Rodzinny Kapitał Opiekuńczy już działa od 1.01.2022 roku. Nowe 500 plus dla rodzin z małymi dziećmi! Jak złożyć wniosek?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony. 12 tys. zł na dziecko od 1 stycznia 2022 roku
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony. 12 tys. zł na dziecko od 1 stycznia 2022 roku 123rf
Udostępnij:
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma wspierać rodziny m.in. po przez wypłatę 12 tys. zł na dziecko. To jedna z propozycji w ramach Polskiego Ładu. Program czasami nazywany 1000 plus został przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta i wszedł w życie 1.01.2022 roku. Dofinansowanie dla rodzin ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Ile możemy otrzymać i jak złożyć wniosek o nowe świadczenie?

Spis treści

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 1.01.2022 roku. Ile na dziecko?

Rodzice dostaną dodatkowe świadczenie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia w wysokości do 12 tys. zł. Będzie ono pobierane bez utraty praw do innych świadczeń, takich jak 300 plus czy 500 plus. Przyjęta ustawa nie zakłada dodatkowych kryteriów dochodowych.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wniosek złożyło już ponad 100 tysięcy osób

Program już został popularnie nazwany "1000 plus", ale wypłacane miesięczne świadczenie wcale nie musi wynosić 1000 zł miesięcznie przez cały rok. Można się również zdecydować na wypłatę 500 zł przez dwa lata.

Dla tych, którzy nie zostali objęci rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym jest możliwość dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości do 400 zł miesięcznie. W takiej sytuacji na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki otrzymuje bezpośrednio instytucja.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w pierwszym roku działania z programu ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o 12 tys. zł na dziecko? Program "1000 plus"

Obsługą programu i przyjmowaniem wniosków w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski można składać tak jak o świadczenia 500 plus i Dobry Strat, za pomocą:

 • PUE ZUS,
 • portalu Empatia,
 • bankowości elektronicznej.

1000 plus czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Sprawdź, czy spełniasz wymagania, by zakwalifikować się do programu:

 • Aby być upoważnionym do pobierania świadczenia trzeba posiadać polskie obywatelstwo, natomiast w przypadku cudzoziemców istnieją dodatkowe wymagania do spełnienia.
 • Rodzice nie tracą prawa do wypłat na drugie i kolejne dziecko, w sytuacji śmierci pierwszego dziecka.
 • Miesięczną wysokość wypłacanego kapitału można zmienić tylko raz: czy będzie to 500 zł przez dwa lata, czy 1000 zł przez rok.
 • Wniosek należy złożyć w okresie między pierwszym dniem trzeciego miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia a ostatnim dniem pierwszego miesiąca przypadającego po miesiącu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Jeśli wniosek złożymy później, to wypłaty będą się odbywały dopiero od miesiąca złożenia wniosku.
 • W przypadku rodziców rozwiedzionych sprawujących nad dzieckiem opiekę naprzemienną, każdy z rodziców otrzyma połowę kwoty.
 • Piecza zastępcza lub pozbawienie praw rodzicielskich wyklucza otrzymywanie kapitału.
 • Zakwalifikowanie do programu może wykluczać sytuacja, gdy członkowi rodziny przysługuje świadczenie o podobnych charakterze za granicą.
 • Wydatkowanie środków na cele niezwiązane z wychowaniem dziecka może skutkować przekazaniem części lub całości kapitału do kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych, który zatroszczy się opłacenie usług dla dziecka lub przekaże środki dla dziecka w formie rzeczowej.
 • Wnioski i załączniki o świadczenie można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym ZUS, systemu teleinformatycznego banków krajowych oraz SKOKów oraz systemu utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny.
 • Wzór wniosku zostanie opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS-u.

Informacja o przyznaniu kapitału będzie wysyłana do rodziców w systemie teleinformatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest także dodatkowa możliwość powiadomienia przez pocztę elektroniczną lub telefon. Nieodebranie informacji o przyznaniu kapitału nie wstrzyma wypłat kapitału.
Więcej informacji o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym na www.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Materiał oryginalny: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy już działa od 1.01.2022 roku. Nowe 500 plus dla rodzin z małymi dziećmi! Jak złożyć wniosek? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie