Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy pytają, ARiMR odpowiada. O małych gospodarstwach i dywersyfikacji

Strefa Agro, LT
pixabay.com
Na pytania dotyczące dopłat dla gospodarzy odpowiadają pracownicy toruńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

MATEUSZ Z KUJAW: Mam nieco ponad 30 ha gruntów rolnych i jeśli z powodu problemów najpierw z nadmiarem deszczu, a potem suszą jedna z upraw wypadła niemal w całości, czy dotyczy mnie derogacja od dywersyfikacji?

Z derogacji w zakresie dywersyfikacji będą mogli skorzystać rolnicy posiadający gospodarstwa, w których udział gruntów ornych, które nie mogły być przeznaczone pod zasiew ozimin na 2018 r. lub na których uprawy te zostały utracone w wyniku ulewnych deszczy i powodzi wynosi co najmniej 30% całkowitej powierzchni ozimin w gospodarstwie. W przypadku spełnienia ww. kryteriów rolnicy posiadający od 10 do 30 ha gruntów ornych w 2018 roku będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia 2 upraw. Natomiast rolnicy posiadający powyżej 30 do 150 ha gruntów ornych będą zobowiązani do posiadania 2 zamiast 3 upraw.

Przeczytaj też: Rolnicy toną w długach. Rekordzista zalega aż 10,7 mln zł. Winna nie tylko pogoda

TOMASZ Z LUBELSZCZYZNY: Jestem w systemie dla małych gospodarstw. Jeśli z niego zrezygnuję (bo mam możliwość wydzierżawienia kilku gospodarstw), czy moje gospodarstwo będzie kontrolowane? Czy po roku (gdyby się okazało, że źle wyszedłem na dzierżawieniu gruntów) mógłbym wrócić do tego systemu dla małych gospodarstw?

Wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw ze skutkiem od 2018 roku jest możliwe w terminie do 1 października 2018 r. poprzez złożenie oświadczenia o wystąpieniu z systemu dla małych gospodarstw. Rolnicy uczestniczący w systemie dla małych gospodarstw zwolnieni są m.in. z kontroli w ramach zasady wzajemnej zgodności. W przypadku wystąpienia z systemu dla małych gospodarstw, gospodarstwo rolnika będzie podlegało typowaniu do kontroli i tym samym może zostać skontrolowane. Rolnik, który zdecyduje się na wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw, w kolejnych latach nie będzie mógł ponownie wstąpić do tego systemu.

KRYSTYNA Z WIELKOPOLSKI: Jak się liczy płatności dla młodych rolników? Od kiedy do kiedy? Bo słyszałam, że coś się miało zmienić.

Płatność dla młodych rolników przyznawana jest na okres pięciu lat, począwszy od pierwszego złożenia wniosku o płatność dla młodych rolników. Wniosek powinien być złożony w ciągu pięciu lat od daty rozpoczęcia działalności rolniczej. Pięcioletni okres przyznawania płatności dotyczy także rolników, którzy otrzymali płatność dla młodych rolników przed rokiem 2018. Zmiana od roku 2018 polega na tym, że okres pięciu lat nie jest skracany o liczbę lat, które upłynęły między rozpoczęciem działalności rolniczej przez młodego rolnika a pierwszym złożeniem wniosku o płatność dla młodych rolników.

Przeczytaj też: Pomoc po suszy 2018 - wydłużony termin naboru! Ile wniosków trafiło do ARiMR?

BOGDAN Z PODLASIA: Czy rezygnując w przyszłym roku z utrzymania tuczników będę mógł liczyć na refundację? Jeśli tak, to ile to będzie pieniędzy?

W chwili obecnej nie są znane formy pomocy, jakie będą obowiązywać od przyszłego 2019 roku jako rekompensaty za zaprzestanie utrzymywania świń. W tym miejscu należy wskazać, iż do 14.09.2018 r. w biurach powiatowych ARiMR trwa nabór wniosków na refundację do 75 proc. wydatków poniesionych przez producenta rolnego, który prowadzi gospodarstwo, w którym utrzymywane są świnie. Pomoc finansowa będzie mogła dotyczyć wydatków poniesionych na:

  • zakup mat dezynfekcyjnych,
  • zakup sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych,
  • zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego,
  • zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

Refundacja w 2018 nie może przekroczyć 75 proc. wydatków, a w kolejnych latach - 50 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnicy pytają, ARiMR odpowiada. O małych gospodarstwach i dywersyfikacji - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki