Rok Tuwima w Łodzi: poeci będą rozmawiać o twórczości...

  Rok Tuwima w Łodzi: poeci będą rozmawiać o twórczości Juliana Tuwima

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pośród bardziej lub mniej ciekawych wydarzeń odbywających się w Roku Tuwima dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta i ministerstwa kultury, czeka nas akcja, która może wnieść nieco świeżości w obchody jubileuszu. I przestanie traktować osobę poety jak celeberytę lub (druga skrajność) muzealny eksponat.
  Akcja przyniesie też poetycki powrót Zdzisława Jaskuły

  Akcja przyniesie też poetycki powrót Zdzisława Jaskuły ©Grzegorz Gałasiński/archiwum

  "Tuwim obecny" to oddolna inicjatywa środowiska literackiego - literacki dialog z Mistrzem podejmie ośmioro poetów.

  - Pomysł zrodził się po felietonie "Włóczkowy parowóz dziejów", w ktorym krytykowałem obchody Roku Tuwima - mówi Piotr Grobliński, poeta, dziennikarz, animator kultury, kierownik Ośrodka Literackiego Łódzkiego Domu Kultury. - Poeta Michał Kędzierski w komentarzu napisał, że tekst może i jest fajny, ale że powinienem mniej narzekać, a samemu coś wymyślić... No to wymyśliłem.

  Głównym celem akcji ma być pokazanie nie dla wszystkich zrozumiałego faktu, że Julian Tuwim ma w Łodzi następców, którzy o jego poezji mogą powiedzieć coś ciekawego.
  Będą oni nie tylko opowiadać o wybranym wierszu najbardziej łódzkiego z polskich poetów, który cenią ze względu na walory formalne, melodię wiersza czy niesione treści. Zaprezentują też utwory własne: kontynuacje, polemiki, parodie, pastisze wierszy Tuwima.

  - I dla tych ośmiorga poetów, jak i dla ludzi, którzy przyjdą, to będzie impuls do uważnego przeczytania Tuwima - zachęca Grobliński. - Mam nadzieję, że poeci powiedzą, na czym wielkość Tuwima polega, a więc pośrednio: dlaczego obchodzimy jego rok. Konfrontacja poezji sprzed dziesiątek lat z dzisiejszą też będzie ciekawa. Być może bolesna dla współczesnych.

  Na akcji warto się odliczyć też z innego powodu: takiego zestawu poetyckich nazwisk na jednym wieczorze nie było dawno: Artur Fryz (z Kutna) podejmie dialog z "Zachodem" i "Wenus", Piotr Grobliński z "Życiem codziennym", Michał Kędzierski z "Gawędą rymowaną o ojcu i synu...", Krzysztof Kleszcz (Tomaszów Mazowiecki) z "Strasznymi mieszczanami", Przemysław Owczarek z "Balem w Operze", Maciej Robert z "Kwiatami polskimi", Jolanta Sowińska-Gogacz z "Nagłym spojrzeniem".

  Organizatorom udało się też namówić do swoistego poetyckiego powrotu Zdzisławy Jaskuły, który w ostatnich latach skupiał się na kierowaniu Teatrem Nowym w Łodzi i tłumaczeniu poezji niemieckich autorów.

  Akcja odbędzie się w sali kolumnowej ŁDK-u 22 października o godz. 18. Wstęp jest wolny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak to

  YguA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zdzisławy? doprawdy?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo