Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roszady w spółkach: nowy szef Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, nowy członek zarządu Widzewskiego TBS

Marcin Darda
Marcin Darda
Marcin Bugajski bezrobotnym nie zostanie. Dołączył do zarządu Widzewskiego Towarzystwa Społecznego.
Marcin Bugajski bezrobotnym nie zostanie. Dołączył do zarządu Widzewskiego Towarzystwa Społecznego. szyk
Zmiany w spółkach miejskich Łodzi. Po rekomendacji prezydent Hanny Zdanowskiej (PO) rada nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania odwołała prezesa spółki, a jej wiceprezes wejdzie do zarządu Widzewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Paweł Jankiewicz, dotychczasowy prezes MPO został przesunięty na stanowisko wiceprezesa. Nowy prezesem został Jan Zbroński. To były wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu, potem dyrektor operacyjny w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji i szef jednego ze związków zawodowych tej spółki. Do MPO przyjdzie wprost z dyrektorskiego stanowiska w Towarzystwie Budownictwa Społecznego „Złotnicki”, zduńskowolskiej spółki miejskiej.

Prezesem „Złotnickiego” jest Romuald Bosakowski (PO), niegdyś m.in. prezes ZWiK, gdzie pracował razem ze Zbrońskim. Obaj - Zbroński i Bosakowski - są powiązani z Cezarym Grabarczykiem, obecnie piotrkowskim posłem PO, a nominacja nowego prezesa MPO oznacza także pogłębienie współpracy Zdanowskiej z Grabarczykiem po latach konfliktu.

Drugie dno tych zmian jest jednak takie, że w umowie koalicyjnej między Platformą Obywatelską a Sojuszem Lewicy Demokratycznej w Łodzi jest zapis, iż za MPO odpowiada Sojusz. Zatem by wynagrodzić SLD utratę prezesa, zarząd spółki został rozszerzony, a jego nowym członkiem został Paweł Dziemdziela. To członek zgierskiego SLD, ostatnio zatrudniony w Grupowej Oczyszczalni Ścieków, innej miejskiej spółce, gdzie odpowiadał za public relations.

MPO zwiększy zatem koszty zarządu, choć od dwóch lat przynosi straty: za zeszły rok 9 mln zł, za 2018 r. 5 mln zł.

Po tych roszadach ze stanowiska wiceprezesa MPO zrezygnował Marcin Bugajski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku, m.in. były wiceprezydent Łodzi i były wicemarszałek województwa. Bezrobotnym jednak nie zostanie. Bugajski, weteran publicznych stanowisk w Łodzi, dołączył do zarządu Widzewskiego Towarzystwa Społecznego.

Tym samym także w tej miejskiej spółce został powiększony zarząd, bo obok prezesa Radosława Stępnia (PO) jako członek zarządu jest tam zatrudniony Marcin Ogrodzki.

Tyle polityki, bo łódzki magistrat, co zresztą nie jest standardowe, w sprawie zmian w spółkach przygotował oficjalny komunikat .

Wynika z niego, że „(...) nowy zarząd MPO ma przygotować spółkę do przekazania jej większej części rynku odbioru odpadów przez miasto i dalszego rozwoju inwestycyjnego, szczególnie w zakresie modernizacji sortowni odpadów”.

Z kolei Marcin Bugajski jako członek zarządu w WTBS według komunikatu „odpowiadać będzie za zintensyfikowanie społecznego budownictwa mieszkaniowego i wsparcie w tym zakresie działań rewitalizacyjnych miasta”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki