Rok szkolny 2013/2014: Kalendarz łaskawy dla uczniów

  Rok szkolny 2013/2014: Kalendarz łaskawy dla uczniów

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W poniedziałek rok szkolny rozpoczyna ok. 300 tys. uczniów w województwie łódzkim
  1/2
  przejdź do galerii

  W poniedziałek rok szkolny rozpoczyna ok. 300 tys. uczniów w województwie łódzkim ©Grzegorz Gałasiński

  187 dni na nauce spędzą w szkołach uczniowie, którzy w poniedziałek usłyszą pierwszy dzwonek po powrocie z wakacji. Ale na pocieszenie mogą wyliczyć, że do następnych dzieli ich także aż 113 dni wolnego - biorąc pod uwagę weekendy, święta i ferie.
  Kalendarz jest bardzo łaskawy, bo obfituje w przedłużone weekendy. Pozbawiony lekcji Dzień Edukacji Narodowej wypada w poniedziałek, podobnie jak Święto Niepodległości i Trzech Króli, a Wszystkich Świętych - w piątek.

  Do 113 dni wolnego dochodzą kolejne. Zgodnie z prawem, dyrektor szkoły ma bowiem prawo ustalić dodatkowe dni laby (do 6 w podstawówkach, do 8 w gimnazjach i do 10 w szkołach ponadgimnazjalnych).
  Dni te wykorzystywane są do zwalniania uczniów, gdy najstarsze roczniki zdają państwowe egzaminy, a także, aby tworzyć tzw. długie weekendy. W nadchodzącym roku szkolnym taka okazja nadarzy się dwukrotnie, bo poza Bożym Ciałem, w czwartek wypada Święto Pracy.

  Szóstoklasiści z podstawówek napiszą swój sprawdzian 1 kwietnia, w dniach 23-25 kwietnia wypada egzamin gimnazjalny. 5 maja zaczynają się matury, jej część pisemna kończy się 23 maja, zaś ustna - 30 maja.

  To ostatni rok szkolny przed zmianami na egzaminie dojrzałości, przewidzianymi na 2015 rok. Po obecnych trzecioklasistach w ogólniakach i czwartoklasistach w technikach nikt już nie przygotuje tzw. prezentacji, czyli wystąpienia na wybrany temat, koniecznego do zaliczenia ustnej matury z polskiego. Prezentację zastąpi losowanie pytań.

  - Ze zmianami będziemy zapoznawać młodzież, która w 2015 r. podejdzie do matury, w Łódzkim Salonie Maturzystów w dniach 16-17 września na Politechnice Łódzkiej - mówi Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

  Końcówka wakacji była bardzo nerwowa dla pracowników szkół. Z naszych informacji wynika, że zwolnienia w oświacie nie ograniczyły się do planów organizacji placówek, uzgodnionych z dyrektorami pod koniec maja (około pół tysiąca pedagogów straci pracę, według szacunków Związku Nauczycielstwa Polskiego).

  CZYTAJ TEŻ: 500 nauczycieli może stracić pracę w regionie łódzkim

  Jak twierdzi łódzki oddział ZNP i oświatowa "Solidarność", działająca w dzielnicach Górna i Widzew, w ostatnich tygodniach wakacji dyrektorzy odbierali telefony z magistratu z nakazami wskazania do zwolnienia kilku osób z kadry niepedagogicznej, zajmującej się obsługą szkół. Grzegorz Gawlik z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi tłumaczy, że "dyrektorzy zostali zobligowani do weryfikacji stanu zatrudnienia i jego optymalizacji", zaś "w żadnym wypadku nie pojawiło się wskazanie zmniejszenia zatrudnienia o trzy etaty". O takiej skali sierpniowych zwolnień w niektórych szkołach donosiła komórka "Solidarności", działająca w dwóch łódzkich dzielnicach.

  Zwolnienia wynikają m.in. z zamykania szkół. Wczoraj w Łodzi przestały istnieć trzy gimnazja. Trwa prawny spór między wojewodą a magistratem o prawidłowość uchwał wygaszających dwie kolejne szkoły do 2015 r. UMŁ zapewne znów spróbuje doprowadzić do zamknięcia dwóch ogólniaków, co za sprawą błędów proceduralnych nie udało się przed wakacjami. Ale masowego rozpoczynania nowych likwidacji w Łodzi i w regionie w nadchodzącym roku szkolnym raczej nie będzie - w końcu już jesienią 2014 r. wybory samorządowe...

  Tym razem nadejście nowego roku szkolnego nie oznacza wzrostu nauczycielskich zarobków. Najniższa pensja, startującego w zawodzie stażysty, to ustawowo 2265 zł brutto (ale średnia zarobków - 2717 zł). Na szczycie drabinki znajdują się nauczyciele dyplomowani (minimum 3109 zł, zaś średnio 5000 zł).

  Okresy wolne od nauki i dni laby poza weekendami:
  • 14 października, poniedziałek Dzień Edukacji Narodowej
  • 1 listopada, piątek Wszystkich Świętych
  • 21 grudnia - 1 stycznia zimowa przerwa świąteczna
  • 6 stycznia, poniedziałek Święto Trzech Króli
  • 18 stycznia - 2 lutego ferie w województwie łódzkim
  • 17 - 22 kwietnia wiosenna przerwa świąteczna
  • 1 maja Święto Pracy
  • 19 czerwca Boże Ciało
  • 26 czerwca - 31 sierpnia wakacje


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny