Rok Tuwima: skoku na kasę nie będzie

  Rok Tuwima: skoku na kasę nie będzie

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Uruchomiony ze sporym poślizgiem program ministra kultury "Rok Tuwima" po miesiącu zakończył przyjmowanie wniosków. Do podziału jest 800 tys. zł, ale dofinansowane mogą być tylko te projekty, których charakter wykracza poza szczebel lokalny. Jak Łódź zamierza wykorzystać tę szansę?
  Program ministra kultury "Rok Tuwima" zakończył przyjmowanie wniosków. Z Łodzi głoszono 3 wnioski.

  Program ministra kultury "Rok Tuwima" zakończył przyjmowanie wniosków. Z Łodzi głoszono 3 wnioski. ©Łukasz Kasprzak

  Pospolitego ruszenia, nie wiedzieć czemu, nie zarządzono. Pewne są trzy projekty zgłoszone przez miejskie instytucje kultury.
  Łódź i Warszawę wspólnym przedsięwzięciem "Żydzi Polscy wg Tuwima" chce połączyć Centrum Dialogu im. M. Edelmana. Pod roboczą nazwą, nawiązującą do poematu opublikowanego przez poetę na emigracji, w którym stwierdza on dumnie: "Jestem Polakiem, bo tak mi się podoba", kryje się cykl wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, w tym nagranie audiobooka. Zaplanowany na listopad i grudzień projekt wspiera Muzeum Historii Żydów Polskich. Centrum nie zdradza szczegółów, póki nie zapadnie decyzja o dofinansowaniu.

  Teatr "Pinokio" przymierza się do nagrania i wydania albumu "Rock Tuwima". Za aranżacje piosenek odpowiadać będzie Piotr Nazaruk (ostatnio w "Pinokiu" napisał muzykę do nowej interpretacji "Kopciuszka"), wykonają ją muzycy znani z "Piosenek do grania na nosie" i "Kopciuszka", a śpiewać będą aktorzy "Pinokia".

  - Premierze towarzyszył będzie koncert, nie jest on jednak przedmiotom złożonego projektu - mówi Kamila Majchrzycka, kierownik Biura Promocji i Upowszechniania.

  Dzięki dofinansowaniu z Instytutu zmienić się może rozmiar (nakład płyty) i charakter wydawnictwa. "Rock Tuwima" pojawi się wtedy w wydaniu kolekcjonerskim - na płytach analogowych.

  Na początku roku 2013 mówiło się, że Łódź przygotuje wystawę, która będzie prezentowana we wszystkich miastach, z którymi związany był poeta. Tymczasem ostatnim projektem jest, zgłoszony przez Dom Literatury, Ogólnopolski Konkurs na Piosenkę Literacką im. J. Tuwima. Jego rozstrzygnięcie mogłoby towarzyszyć gali wręczenie przywołanej do życia Nagrody Literackiej miasta Łodzi.

  Do konkursu nie przystąpił Urząd Marszałkowski.

  - Województwo nie składało aplikacji w konkursie. Nie była planowana - brzmi odpowiedź z biura prasowego. - Wspieramy jednak wszystkie jednostki, które wzbogacają liczbę imprez związanych z poetą.
  Ile wniosków wpłynęło do Instytut Książki, który jest operatorem programu, wiadomo będzie w czwartek.

  Aby Rok Tuwima nabrał barw, trzeba pieniędzy. Walczą o nie m.in. Centrum Dialogu i Teatr Pinokio

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo