Rodzina jako asystenci społeczni posłów z województwa łódzkiego. Dudzie też społecznie doradzała córka. To asysta bez wynagrodzenia, ale...

Maciej Kałach
Maciej Kałach

Wideo

Trzech parlamentarzystów z województwa łódzkiego angażuje członków swoich rodzin jako asystentów społecznych w biurach poselskich. Wprawdzie taki asystent wspomaga parlamentarzystę nieodpłatnie, ale ta funkcja może wiązać się z innymi korzyściami – np. wyrabianiem kontaktów w świecie polityki. W 2020 r. w krajowej polityce głośna była decyzja Andrzeja Dudy o społecznym zaangażowaniu w pałacu prezydenckim swojej córki – Kingi. Szukasz nowych doświadczeń? Jeden z trójki parlamentarzystów z Łódzkiego, o których mowa, deklaruje, że każda pełnoletnia osoba (z predyspozycjami) może ubiegać się o dołączenie do składu jego biura poselskiego – właśnie jako asystent społeczny.

Przypadek Kingi Dudy, doradczyni społecznej Andrzeja Dudy

Kinga Duda była społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy w drugiej połowie 2020 r. Zajmowała się m.in. problemami młodzieży. Przestała spełniać się w tej roli w związku ze zmianą swoich planów życiowych.

Asystent społeczny posła. Co to za funkcja?

Pałac prezydencki podkreślał w 2020 r., że Kinga Duda, jako doradca społeczny, nie otrzymywała wynagrodzenia. Tak samo jest z asystentami społecznymi posłów (prawo dopuszcza, aby parlamentarzysta powoływał ich do zadań związanych z wykonywaniem mandatu). Ale poseł może pokrywać koszty podróży zlecanych asystentowi społecznemu – z ryczałtu na prowadzenie biura. Asystent ma też specjalną legitymację wystawianą przez posła.
Jednak najważniejszym – nieujętym w przepisach bonusem – wydaje się wyrabianie sobie kontaktów w świecie polityki oraz zbieranie wyjątkowego doświadczenia zawodowego.

W województwie łódzkim przypadki zbieżne z modelem Andrzej Duda – Kinga Duda z 2020 r. znaleźliśmy w przypadku trzech posłów: Pawła Bejdy (klub Koalicji Polskiej), Krzysztofa Piątkowskiego (klub Koalicji Obywatelskiej) oraz Tomasza Zimocha (koło Polska 2050).

Syn Pawła Bejdy „prawą ręką” ojca w sprawach prawodawstwa związanego ze zwierzętami

Paweł Bejda w rozmowie telefonicznej określił starszego ze swoich synów, prawnika – jako swoją prawą rękę w dziedzinie zagadnień związanych ze zwierzętami – zaś poseł z Łowicza jest wiceprzewodniczącym parlamentarnego zespołu ich przyjaciół. To jeden z powodów zaangażowana syna jako społecznego asystenta.

Synowie Krzysztofa Piątkowskiego jako studenci kierunków politologicznych. Ale zespół posła może wzmocnić każdy pełnoletni (z predyspozycjami)

W imieniu Krzysztofa Piątkowskiego odpowiedź na pytanie o społeczne zaangażowanie rodziny – dwóch synów posła – otrzymaliśmy od Aleksandry Górskiej, dyrektor biura posła z Łodzi.

Dyrektor m.in. wylicza, iż Krzysztof Piątkowski aktualnie ma ogółem dziesięciu społecznych asystentów.

„W gronie tym znajdują się zarówno specjaliści z określonych dziedzin, jak i studenci (prawa, dziennikarstwa, stosunków międzynarodowych, politologii) dopiero zdobywający doświadczenie. Wspomagają oni funkcjonowanie Biura i działalność posła na różnych polach – w zależności od posiadanej wiedzy, doświadczenia, zainteresowań i potrzeb Biura” – informuje Aleksandra Górska. – „Synowie pana posła – jako studenci kierunków politologicznych biorą udział w zbieraniu materiałów roboczych do projektów ustaw i wystąpień posła, opracowywaniu wstępnych projektów interpelacji oraz analizie odpowiedzi na nie, dodatkowo aktywnie uczestniczą w akcjach promocyjnych Biura (rozdawanie ulotek i informatora Biura, zbieranie podpisów pod projektami ustaw etc., co dokumentuje materiał fotograficzny w mediach społecznościowych), doraźnie wykonują także prace porządkowe w Biurze i inne zlecone zadania. Z tytułu tych aktywności nie otrzymują żadnego uposażenia ani innych benefitów”.

Dyrektorka biura Krzysztofa Piątkowskiego – w jego imieniu – deklaruje ponadto, iż ubiegać się o włączenie do poselskiego zespołu może „każda pełnoletnia osoba deklarująca gotowość wspomagania działań posła, mająca chęć do pracy społecznej na rzecz jego Biura i mieszkańców regionu oraz stosowne predyspozycje”.

Żona Tomasza Zimocha „świetnie porusza się w social mediach”, córka – „bardzo zaangażowana społecznie”

Tomasz Zimoch osobiście wysłał odpowiedź na pytanie o społeczne zaangażowanie w jego biurze żony oraz córki (od września uczennica liceum).

Żona Tomasza Zimocha – jak przekazał mąż – „ma ogromne doświadczenie w organizacji imprez, eventów, jest zamiłowanym fotografem i świetnie porusza się w social mediach, zajmuje się tym zawodowo".

"Wspiera więc moje poselskie działania w powyższym zakresie. Jest też łącznikiem pomiędzy pracownikami biur poselskich a mną, zwłaszcza gdy potrzebne jest wsparcie w Sejmie” – dodał łódzki poseł.

Dlaczego Tomasz Zimoch społecznie zaangażował córkę?

„Jest, jak na swój wiek, bardzo zaangażowana społecznie” – stwierdził poseł z Łodzi. – „Jej wsparcie przy organizowanych działaniach na rzecz ekologii, poszanowania praw mniejszości seksualnych czy zwykłych problemach młodych ludzi, zwłaszcza w czasach pandemii, zdalnego nauczania jest gotowym konspektem do poselskich działań. Obie asystentki społeczne wspierają pracowników biur poselskich przy pracach wymagających większe nakładu pracy, np. przygotowanie i koordynacja poselskiego konkursu literackiego”.

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
I dziwnym trafem opisano samych posłow PO.
G
Gość
trzeba bu spytac ich ksiegowe o to" za darmo "
H
HAHAHA
hahaha , spolecznicy, za darmo ohh ach uhh, a na waciki im starcza ???
Dodaj ogłoszenie