Rok Tuwima: jak uszyć kostium dla lokomotywy

  Rok Tuwima: jak uszyć kostium dla lokomotywy

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Agata "Olek" Oleksiak przy pracy.

  Agata "Olek" Oleksiak przy pracy. ©Waldemar Wylegalski/Polskapresse

  Ponad sześćdziesiąt osób przygotowuje włóczkowe kwadraty, mające utworzyć "ubranie" dla 60-tonowej Art-Lokomotywy, która już 26 czerwca stanie na Rynku Manufaktury w Łodzi. Gotowa lokomotywa z dwoma wagonami ukaże się publiczności 13 lipca. Akcję koordynuje Agata "Olek" Oleksiak, mieszkająca w Nowym Jorku ceniona artystka street-art, której prace prezentowane były w galeriach na całym świecie. Dotąd "Olek" "ubierała" we włóczkę m.in. w 2011 roku symbol Wall Street - rzeźbę Szarżującego Byka, a w 2012 roku ciężki sprzęt budowlany w Katowicach. Jednak to łódzka Art-Lokomotywa, wpisująca się w obchody Roku Tuwima, będzie największym obiektem zaszydełkowanym przez artystkę.
  Agata "Olek" Oleksiak przy pracy.

  Agata "Olek" Oleksiak przy pracy. ©Waldemar Wylegalski/Polskapresse

  - Szydełkowa lokomotywa idealnie charakteryzuje tożsamość Łodzi. Oddaje też zderzenie dwóch symboli rozwoju miasta: maszyny parowej i nici, jako symbolu potęgi włókienniczej - mówi Sławomir Fijałkowski ze Stowarzyszenia Łódź Filmowa, które wyszło z projektem Art-Lokomotywy.

  Używana przez "Olek" akrylowa włóczka, odporna na warunki pogodowe, pochodzi z Południowej Karoliny, a w części z łódzkiej firmy Arelan. Artystka pracuje używając tzw. splotu podwójny słupek. Ostatnim etapem będzie zszycie wszystkich elementów "kostiumu" już na lokomotywie. Organizatorom brakuje jeszcze kilkudziesięciu kwadratów. Każdy kto chce pomóc w narodzinach Art-Lokomotywy, może skontaktować się ze Stowarzyszeniem. Włóczkę można odebrać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo