Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba dzieci i młodzieży zagrożonych próbami samobójczymi i okaleczających się. Łódź chce temu przeciwdziałać

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Od lewej Bartosz Domaszewicz, Marta Szymczyk, Agata Kobylińska i Ida Mickiewicz-Florczak zapraszają na konferencję "Kierunki rozwoju dla wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży", która odbędzie się 1 marca. Wnioski z konferencji pomogą utworzyć program profilaktyki zdrowia psychicznego.
Od lewej Bartosz Domaszewicz, Marta Szymczyk, Agata Kobylińska i Ida Mickiewicz-Florczak zapraszają na konferencję "Kierunki rozwoju dla wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży", która odbędzie się 1 marca. Wnioski z konferencji pomogą utworzyć program profilaktyki zdrowia psychicznego. Marcin Bereszczyński
Na depresję cierpi 10 proc. dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Dlatego władze Łodzi ze stowarzyszeniami chcą zbudować program profilaktyki zdrowia psychicznego. Pierwszym krokiem będzie konferencja "Kierunki rozwoju dla wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży". Wezmą w niej udział psycholodzy, pedagodzy i dyrektorzy szkół. Chcą wymienić się doświadczeniami i wspólnie reagować na przypadki depresji. Konferencja odbędzie się 1 marca w godz. 12.30-14.30 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi przy Piotrkowskiej 104.

O tworzeniu programu profilaktyki zdrowia psychicznego poinformował wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Bartosz Domaszewicz. Zrobił to 23 lutego, czyli wtedy, gdy przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

- Choroba depresji jako piętno społeczne została zniesiona, choć nadal jest wstydliwa - mówi Bartosz Domaszewicz. - Badania wskazują, że 10 proc. dzieci i młodzieży do 18 lat cierpi na depresję. Często kończy się to tragicznie. 17 proc. dzieci i młodzieży dokonuje samookaleczenia, a 6 proc. podejmuje próby samobójcze. Przyczyny są różne, od sytuacji domowej, przez presję rówieśniczą po świat wirtualny. Dlatego zapraszam na konferencję 1 marca, aby napisać program profilaktyki zdrowia psychicznego, żeby objąć im łódzkie szkoły.

Marta Szymczyk od trzech lat jest psychologiem w liceum. Pracuje z uczniami z zaburzeniami emocjonalnymi i depresją. Zwraca uwagę, że obserwuje bardzo dużo niedociągnięć przy wsparciu psychologicznym. Dlatego liczy na to, że podczas konferencji będzie możliwość wymiany doświadczeń, a później stworzenia bazy wiedzy, jak pomóc w depresji.

- Depresja to choroba śmiertelna. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa - ostrzega Marta Szymczyk.

- Z badań wynika, że więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych - dodaje Agata Kobylińska ze stowarzyszenia EduKABE.

Ida Mickiewicz-Florczak ze stowarzyszenia Fabryka Równości liczy na to, że konferencja pomoże zdiagnozować stan depresji uczniów łódzkich szkół.

- Ważna jest prewencja, niż późniejsze leczenie, bo w konsekwencji mogą zginąć wartościowe osoby - mówi Ida Mickiewicz-Florczak. - Nie znamy przyczyn okaleczeń i rób samobójczych, ale musimy uwrażliwiać na te schorzenia.

Bartosz Domaszewicz uważa, że konferencja to pierwszy etap. Później konieczna będzie ścisła współpraca nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych, a także rodziców i specjalistów. Później chce wdrożyć systemowe działania reagowania na przypadki depresji wśród uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki