Rozmowa rekrutacyjna po 40 - jak pokazać wartość swoich dotychczasowych doświadczeń

Materiał informacyjny mBank
Rozmowa kwalifikacyjna dla wielu kandydatów to najbardziej stresujący etap rekrutacji. To okazja, aby przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. Sukcesu na rozmowie o pracę nie gwarantuje tylko schludny wygląd i duże doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim dobre przygotowanie i udane zaprezentowanie swojej kandydatury. Obecnie wiele rozmów rekrutacyjnych odbywa się online, co może być dodatkowym źródłem stresu. Czego można się spodziewać po zdalnej rozmowie o pracę? O co należy zadbać przed rozmową rekrutacyjną? Jak opowiadać o sobie, aby przekonać do siebie rozmówcę? Informacje komentują ekspertki ds. rekrutacji mBank S.A.: Agnieszka Szostek, Starszy specjalista ds. rekrutacji i mobilności wewnętrznej oraz Agata Felczyńska – Fryś Specjalista ds. rekrutacji i mobilności wewnętrznej

Poznaj swojego przyszłego pracodawcę

Po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną warto poszukać w sieci informacji o firmie, do której aplikujesz. Poznać nieco historię przedsiębiorstwa, wartości i cele, a także oferowane przez nie produkty oraz usługi.

Podczas rozmów o pracę czasem pada pytanie: “Co wiesz o naszej firmie?”.

Ma ono na celu zweryfikowanie czy kandydat przygotował się na spotkanie i zależy mu na pracy na tym konkretnym stanowisku w tej firmie. Mając wiedzę o dotychczasowej działalności pracodawcy, możesz z łatwością zaprezentować mu swoje mocne strony i pokazać, jak wiele wniesiesz do firmy, dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu.

Przejrzyj swoje CV

Podczas przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej ponownie przyjrzyj się swojemu CV, które wysłałeś w odpowiedzi na dane ogłoszenie. Rekruter będzie się odnosił do informacji w nim zawartych. Warto przed spotkaniem ponownie przypomnieć sobie, co dokładnie zostało opisane w CV.

Twoje mocne i słabe strony

Przeanalizuj również treść ogłoszenia o pracę. Skup się na wymaganiach wobec kandydata na dane stanowisko i postaraj się na ich podstawie przygotować listę Twoich mocnych stron, czyli tych umiejętności i kompetencji, które pokrywają się z oczekiwanymi pracodawcy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie wymieniaj wszystkiego co potrafisz i w czym jesteś dobry, ale opowiedz o wybranych mocnych stronach, podając konkretne przykłady ze wcześniejszych miejsc pracy.

Nie bój się mówić, jeśli w czymś nie czujesz się kompetentny lub brakuje Ci jakichś umiejętności. Jeśli masz świadomość swoich słabych stron, ale chcesz nad nimi pracować, pracodawca na pewno to doceni. Staraj się udzielać szczerych i rzetelnych odpowiedzi.

Agata: W rekrutacji często stosujemy wywiad kompetencyjny, nazywany także wywiadem behawioralnym, podczas którego weryfikujemy predyspozycje kandydatów w odniesieniu do przyszłego stanowiska. Badamy określone zachowania kandydata z przeszłości, które mogą mieć odzwierciedlenie w przyszłości tzn. w nowym miejscu pracy lub na nowym stanowisku.
W praktyce pytamy o konkretną sytuację np. „Proszę opisać przykład sytuacji, kiedy miał Pan/Pani do czynienia z konfliktem w zespole” Dopytujemy o konkretne zadania, podjęte działania „Jakie podjął Pan/Pani kroki w rozwiązaniu konfliktu” „Jaka była Pana/Pani rola? I jaki był rezultat sytuacji. Nawet jeśli zakończyła się porażką to istotne dla nas będą wyciągnięte wnioski na przyszłość. Dzięki takiej odpowiedzi mamy pewność co kandydat zrobił i w jaki sposób konkretne zachowania odpowiadają wyzwaniom, z którymi może się mierzyć w nowej pracy
.

Przygotuj listę pytań

Rozmowa kwalifikacyjna to także okazja do bliższego poznania firmy przed ewentualnym rozpoczęciem w niej pracy. W związku z tym warto przygotować sobie listę kilku pytań, które zechcesz zadać rekruterowi. Zastanów się, jakie informacje są dla Ciebie ważne.

Agata: Szczere zainteresowanie ofertą może świadczyć o zaangażowaniu czy właściwej motywacji Kandydata. Warto zastanowić się co faktycznie jest dla Ciebie kluczowe w nowej roli, firmie czy zespole. Pytania zadawane na siłę lub przygotowane z Internetu łatwo wychwycić.

Nie krępuj się pytać o takie kwestie, jak:

 • możliwe ścieżki kariery,
 • system pracy (zdalny, stacjonarny, hybrydowy),
 • sposoby organizacji pracy i zarządzania,
 • benefity dla pracowników,
 • dokładne obowiązki na danym stanowisku.

Zadanie dodatkowych pytań pokaże Twoje zainteresowanie i zaangażowanie w proces rekrutacji. Ponadto zyskasz przekonanie, czy ta oferta pracy rzeczywiście Ci odpowiada i czy chcesz pracować w tej firmie.

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas rozmowy o pracę?

Dobrym rozwiązaniem przed rozmową kwalifikacyjną jest przygotowanie sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Poza wcześniej wspomnianym pytaniem – “Co wiesz o naszej firmie?”, możesz się spodziewać, że w trakcie rekrutacji usłyszysz:

 • Dlaczego zdecydowałeś się na zmianę pracy?
  Przyczyny zmiany pracy bywają różne. W przypadku odpowiedzi na to pytanie skup się na neutralnych powodach lub chęci dalszego rozwoju i zdobywania nowego doświadczenia. Jednak nie ukrywaj żadnych informacji. W rozmowie rekrutacyjnej najważniejsza jest szczerość i autentyczność.
 • Dlaczego aplikujesz na to stanowisko?
  Znajdź elementy wspólne między Twoim doświadczeniem i zainteresowaniami, a opisem stanowiska. Dzięki temu precyzyjnie przedstawisz, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem. Możesz również podkreślić, jakie korzyści firmie przyniesie zatrudnienie Ciebie.
 • Co uważasz za swój największy sukces?
  Zastanów się wcześniej, co uważasz za swój największy zawodowy sukces. Wybierz jedną konkretną sytuację ze swojej dotychczasowej kariery. Możesz wspomnieć o nagrodach, awansie, podpisanym ważnym kontrakcie czy ukończeniu znaczącego dla firmy projektu.

Agnieszka: Wybierając sytuację opisującą nasz sukces warto wcześniej przypomnieć sobie jaka była moja rola w tym zadaniu, jakie kroki podejmowałem, by osiągnąć poszczególne cele, które zadania zrealizowałem sam, a które we współpracy z innymi. Pomocne może być wskazanie mierników sukcesu, np. dzięki wprowadzonym praktykom w ciągu 2 miesięcy sprzedaż wzrosła o 25% lub kiedy rozpoczynałem projekt realizacja wniosku kredytowego trwała 10 dni, po wprowadzeniu automatyzacji, którą zaproponowałem skróciłem ten czas o połowę.

 • Jakie są Twoje słabe strony i największe wady?
  W odpowiedzi na to pytanie pomocne jest przygotowanie sobie wcześniej listy swoich słabych stron. Najlepiej skupić się tych, nad którymi chcesz pracować, aby je wyeliminować.

Agnieszka: Bycie świadomym swoich słabych stron i praca nad nimi jest już połową sukcesu. Podczas spotkania z rekruterem mówiąc o wadach pokaż jednocześnie, że podjąłeś kroki, aby je wyeliminować, np. często spóźniałem się na umówione spotkania, o niektórych zapominałem, ale kiedy zacząłem pracować z kalendarzem w Outlooku, poczytałem o sposobach na organizację czasu pracy, coraz lepiej sobie z tym radzę.

 • Czy bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych?
  Jeśli bierzesz udział w kliku procesach rekrutacyjnych, możesz wspomnieć o tym, nie wdając się w szczegóły, gdzie wysłałeś CV. Będzie to informacja dla rekrutera, że decyzje o zatrudnieniu Cię do firmy należy podjąć szybciej.
 • Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?
  Wszyscy wiedzą, że zarobki w pracy mają znaczenie, dlatego to pytanie nie powinno nikogo zaskoczyć. Przygotowując sobie na nie odpowiedź, warto zastanowić się jaka kwota wynagrodzenia będzie satysfakcjonująca - pozwoli pokryć wszystkie zobowiązania finansowe, które posiadasz. Następnie należy te kwotę urealnić, biorąc pod uwagę zakres zadań, powierzoną Ci odpowiedzialność na danym stanowisku oraz warunku na rynku pracy w podobnych organizacjach. Sprawdź, również czy w ogłoszeniu o pracę, na które aplikujesz, nie zostały już podane przewidywane dochody na tym stanowisku.

Zdalna rozmowa o pracę - o czym należy pamiętać?

Obecnie większość rozmów rekrutacyjnych odbywa się zdalnie. Oznacza to, że rozmowa z rekruterem odbędzie się poprzez jeden z popularnych wideokomunikatorów, np. Skype, Zoom, Microsoft Teams, Google Meet. Przed umówionym spotkaniem otrzymasz na maila zaproszenie z linkiem, który należy kliknąć, aby dołączyć do zdalnego spotkania. Najczęściej nie jest konieczne instalowanie żadnego dodatkowego programu.

Do takiej rozmowy o pracę również należy się odpowiednio przygotować.

 • Sprawdź działanie kamery, głośników, mikrofonu i słuchawek. Ważne, aby posiadać sprawną kamerę, ponieważ podczas spotkania należy ją włączyć, aby rekruter miał okazję Cię poznać. Trudno prowadzi się rozmowę, gdy nie można zobaczyć swojego rozmówcy.
 • Postaraj się również wyeliminować na tyle ile to możliwe wszystkie stresogenne czynniki.
 • Przed spotkaniem ustaw komputer w odpowiednim miejscu, tak aby tło za Tobą nie rozpraszało ani Ciebie ani rekrutera.
 • Zadbaj także o możliwość swobodnej rozmowy, bez niepotrzebnego hałasu, który może Cię zdekoncentrować.

Agnieszka: Jeśli jest to Twoja pierwsza rozmowa video na komunikatorze, którego nie znasz, nie bój się zadzwonić wcześniej do rekrutera i poprosić o połączenie się dzień wcześniej, aby sprawdzić łącze. W ten sposób będziesz spokojniejszy, że kłopoty techniczne Cię nie zestresują.

Potraktuj siebie jako specjalistę

Pamiętaj, że najważniejsze jest zachowanie spokoju i pewność siebie. Jako osoba od lat aktywna zawodowo, masz doświadczenie, które jest Twoim największym atutem. Potraktuj siebie jako specjalistę, który zna swoją wartość, a także ma świadomość swoich słabości i posiada chęć samodoskonalenia się. Udzielaj szczerych i wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania, podpierając się przykładami z życia zawodowego. Każda rozmowa o pracę to dodatkowe doświadczenie, z którego możesz wyciągać wnioski pomocne przy kolejnych tego typu spotkaniach.