Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się 37. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Program, spektakle

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Szkoła Filmowa w Łodzi
Do Łodzi zjechali młodzi adepci aktorstwa, by rywalizować, bawić się, zamknąć intensywny czas zdobywania umiejętności i wyfrunąć w wielki świat sztuki. W poniedziałek rozpoczął się 37. Festiwal Szkół Teatralnych.

To jedno z najbarwniejszych i najbardziej niezwykłych, a zarazem znaczących wydarzeń artystycznych w Łodzi. Od pierwszej edycji - która odbyła się w 1983 roku, za sprawą Jana Machulskiego - wśród festiwalowych laureatów znalazło się pokaźne grono docenionych i lubianych dziś aktorów (od Ewy Kasprzyk, przez Zbigniewa Zamachowskiego, Dorotę Segdę i Jacka Braciaka, po Michała Żebrowskiego, Kingę Preis i Borysa Szyca). Państwowe szkoły teatralne z Łodzi, Warszawy, Krakowa i jej wrocławskiego oddziału (od niedawna do tego grona dołączył zamiejscowy wydział akademii warszawskiej - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku), prezentowały spektakle dyplomowe przygotowane przez reżyserskie znakomitości, wśród jurorów można znaleźć nazwiska wielkich osobistości polskiej reżyserii. Przede wszystkim to coroczne spotkanie młodości, udzielającego się entuzjazmu i wielkich nadziei. I to zarówno na scenie, jak i na widowni.

Tegoroczny festiwal oficjalnie zainaugurował, stanowiący już kilkuletnią tradycję łódzkiej Szkoły Filmowej, film dyplomowy studentów z Łodzi. Tym razem w Teatrze Nowym zobaczyliśmy obraz „Nic nie ginie”, do scenariusza i w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej, studentki Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorem zdjęć jest Nils Crone. W obsadzie znaleźli studenci łódzkiej szkoły - Michał Surosz, Zuzanna Puławska, Piotr Pacek, Jan Hrynkiewicz, Wiktoria Filus, Karol Nowiński, Paweł Głowaty, Filip Warot, Robert Ratuszny, Katarzyna Majda, Iza Gąska, Karol Kunysz, Ksenia Tchórzko, Faustyna Kazimierska, Mateusz Grodecki, Elżbieta Zajko, Maria Kowalska, Kamil Rodek, Sebastian Śmigielski oraz: Dobromir Dymecki, Joanna Myszewska, Jerzy Wojtkowski, Agnieszka Jelonek.

„Bohaterowie filmu chorują na moją ulubioną chorobę - smutek” - opowiada o swoim przedsięwzięciu autorka. - „Życie wymaga od nich zmian, którym wcale nie chcą się poddać. Wolą chować się w gąszczu liści i codzienności. A świat dookoła piękny, pogoda słoneczna, więc czemu nie mieliby się odrodzić jako lepszy i weselszy gatunek?”.

Łódzka reprezentacja jest w tym roku mocna. Oprócz filmu, uczelni przygotowała trzy znakomite i różne spektakle dyplomowe. Popisem przebojowości, energii, mocy aktorskiej zespołowości są „Pomysłowe mebelki z gąbki” w reżyserii rektora PWSFTviT, Mariusza Grzegorzka. Spektakl gęsty od emocji, kpiący z naszej bezrefleksyjności, telewizyjno-wirtualnej papki, którą nieustannie konsumujemy, a zarazem bezwzględnie punktujący rozpad relacji, degenerację społeczności. Poruszające, mądre przedstawienie - „Anioły w Ameryce” na podstawie tekstu Tony’ego Kuschnera - przygotowała Małgorzata Bogajewska, o tęsknocie za bliskością, gdzie o sprawach trudnych mówi się również z błyskiem ironii , ze zjawiskową w tym spektaklu, wielce utalentowaną Elżbietą Zajko. I w końcu wykrzyczane wołanie o prawdę, autentyczność, szczerość w „Śliskich słowach” w reżyserii Artura Urbańskiego, z piekielną żywiołowością zagrane przez młodych aktorów.

37. Festiwal Szkół Teatralnych potrwa do niedzieli 12 maja. Spektakle są grane na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi.

Rozpoczął się 37. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Progra...

Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Szkoła Filmowa w Łodzi:

„Anioły w Ameryce” Tony Kushner, reż. Małgorzata Bogajewska; „Pomysłowe mebelki z gąbki”, reż. Mariusz Grzegorzek; „Śliskie słowa”, reż. Artur Urbański

Akademia Teatralna w Warszawie:

„Fedra Fitness” István Tasnádi, reż. Daria Wiktoria Kopiec; „Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej”, reż. Agata Duda-Gracz; „Matki” Piotr Rowicki, reż. Agata Kucińska, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku; „Płatonow” Anton Czechow, reż. Monika Strzępka

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie:

„Co gryzie Gilberta Grape’a” Peter Hedges, reż. Marcin Czarnik; „Spaleni słońcem_secondhand_”, reż. Agnieszka Glińska; „Zachodnie wybrzeże” Bernard-Marie Koltès, reż. Maja Kleczewska

Filia AST we Wrocławiu:

„Słaby rok”, reż. Martyna Majewska; „Jutro zawsze będzie jutro” Bertolt Brecht, reż. Wojciech Kościelniak; „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” David Forest Wallace, reż. Aleksandra Popławska; „Siksy”, reż. Cezary Iber.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki