Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba pracowników, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie. Ilu ich już jest?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Pensja minimalna, która w bieżącym roku wynosi 2800 złotych, to dla pracodawcy całkowity koszt w wysokości ok. 3370 złotych.
Pensja minimalna, która w bieżącym roku wynosi 2800 złotych, to dla pracodawcy całkowity koszt w wysokości ok. 3370 złotych. Archiwum/Polska Press
Rząd podniósł płacę minimalną oraz godzinową stawkę minimalną od 2022 roku. Najniższe wynagrodzenie dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wyniesie brutto 3010 złotych, a stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców - 19,70 złotych brutto.

Zobacz wideo: Minimalna płaca w górę:

Jak rosła płaca minimalna?

- W ciągu ostatnich ośmiu lat płaca minimalna wzrosła o blisko 67%. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie podniosło się o około 47%. Teraz pensja minimalna pójdzie w górę o 7,5%, a przeciętna płaca o około 1%, jeśli porównamy dane z 4 kwartału roku 2020 do 2 kwartału roku 2021 - komentuje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Płaca minimalna to najniższe wynagrodzenie, jakie w danym roku pracodawca może zaproponować osobie zatrudnionej na umowę o pracę. Z każdym rokiem najniższe wynagrodzenie wzrasta. W 2022 roku zmieni się minimalne wynagrodzenie osób, które zatrudnione są na umowę o pracę w pełnym etacie.W 2021 roku najniższa krajowa wynosi 2800 złotych brutto. W 2022 roku czeka nas podwyżka płacy minimalnej. Ile będzie wynosić minimalne wynagrodzenie w 2022 roku? Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji. Zobacz koniecznie na kolejnych slajdach, jakie szykują się zmiany >>>>>

Minimalne wynagrodzenie 2022. Płaca minimalna w górę. Ile wy...

2,2 mln osób zarabia minimalnie

Stosunek minimalnego do średniego wynagrodzenia cały czas rośnie. W roku 2003 wynosił około 36%, natomiast w roku 2021 na pewno przekroczy 50%.

Jednocześnie rośnie także liczba pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Według danych rządowych w grudniu 2019 roku było około 1,5 miliona takich osób, obecnie jest to już 2,2 miliona.

- Coroczne waloryzowanie płacy minimalnej jest dobrym pomysłem. Należy jednak pamiętać, że wraz z jej wzrostem zwiększają się koszty zatrudnienia, które mogą bezpośrednio przełożyć się na ceny produktów i wyższą inflację. W połączeniu z obecnym trendem może to spowodować, że w przyszłym roku inflacja jeszcze przyspieszy - uważa Juszczyk.

Rosną koszty pracy

Wraz z podnoszeniem płacy minimalnej rosną też koszty dla pracodawcy z tytułu zatrudnienia pracowników. Pensja minimalna, która w bieżącym roku wynosi 2800 złotych, to dla pracodawcy całkowity koszt w wysokości ok. 3370 złotych. Po podwyżce od przyszłego roku całkowity koszt wyniesie ok. 3620 złotych. Jest to uzależnione też od wysokości składki wypadkowej. Konsekwencją wzrostu kosztów może być m.in. rozrost szarej strefy – część pracowników może być zatrudniana na czarno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rośnie liczba pracowników, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie. Ilu ich już jest? - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki