Nevomo, europejska firma z obszaru zaawansowanych technologii poinformowała, że jako twórca nowej generacji kolei dużych prędkości, otrzymała dofinansowanie w wysokości 2,5 mln EUR z programu European Innovation Council (EIC). Ma być ono zwiększone o kwotę do 15 mln EUR z funduszu EIC. Pieniądze mają być wykorzystane do dalszego rozwoju technologii Nevomo.
- Jesteśmy niezmiernie dumni, że znaleźliśmy się w wąskim gronie firm, którym przyznano finansowanie i inwestycje kapitałowe w ramach tak prestiżowego europejskiego programu akceleracyjnego. Potwierdza to wiarygodność naszej strategii rozwoju technologii dla transportu kolejowego na miarę XXI wieku. To pozwoli nam przyspieszyć prace nad testowaniem i rozwojem naszej przełomowej technologii, która, mamy nadzieję, wkrótce odmieni oblicze branży transportowej” - powiedział Daniel Minx, dyrektor ds. finansowych w Nevomo.
Przypomnijmy, Nevomo jest twórcą innowacyjnej, inspirowanej hyperloopem technologii MagRail. Ideą i celem tego przedsięwzięcia jest łatwe, szybkie i efektywne zwiększenie przepustowości i możliwości istniejących linii kolejowych oraz poprawy wydajności systemu transportu kolejowego.
Jest to też unikalne na skalę światową rozwiązanie, które umożliwia szybkie i etapowe wdrażanie systemów transportowych inspirowanych koncepcją hyperloop, począwszy od wykorzystania istniejącej infrastruktury torowej.
Technologia umożliwi w pełni automatyczne prowadzenie pociągów
Jak twierdzą twórcy technologii MagRail, umożliwia ona w pełni automatyczne prowadzenie pociągów, zwiększoną częstotliwość kursowania, eksploatację bez sieci trakcyjnej, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum możliwości wystąpienia błędu ludzkiego, z rozkładami jazdy dostosowanymi do zmieniających się potrzeb transportowych. Adaptując istniejącą infrastrukturę kolejową, firma zamierza umożliwić podróżowanie koleją z prędkością do 550 km/h.
Wymaga to jednak jeszcze wielu kosztownych badań i testów. Przygotowania do pierwszych testów w skali 1:1 na torze testowym w Nowej Sarzynie rozpoczęły się już latem 2021 roku. Na początku 2022 roku firma Nevomo zakończyła budowę infrastruktury kolejowej i rozpoczęła instalację elementów systemu MagRail na tym najdłuższym w Europie pełnowymiarowym torze testowym dla pasywnej lewitacji magnetycznej.
Europejska Rada Innowacji (European Innovation Council) została powołana przez Komisję Europejską w celu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), w szczególności startupów i firm typu „spinout”, w opracowywaniu i skalowaniu innowacji zmieniających oblicze świata. Rada rozpoczęła swoją działalność w marcu 2021 r. w ramach programu "Horyzont Europa" i jest częścią Europejskiej Rady Innowacji oraz Agencji Wykonawczej ds. MŚP (EISMEA).
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?