Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różewicz Open Festiwal 2017 w Radomsku. Festiwal trzech braci Różewiczów

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Spektakle, spotkania, konkursy, koncerty, filmy, wystawy... Co jeszcze nas czeka podczas rozpoczynającego się właśnie Różewicz Open Festiwal 2017?

Maja Komorowska, Zbigniew Zamachowski, Edyta Olszówka i Mirosław Zbrojewicz przyjadą w tym roku do Radomska na Różewicz Open Festiwal. Kolejna edycja największej imprezy kulturalnej w mieście rozpocznie się dzisiaj w Miejskim Domu Kultury konkursem recytatorskim. Różewicz Open Festiwal, przygotowany przez pracowników MDK i urzędu miasta, potrwa do 9 października.

Historia festiwalu poświęconego twórczości trzech pochodzących z Radomska braci - Janusza, Stanisława i Tadeusza Różewiczów - sięga 2001 roku i wydarzenia „3 x Różewicz”, zrealizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Po siedmioletniej przerwie organizację festiwalu przejął dom kultury, a od 2009 roku cykl imprez zyskał funkcjonującą do dziś nazwę „Różewicz Open Festiwal”. Przez lata rozwijał się i przyciągał coraz szersze grono publiczności. Dzięki niemu Radomsko odwiedzają znakomite zespoły teatralne i znani aktorzy - wystarczy przypomnieć wizytę: Jana Peszka, Wojciecha Pszoniaka, Andrzeja Sewery-na, Adama Ferencego, Jerzego Trelę, Daniela Olbrychskiego.

Także w tym roku przygotowano bogaty program imprez, które odbędą się także w Miejskiej Bibliotece, Muzeum Regionalnym czy klubie Bourbon Street. W planach jest m.in. rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Różewicza, w którym nagrodą jest wydanie debiutanckiego tomu poezji, konkursy plastyczne i recytatorskie, a także nowość - konkurs na mural. Na scenie zobaczymy m.in. aktorów Teatru Narodowego w Warszawie.

- Teatr Narodowy przyjeżdża z „Białym małżeństwem”. Spektakl, zaplanowany na piątkowy wieczór, będzie o tyle wyjątkowy, że jedna z ról będzie rolą czytaną. Z powodu choroby Jerzego Łapińskiego zastąpi go i jego kwestie przeczyta Mirosław Konarowski - mówi Jolanta Dąbrowska z MDK. - Nie chcieliśmy, by z powodu choroby aktora spektakl został odwołany. Udało się. W obsadzie jest m.in. Zamachowski i Olszówka.

„Przyj dziewczę przyj” to z kolei propozycja grupy teatralnej BAT-Scena Dorosłych z beł-chatowskiego MCK. Program poetycki „Jestem poszukiwaczem poezji” zaprezentuje Scena Poezji MDK w Radomsku. Spektakl dyplomowy „Kup kota w worku. Work in progress” pokażą studenci Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. I jeszcze „Ja wiem, że ty tego nie widzisz - sceny z Różewicza” - czyli propozycja Teatru Pod Lupą.

A już prawie na finał festiwalu Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” - po raz kolejny w Radomsku - zaprasza na autorską interpretację dramatu „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” (niedziela, godz. 19).

Ale festiwal to także: wystawy, debata teatralna, pokazy etiud aktorskich i reżyserskich, projekcje filmów Stanisława Różewicza i Andrzeja Sapiji.

Będzie też coś dla ucha, czyli koncerty inspirowane twórczością Tadeusza Różewicza. To na przykład jazzowa aranżacja pt. „Bramy do ogrodu” w wykonaniu Marka Bałaty, Krzysztofa Ścierańskiego i Igora Obłozy (czwartek, godz. 19) oraz klasyczna interpretacja Stanisława Kiernara i Michała Rota (poniedziałek, godz. 19). W Muzeum Regionalnym wybrane utwory poety przedstawi Grzegorz Gierak.

W piątek w Bourbon Street wystąpi Maja Kleszcz&Kwartet Prowincjalny z utworami z płyty „Dudzie-Graczowi”, a w sobotę zespół Dagadana z albumem „List do Ciebie” z tekstami najstarszego z braci Różewiczów - Janusza.

- Udział we wszystkich wydarzeniach jest nieodpłatny, co jest wielkim walorem tego festiwalu - podkreśla Elżbieta Kwiatkowska, dyrektor MDK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki