18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolmopsy i dmuchańce w Muzeum Sztuki

Łukasz Kaczyński
Taneczna improwizacja będzie tematem wystawy "Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy", której wernisaż odbędzie się w piątek o godz. 18 w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi. Wprawdzie aranżacja wystawy nie jest jeszcze w pełni gotowa... ale nie będzie też przygotowana na popołudniowy wernisaż. Jednym słowem - wystawa zostanie postawiona na głowie. A wraz z nią - widzowie i ich przyzwyczajenia.

"Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy" nie przyniesie elementów znanych z tradycyjnych ekspozycji. Nie będzie stałej architektury, tak jak nie będzie na stale zamontowanych eksponatów czy relacji widz-dzieło sztuki, do jakiej mogliśmy przywyknąć. W ideę krajobrazu wystawy w ms2 wpisana jest nieustanna zmiana. W czasie pięciu miesięcy jej trwania przestrzeń ekspozycyjna będzie wielokrotnie przetwarzana, modyfikowana i na nowo definiowana. W jakim celu? Aby prowokować ruch i stawiać zwiedzającego w coraz to nowej roli: nie tylko widza, ale także aktywnego uczestnika wystawy.

Teraz przestrzeń na parterze ms2 została wydzielona jasną zasłoną. Ot, taka gra z konwencją scenografii teatralnej, która ponadto nadaje wnętrzu intymności. Zasłona będzie również spełniać funkcje ekranu projekcyjnego. Falując w subtelny sposób tworzyć będzie nowe interpretacje prezentowanych filmów. Aby wejść w przestrzeń wystawy, trzeba będzie pozbyć się obuwia w specjalnie przygotowanej szatni. Wygodna, sportowa odzież pozwoli najaktywniej doświadczyć ekspozycji.

Zwiedzanie można zacząć od krótkiej rozgrzewki, ale też od przeczytania cytatów z wypowiedzi praktyków improwizacji i... filozofów. Na przykład podstawę improwizacji kontaktowej (zwanej potocznie kontakt improwizacją) stanowi fizyczny kontakt dwóch poruszających się osób i relacja, jaka między nimi powstaje. Dlatego wystawa została wyposażona w szereg "urządzeń do improwizacji", ruchomych form o nietypowych kształtach, których budowa prowokuje do spontanicznych ruchów. Są tam m.in. długie, turlające się walce, materace o różnych właściwościach, ruchome płaszczyzny i równoważnie. Testując je, zwiedzający staną się częścią wystawy. Mobilną architekturę zaprojektowali Agata Woźniczna i Mateusz Adamczyk z grupy BudCud.

Godzinę po wernisażu odbędzie się wykład performatywny Iwony Olszowskiej i jej gości. Nie braknie też wydarzeń towarzyszących. Pierwszym, 8 czerwca o godz. 19, będzie pokaz "Zdarzenia" Pracowni Fizycznej i duetu "SzaZa". Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki