Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Tuwima: coraz więcej chętnych

Łukasz Kaczyński
Coraz więcej instytucji i miast chce organizować obchody Roku Tuwima.
Coraz więcej instytucji i miast chce organizować obchody Roku Tuwima. Grzegorz Gałasiński
Obchody Roku Juliana Tuwima zaczynają nabierać kształtów i zataczają coraz szersze kręgi. Już nie tylko Łódź chce uczcić w 2013 roku jubileusz setnej rocznicy debiutu i sześćdziesiątej rocznicy śmierci poety. Biblioteka Narodowa planuje uczynić autora poematu "Kwiaty polskie" bohaterem tegorocznej edycji Imienin Jana Kochanowskiego - plenerowej imprezy literackiej odbywającej się podczas Nocy Świętojańskiej, z 23 na 24 czerwca. Imieniny Jana Kochanowskiego to cykl imprez zapoczątkowany w roku 2012, które mają na celu promocję czytelnictwa dzięki działaniom związanym z literaturą.

Podczas imprezy, która w tym roku odbędzie się wyjątkowo w Ogrodzie Saskim, rozegrany zostanie Mecz Poetycki na utwory Juliana Tuwima. "Zawodnikami" będą znani polscy aktorzy i dziennikarze. W ubiegłym roku byli to między innymi Piotr Fronczewski, Marian Opania, Wiktor Zborowski i Krzysztof Materna.

Podobnie jak w roku 2012, zorganizowany zostanie również kiermasz z udziałem polskich wydawców oraz spotkania z czołowymi polskimi autorami, program edukacyjny dla dzieci i młodzieży (przygotowany przez uczniów warszawskich szkół) i prezentacja cennych zbiorów BN.

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2013 roku Biblioteka Narodowa planuje szczególną uwagę poświęcić Julianowi Tuwimowi. Dlatego wokół twórczości łódzkiego poety koncentrować się będzie tegoroczny program artystyczny i edukacyjny, który koordynowany będzie przez stołeczne Biuro Edukacji.

Działający w Krakowie Instytut Książki, który przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego został wyznaczony jako operator Roku Juliana Tuwima na Polskę, a także jego warszawski oddział przygotowują program dotacyjny dotyczący autora "Balu w Operze". IK był już w 2012 roku operatorem Roku Janusza Korczaka, co zaowocowało między innymi wykupieniem praw licencyjnych "Bankructwa małego Dżeka" i "Króla Maciusia Pierwszego".

- Było to w jakimś sensie symboliczne uwolnienie tych pozycji z obszaru praw autorskich- mówił niedawno w Sejmie minister Zdrojewski. - Mam nadzieję, że będzie to rok z taką efektywnością, jak w przypadku Korczaka.

O tym dopiero się przekonamy, bo w Instytucie trwają prace nad formułą programu Roku Juliana Tuwima. Szczegóły mogą być znane lada dzień.

Nie próżnuje i Łódź, a dokładnie - miejskie teatry. Tuwim był bowiem nie tylko poetą i tłumaczem, ale też człowiekiem teatru. Jego skecze, piosenki i monologi, a także komedie muzyczne wystawiały czołowe warszawskie sceny.

Już kilka tygodni temu Zdzisław Jaskuła, dyrektor Teatru Nowego im K. Dejmka zapowiedział, że rozważa wznowienie spektaklu "Varietes-Tuwim", który wyreżyserował jeszcze w 1994 roku w Teatrze Studyjnym. Scenografię przygotowała wtedy Ewa Bloom-Kwiatkowska, "łódzka scenograf" samego Adama Hanuszkiewicza.

- To spektakl, który łączył kabaretowy dorobek Tuwima wokół poematu "Bal w Operze"- mówi Jaskuła i zastanawia się, czy jest sens dublować spektakle o treści humorystycznej, skoro Tuwimowi zamierza poświęcić wydarzenie i Teatr Powszechny.

- Podejmiemy próbę zrealizowania spektaklu muzycznego w oparciu o jego utwory. Chcielibyśmy sięgnąć po teksty "dorosłe", wieloznaczne i prześmiewcze - tłumaczy dyrektor sceny, Ewa Pilawska. - Jestem po wstępnych rozmowach z reżyserem i choreografem Jarosławem Stańkiem, który do współpracy zaprosił Jerzego Jana Połońskiego.

Premiera miałaby odbyć się z początkiem przyszłego sezonu, najpewniej we wrześniu 2013 roku.

W najbliższy czwartek w Sejmie władze Łodzi organizują happening i konferencję, by podziękować posłom za ustanowienie Roku Tuwima.

W skali kraju planowane są dofinansowania z Programu Ministra Kultury "Promocja czytelnictwa" w pionie "Promocja literatury i czytelnictwa". Zależeć będzie ono jednak od poprawności skierowanego wniosku.

Jak informuje MKiDN, trwają też rozmowy z innymi podmiotami kulturalnymi, tak samorządowymi, jak i centralnymi, ale nie są one na tyle zaawansowane, by ujawniać zamierzenia.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki