Rosja mści się na Polsce za wsparcie Ukrainy. Polskie flagi usunięte memoriałów w Katyniu i w Miednoje

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Rosyjska administracja usunęła flagi Polski z memoriałów w Katyniu w obwodzie smoleńskim i w Miednoje w obwodzie twerskim.
Rosyjska administracja usunęła flagi Polski z memoriałów w Katyniu w obwodzie smoleńskim i w Miednoje w obwodzie twerskim. AP/East News
Udostępnij:
Rosyjska administracja usunęła flagi Polski z memoriałów w Katyniu w obwodzie smoleńskim i w Miednoje w obwodzie twerskim. W 1940 roku w tych miejscach na rozkaz Kremla ponad 20 tys. polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez NKWD. Winą za zbrodnię komunistyczne władze do końca lat 80. obarczały hitlerowskie Niemcy.

Dyrektor Muzeum współczesnej Rosji Irina Wielikanowa oświadczyła w wywiadzie dla rosyjskiego portalu RBK, że decyzja o usunięciu polskich flag jest podyktowana sytuacją polityczną. „Flagi rosyjska i polska były symbolem przyjaźni między naszymi narodami. Polska zajęła otwarcie wrogą pozycję wobec Federacji Rosyjskiej. W takich warunkach obecność symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej na terenie memoriałów jest niestosowna” – stwierdziła.

Polska od początku agresji Rosji na Ukrainę wspiera Ukrainę, m.in. opowiadając się za jak najsurowszymi sankcjami na Rosję, przekazując sprzęt wojskowy Ukrainie i przyjmując uchodźców wojennych. Polski rząd wielokrotnie przestrzegał Zachód o imperialistycznych zapędach Putina.

Decyzję o usunięciu flag Polski z polskich mogił w Katyniu i Miednoje podjęło ministerstwo kultury Rosji.

Po potwierdzeniu przez Michaiła Gorbaczowa prawdy o Katyniu i publikacji dokumentów w sprawie decyzji biura politycznego partii komunistycznej dotyczącej likwidacji polskich jeńców wojennych, władze sowieckie pozwoliły utworzyć w Katyniu i Miednoje memoriały i muzeum pamięci ofiar komunistycznej zbrodni. Miejscami pamięci zarządza Muzeum współczesnej Rosji.

Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Materiał oryginalny: Rosja mści się na Polsce za wsparcie Ukrainy. Polskie flagi usunięte memoriałów w Katyniu i w Miednoje - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie