Główną zaletą tej modnej zabawki jest jej niesamowita wielofunkcyjność. Tak, to z pewnością nie jest coś, co wkrótce nam się znudzi i zniknie z krajobrazu. Rowerek biegowy nie jest tylko przejściową modą! W 2018 roku został po raz kolejny „Zabawką Roku”. Człowiek, który go wymyślił, musiał być geniuszem!

Jury przydzielające ten zaszczytny tytuł składa się rodziców, dziennikarzy, psychologów i fizjoterapeutów, a więc specjalistów żywo zainteresowanych losem dzieci. Każda zabawka, która pretenduje do tego wyróżnienia musi spełnić konkretne oczekiwania w kilku kategoriach, tj. funkcjonalność,  bezpieczeństwo, jakość wykonania, wygląd oraz wpływ na rozwój dziecka. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób rowerek biegowy spełnił te oczekiwania.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo rowerka biegowego wynikają z prostoty tej genialnej konstrukcji. Ktoś wpadł na pomysł, żeby pozbawić rowerek dla dzieci pedałów. Wydawałoby się, że to pomysł szalony. Okazało się jednak, że dzięki temu można obniżyć ramę roweru tak, żeby dziecko swobodnie mogło przełożyć przez nią nóżkę. Można też obniżyć siodełko na tyle, że dziecko, nawet jak na nim siedzi, swobodnie dotyka stopami podłoża, całą powierzchnią, dzięki czemu ani na chwilę nie traci poczucia bezpieczeństwa. Do tego, żeby na rowerku „jeździć” wystarczy iść czy biec, trzymając go za kierownicę. Z zabawki mogą korzystać już 18-miesięczne dzieci. Regulowana kierownica i siodełko pozwalają cieszyć się zabawką przez kilka lat. Dziecko stopniowo szlifuje kolejne umiejętności – kierowanie, jazdę w przód, w tył, skręty, także upadki – z bezpiecznej wysokości i przy niewielkiej szybkości, w zasadzie jak przy nauce chodzenia. W miarę jak dziecko nabiera wprawy i potrafi już rowerek odpowiednio rozpędzić, naturalnie zaczyna korzystać z siodełka, później potrafi podnieść obie stopy naraz, nawet oprzeć je o specjalny podnóżek.

Wpływ na rozwój dziecka rowerka biegowego jest doprawdy imponujący. Mały człowiek podczas zabawy nabiera zdrowych nawyków i odporności, jest aktywne, więcej przebywa na powietrzu, nabiera kondycji, sprawności ruchowej, koordynacji, umie złapać równowagę. Naprzemienny ruch nóżek świetnie stymuluje rozwój mózgu, generując nowe połączenia między półkulami, co przyda się choćby podczas nauki szkolnej. To, że samo, bez pomocy rodziców, opanowuje nową umiejętność budzi w nim dumę, poczucie sprawstwa, siły i samodzielność, że nie wspomnę o czystej przyjemności. Wszystkie te umiejętności zaprocentują w późniejszym życiu. Szybko będzie można się o tym przekonać już w chwili przejścia na klasyczny rower dziecięcy – cały proces przebiegnie szybko i bezboleśnie, nie tak, jak to kiedyś bywało. Dziecko będzie musiało opanować tylko dwie nowe umiejętności – pedałowanie i hamowanie. Kierowanie, manewrowanie, utrzymywanie równowagi, oswojenie z szybkością – to wszystko już umie!

Im lżejsza konstrukcja rowerku biegowego, tym lepiej – tym łatwiej dziecku utrzymać go czy samodzielnie ponieść z ziemi. Zwykle ważą one około 3-4 kilogramów. Ramy wykonane są ze stali lub aluminium, bywają dostępne również konstrukcje wykonane z drewna. Siodełko i uchwyty kierownicy wykonane są z elastycznej, miękkiej pianki. Podobnie koła niektórych modeli – wtedy nie wymagają nawet pompowania. Kolorystyka jest bogata, dopasowana jest do gustów chłopców i dziewczynek. Na rynku dostępne są modele wyposażone w wygodne podnóżki i nawet hamulce. Ale nawet bez tych elementów rowerek biegowy spełni swoją funkcję, a właściwie – wiele różnych funkcji. Z pewnością jest to zabawka, w którą warto zainwestować.