Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Jana Karskiego. Łódź pamięta o Emisariuszu [PROGRAM]

Joanna Kocemba
Spektakl "Emisariusz" prowadzi widzów przez życie Jana Karskiego. Opowiada o jego walce na froncie, działaniu w konspiracji, wyjazdach zagranicznych, aresztowaniach, a także śmierci
Spektakl "Emisariusz" prowadzi widzów przez życie Jana Karskiego. Opowiada o jego walce na froncie, działaniu w konspiracji, wyjazdach zagranicznych, aresztowaniach, a także śmierci Paweł Łacheta
W środę (23 kwietnia) rozpoczną się obchody 100. Rocznicy Narodzin Profesora Jana Karskiego.

23 kwietnia, na dzień przed setną rocznicą narodzin Jana Karskiego, rozpoczną się uroczystości związane z trwającym od stycznia Rokiem Jana Karskiego, nad którym patronat honorowy objął prezydent RP - Bronisław Komorowski. Głównym organizatorem nadchodzących wydarzeń jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Obchody rozpoczną się o godz. 16 happeningiem na ulicy Karskiego 5 (Manufaktura) przygotowanym przez klub Kuriera. Wydarzenie zatytułowane "Urodziny Jana Karskiego" organizowane jest drugi rok z rzędu. Tym razem pomysłodawcy chcąc uwiecznić wydarzenie nagrają film z happeningu. Jak zapowiadają, do tego działania zaproszą też zgromadzonych łodzian...

Już godzinę później, o 17, w Muzeum Kinematografii projekcja filmu "Moja Misja" w reżyserii Waldemara Piaseckiego i Michała Fajbusiewicza, z którym po pokazie organizatorzy zapraszają na spotkanie.

Obchody Roku Karskiego w czwartek 24 kwietnia, a zatem dokładnie w setną rocznicę narodzin bohatera, rozpoczną się o godz. 8 mszą w miejscu jego chrztu (ul. Sienkiewicza 38). O godz. 9 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły, do której emisariusz uczęszczał (dziś III LO, ul. Sienkiewicza 46).

O godz. 10 wernisaż wystawy "Karski. Nie dać swiatu zapomnieć" ( ul. Wojska Polskiego 83)- łodzianie będą mogli obejrzeć ją od godz. 12. Wystawa przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury przybliża życie i działalność bohatera. Ekspozycja została podzielona na dziewięć rozdziałów związanych z najważniejszymi momentami w jego biografii. Wszystkie składają się z materiałów wizualnych i audiowizualnych (filmy, fotografie, zdjęcia rodzinne, kopie dokumentów, wywiady z Janem Karskim). Wystawę tworzy także niezwykła architektura pomieszczeń według pomysłu Roberta Rumasa.

O godz. 13 otwarcie nowego Gabinetu Profesora Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi. O 17 i 18 projekcje kolejnych filmów w Muzeum Kinematografii i siedzibie TVP3 Łódź.

O godz. 19 Centrum Dialogu (ul. Wojska Polskiego 83) zaprasza na premierę "Emisariusza". Reżyserka Daria Kopiec zdecydowała się skorzystać z dość odległych estetyk teatru faktu, musicalu i lalek. Na spektakl 24 kwietnia nie ma już wejściówek, kolejne spektakle 25, 26 i 27. Obchody trwają do 27 kwietnia. Na wydarzenia wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki