Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowery w Łodzi: Łódź trzecia w rowerowym rankingu miast. Wyprzedziliśmy Wrocław i Poznań

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Łódź trzecia w rowerowym rankingu miast
Łódź trzecia w rowerowym rankingu miast Paweł Łacheta
Łódź znalazła się na trzecim miejscu Rowerowego Rankingu Miast przygotowanego przez portal morizon.pl. Wyprzedziła takie zaangażowane w transport rowerowy miasta jak Wrocław czy Gdańsk.

Badacze specjalizującego się w nieruchomościach portalu morizon.pl przyjrzeli się infrastrukturze rowerowej, bezpieczeństwu cyklistów i systemom rowerów miejskich. Łódź wypadła na tym tle bardzo dobrze. Bardziej przyjazne rowerzystom okazały się tylko Warszawa i Lublin.

Łódź zdobyła w sumie 28 punktów, przy czym lider rankingu - Warszawa miał ich 43. Za to znane z przyjaznego stosunku do rowerzystów Wrocław i Gdańsk dostały odpowiednio 19 i 9 punktów.

W Łodzi doceniono zwłaszcza system roweru publicznego. Ze statystycznie jednym rowerem na 451 mieszkańców znalazł się on na trzecim miejscu w kraju.

Okazało się też, że w Łodzi jest bardzo mało wypadków z udziałem rowerzystów. W ubiegłym roku było ich 56, czyli aż trzy razy mniej niż w Poznaniu i aż cztery razy mniej niż w Krakowie. Po przeliczeniu wypadków na liczbę mieszkańców Łódź zajęła trzecie miejsce w rankingu pod względem bezpieczeństwa cyklistów na drogach.

Rowerowa Łódź

„Miasto nie może się jednak czuć na podium zbyt pewnie – łódzka infrastruktura rowerowa wciąż pozostawia wiele do życzenia” - napisali autorzy raportu.

Co to oznacza? Łódź ma 188 km dróg rowerowych. W przeliczeniu na 1 kilometr kwadratowy przypada 640 metrów dróg rowerowych, co daje jej dopiero ósmy wynik w kraju. Warszawa ma ponad tysiąc metrów ścieżek na każdy 1 km kw. powierzcgni, a łączna ich długość wynosiła w 2017 r. 535 km.

Podobnie o sytuacji w Łodzi wypowiadają się też lokalni rowerzyści. Hubert Barański, prezes zajmującej się sprawami rowerzystów Fundacji Fenomen podkreśla, że wiele jest jeszcze to zrobienia.

- To, co zależy od mieszkańców Łodzi wypadło bardzo dobrze - mówi Barański. - W raporcie dobrze wypadło bezpieczeństwo i wybrany w budżecie obywatelskim rower publiczny. Natomiast infrastruktura, której budowa zależy w stu procentach od władz miasta, znalazła się na jednym z ostatnich miejsc - tłumaczy.

W opinii rowerzystów Łodzi wiele do liderów brakuje. Jednak ostatnio zajmuje ona wysokie miejsca w rankingach dotyczących spraw rowerowych.

Kilka tygodni temu Łódzki Rower Publiczny uzyskał trzecie miejsce w rankingu rowerów miejskich przygotowanym przez firmę Dadelo. W Łodzi doceniona została duża liczba stacji i ich korzystne rozmieszczenie. Podkreślono natomiast brak dodatkowych opcji, takich jak rowerki dziecięce, tandemy czy rowery elektryczne.

W 2016 r. w raporcie fundacji All For Planet Łódź zajęła trzecie miejsce w kategorii „najbardziej rowerowych miast”. Oceniano wówczas odsetek mieszkańców, którzy jeżdżą na rowerze co najmniej kilka razy w tygodniu. W Łodzi takie przejażdżki zadeklarowało aż 83 proc. mieszkańców.

Zobacz też: Drogowy bubel w Łodzi. Cykliści nie mieszczą się na zbyt wąskich śluzach rowerowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki