Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Janem Bujnowiczem - prezesem łódzkiego oddziału Fundacji im św. Brata Alberta

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
archiwum
Rozmowa z Janem Bujnowiczem, prezesem łódzkiego oddziału Fundacji im św. Brata Alberta

Już niedługo rozpocznie się kolejna „Albertiana”. Kto bierze w niej udział?
Biorą w niej udział osoby niepełnosprawne, z upośledzeniem umysłowym, które zgłoszą się do tego festiwalu. Polska podzielona jest na pięć regionów. Region łódzki organizuje przegląd w Zgierzu. Składa się on z trzech województw. Oprócz łódzkiego jest to mazowieckie i podlaskie. Trwa pierwszy przegląd nadesłanych na płytach, pendraivach zgłoszeń. Odbywa się w Krakowie. Anna Dymna ze swoją komisją konkursową kwalifikuje uczestników do finału regionalnego, który będzie miał miejsce 25 stycznia w Zgierzu.

Ilu podopiecznych ma łódzki oddział Fundacji im św. Brata Alberta?
W tej chwili prowadzimy dwa rodzinne domy dla osób niepełnosprawnych. W tym na łódzkim Helenówku znajduje się 19 mężczyzn, a Chorzeszowie koło Łasku mamy 14 podopiecznych z głębokim upośledzeniem. Są to domy pomocy społecznej. Podopieczni są u nas dwadzieścia cztery godziny na dobę. Wielu z tych mężczyzn nie ma już rodzin. My jesteśmy ich rodziną. Otaczamy ich pełną opieką domową.

Zajmujecie się też ubogimi, bezdomnymi z Łodzi i okolic?
Brat Albert jest wdzięcznym patronem osób ubogich, potrzebujących, niepełnosprawnych. W Polsce są dwie duże organizacje pozarządowe, które mają w nazwie świętego brata Alberta jako patrona. Pierwsze to Towarzystwo Pomocy Brata Alberta. Oni zajmują się bezdomnością. Prowadzą w Łodzi m.in. schroniska przy ul. Szczytowej czy Gałczyńskiego. Drugą organizacją ogólnopolską jest Fundacja im. św. Brata Alberta. Jej prezesem i założycielem jest ks. Tadeusz Isakowicz- Zalewski. Ta fundacja zajmuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Wiem, że pan zajmuje się też Olimpiadami Specjalnymi…
Nasi podopieczni rehabilitują się poprzez sport. Wielu z nich jest zrzeszonych w kilkudziesięciu klubach na terenie naszego województwa. Dzięki temu mogą aktywnie spędzać czas, ale też uczestniczyć w różnych zawodach. Łodzianie są silni , zwłaszcza w piłce nożnej. Ale też w lekkoatletyce, siatkówce, tenisie stołowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki