania rodzice z województwa łódzkiego. Do tej pory nie aktywowali aż 72,5 tys. z nich. Do wydania jest jeszcze 97 mln zł. W połowie lutego uczniowie z województwa łódzkiego rozpoczynają ferie zimowe.

Bon turystyczny to 500 zł dopłaty do krajowego wypoczynku dzieci. Za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. za zimowisko, pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie. Bon może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Można go wykorzystać jednorazowo lub płacić wielokrotnie - do wykorzystania całej kwoty.

Ile zostało do wydania?

Dofinansowanie obowiązuje od sierpnia 2020 roku, ale nie wszyscy zdążyli nie tylko wykorzystać bon, a nawet go aktywować, a od tego trzeba zacząć. Rodzice z województwa łódzkiego aktywowali do tej pory 195,5 tys. bonów z 268 tys. im przysługujących i zrealizowali nimi płatności na kwotę prawie 119 mln zł. Nie wszystkie aktywowane bony zostały wykorzystane w całości, niektórzy opiekunowie mają do wydania jeszcze część kwoty.

- Rodzice z naszego regionu w całości wykorzystali do tej pory 113,5 tys. bonów - wylicza Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. - Do wydania mają jeszcze 97 mln zł.

Bon ważny dłużej

Rodzice zyskali więcej czasu na aktywowanie i realizację bonu. Początkowo dofinansowanie miało obowiązywać do końca marca tego roku, ale z powodu pandemii koronawirusa ten okres został wydłużony - do końca września tego roku.

Jak aktywować bon?

Bon turystyczny można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku po potwierdzeniu swoich danych otrzymuje na PUE indywidualny kod płatności, który podaje firmie turystycznej lub organizatorowi podczas dokonywania transakcji. Wówczas na telefon komórkowy rodzica przychodzi sms z jednorazowym kodem autoryzacyjnym potwierdzającym płatność bonem.

Gdzie można płacić?

Trzeba pamiętać o tym, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Płatności bonem przyjmuje 29,5 tys. firm i organizatorów turystycznych w całej Polsce. W naszym regionie jest ich prawie 600. Pełna lista jest dostępna na stronach internetowych www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Kto ma prawo do bonu?

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka
z niepełnosprawnością, potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem, rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Infolinia dla rodziców

Rodzice i opiekunowie, którzy mają pytania i wątpliwości dotyczące bonu, mogą skontaktować się ze specjalną całodobową infolinią pod numerem telefonu 22 11 22 111. Działa przez cały tydzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie