Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2022 w Łodzi będzie nosić imię Romana Modzelewskiego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Roman Modzelewski na fotelu RM58, Łódź, koniec lat 50. XX wieku
Roman Modzelewski na fotelu RM58, Łódź, koniec lat 50. XX wieku Materiały Muzeum Miasta Łodzi/za zezwoleniem Fundacji im. Romana Modzelewskiego
Radni Rady Miejskiej w Łodzi podjęli uchwałę w sprawie nazwania roku 2022 imieniem Romana Modzelewskiego (1912-1997) - łódzkiego artysty, ikony polskiego i światowego wzornictwa, twórcy kultowego fotela RM58 będącego w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie. Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie: Muzeum Miasta Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych, Łódź Design Festival oraz pani Wera Modzelewska - żona artysty.

- W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci jednego z najważniejszych łódzkich twórców drugiej połowy XX wieku, wszechstronnego artysty wyprzedzającego swoją epokę oraz współtwórcy i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Romana Modzelewskiego – tłumaczy inicjatywę Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. – Bardzo się cieszymy, że Rada Miejska w Łodzi poparła naszą inicjatywę i starania o ustanowienie roku 2022 rokiem Romana Modzelewskiego. To nasza misja, aby dbać o przywracanie pamięci wybitnych łodzian – dodaje.

W ramach Roku Romana Modzelewskiego Muzeum Miasta Łodzi planuje organizację monograficznej wystawy artysty, która będzie prezentowana w ramach Łódź Design Festival.

- Głównym aspektem projektu będzie pokazanie twórczych dokonań Romana Modzelewskiego i jego roli w kształtowaniu drogi rozwoju łódzkiego projektowania przemysłowego oraz kadr dla przemysłu łódzkiego – wyjaśnia Adam Klimczak, kierownik Działu Historycznego Muzeum Miasta Łodzi i kurator wystawy.

W ramach tego wydarzenia zostanie powołana kapituła corocznej nagrody im. Romana Modzelewskiego dla młodych polskich projektantów. Przez cały okres wystawy planowane są liczne wydarzenie edukacyjne dla młodzieży i studentów, a także międzynarodowy panel dyskusyjny o znaczeniu pionierskich działań Romana Modzelewskiego dla współczesnej edukacji artystycznej i współczesnego designu.

Roman Modzelewski ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. W 1945 roku przyjechał do Łodzi, gdzie początkowo pracował w Liceum Sztuk Plastycznych oraz organizował - z Leonem Ormezowskim, Władysławem Strzemińskim, Stefanem Wegnerem, Felicjanem Szczęsnym Kowarskim - Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych przy ul. Narutowicza 77. Artysta prowadził zajęcia z malarstwa, rysunku, malarstwa ściennego, dekoracyjnego, architektonicznego, dekoracji wnętrza; od stycznia 1952 roku pełnił obowiązki rektora ASP, a od roku akademickiego 1952/53 został pierwszym rektorem z wyboru, którym pozostał przez trzy kadencje do roku 1963. W uczelni pracował do lat osiemdziesiątych.

Był znakomitym projektantem, chętnie eksperymentował z nowymi materiałami. W 1956 roku wykonał projekt fotela z wygiętej sklejki, połączonej z metalem (RM 56). A dwa lata później zaprojektował fotel z laminatu poliestrowo-szklanego (RM 58) – na ówczesne czasy był to model rewolucyjny, pierwsza realizacja tego typu w Polsce, która zyskała uznanie samego Le Corbusiera. Niestety, prototyp nigdy nie doczekał się wdrożenia do produkcji seryjnej - dopiero po prawie sześćdziesięciu latach projekty foteli Modzelewskiego zrealizowało (z użyciem współczesnych materiałów) studio Vzór.

Roman Modzelewski był również zapalonym żeglarzem, stworzył projekty trzech jachtów. W 1966 roku rozpoczęto budowę pierwszego w Polsce jachtu z tworzywa - na podstawie projektu drewnianej łodzi „Silhouette” autorstwa Roberta Tuckera, Roman Modzelewski wykonał kadłub z epoksydu. Wybudowany ostatecznie w 1967 roku jacht nazwano „Biały”. W latach 1974-1975 artysta zaprojektował kolejny jacht z żywicy poliestrowej – „Amulet”, zwany „Legendą Mazur”, a w latach 1980-1984 zaprojektował kewlarowy jacht morski „Talizman”, który jednak nie został zrealizowany.

W latach 50. XX w. artysta współprojektował i koordynował prace związane z przebudową Starego Rynku w Łodzi, a w latach 60. - współprojektował Mauzoleum na Radogoszczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki