Nasza Loteria

Rolnik pyta, ekspert odpowiada. O dopłatach i nie tylko

opracowanie Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Na pytania dotyczące dopłat dla gospodarzy odpowiadają pracownicy toruńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Grzegorz ze Śląska: - Interesuje mnie poddziałanie „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”. Chciałbym otworzyć małą przetwórnię warzyw w gospodarstwie. Czy będę mógł z tego skorzystać?

 

- Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2015 r. poz. 1571 oraz z 2016 poz. 1191) pomoc na podjęcie działalności gospodarczej może zostać przyznana  m.in. rolnikowi będącemu osobą fizyczną, domownikowi lub małżonkowi rolnika, jeżeli:

  •  podlega w pełnym zakresie przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników, (gdzie przez pełen zakres należy rozumieć objęcie wszystkimi ubezpieczeniami, tj.: emerytalno- rentowym, wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim);
  • jest zdolny do zrealizowania operacji oraz osiągnięcia i zachowania jej celu;
  • ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie  płatności, zwany dalej ,,numerem identyfikacyjnym”;
  • podejmuje wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w tym produktów będących wynikiem tego przetwarzania, w zakresie:

- co najmniej jednego z rodzajów działalności wymienionych w wykazie określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia wykonawczego, ale wyłącznie tych, które związane są z działalnością przetwórczą,

 - przetwórstwa roślin na produkty, które są wykorzystywane na cele energetyczne. 

 

Warunek, dotyczący podejmowania wykonywania działalności gospodarczej jest spełniony, jeżeli w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy, podmiot podejmujący wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych, o których wspomniano powyżej, nie był wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w zakresie rodzajów działalności objętych wsparciem wymienionych w załączniki I do ww. rozporządzenia.

 

W załączniku znajdują się między innymi kody obejmujące przetwórstwo warzyw np.: 10.32.Z - Produkcja soków z owoców i warzyw oraz 10.39.Z - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw.

Należy zatem, na samym początku, ustalić, czy spełnia pan powyższe warunki, następnie pod jakim kodem PKD powinna być zarejestrowana planowana działalność i sprawdzić, czy mieści się ona w załączniku do rozporządzenia oraz ustalić czy zarówno planowany do przetworzenia surowiec, jak i produkt finalny mieszczą się w załączniku nr 1 do Traktatu. Ponadto należy pamiętać, że do uzyskania wsparcia konieczne jest spełnianie wszystkich pozostałych warunków zamieszczonych w powołanym wyżej rozporządzeniu.

_______________________________________________________

Piotr z Lubelszczyzny: - Czy osoby z listy dotyczącej kolejności przyznawania wsparcia na modernizację gospodarstw, które otrzymały mniej niż 1,5 punktu, mają szanse na przyznanie pomocy?

- Zgodnie z § 17 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia MRiRW z 21.08.2015, w przypadku obszaru związanego z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu, jeżeli przyznano mniej niż 1,5 punktu Agencja nie przyznaje pomocy.

 

Powyższe oznacza, że wnioski, które otrzymały mniej niż 1,5 punktu nie będą rozpatrywane a Wnioskodawca zostanie powiadomiony pisemnie o odmowie przyznania pomocy. Wnioskodawca będzie mógł ponownie ubiegać się o przyznanie pomocy dopiero w  momencie ogłoszenia kolejnego naboru, składając ponownie wniosek.

_______________________________________________________

Paweł z Kujaw: - Czy podczas najbliższego naboru na modernizację będzie można składać wnioski o wsparcie na maszyny rolnicze? Kiedy rozpocznie się ten nabór?

 

- Wszelkie informacje o planowanych naborach wniosków w ramach PROW 2014-2020 dostępne są w harmonogramie publikowanym na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl. Zgodnie z ww. harmonogramem na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” na I kw. 2017 r. zaplanowano uruchomienie naborów tylko w ramach obszarów a - rozwój produkcji prosiąt, b - rozwój produkcji mleka krowiego, c - rozwój produkcji bydła mięsnego.

________________________________________________________

Stefan z Kujaw: - Czy wniosek złożony tej wiosny, dotyczący modernizacji gospodarstw można jeszcze poprawić? Chodzi o to, że chciałbym otrzymać pomoc na maszynę innego rodzaju (zamiast opryskiwacza - kombajn do buraków).

 

- Zgodnie z par. 15 ust. 3 rozporządzenia MRiRW z  21.08.2015 r., złożony wniosek o przyznanie pomocy nie może być zmieniany przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy w zakresie zestawienia rzeczowo - finansowego operacji, z wyłączeniem zmian wynikających z wezwań Agencji. To oznacza, że Wnioskodawca, który wnioskował o przyznanie pomocy do zakupu opryskiwacza, nie będzie mógł na własną prośbę dokonać jego zamiany na inną maszynę, np. na kombajn do buraków.

________________________________________________________

Grzegorz z Małopolski:

- Czy korzystając z pomocy na przywracanie produkcji po klęskach żywiołowych można wliczyć także koszty wynajęcia firmy budowlanej, która przebuduje zniszczone pomieszczenia gospodarskie? I tak na przyszłość

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnik pyta, ekspert odpowiada. O dopłatach i nie tylko - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki