MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się 42. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Szkoła Filmowa w Łodzi prezentuje na festiwalu między innymi przedstawienie „Każdemu się coś śni”
Szkoła Filmowa w Łodzi prezentuje na festiwalu między innymi przedstawienie „Każdemu się coś śni” Mikołaj Zacharow
42. Festiwal Sztuk Teatralnych w Łodzi, organizowany przez Szkołę Filmową, został zainaugurowany w poniedziałek 20 maja na scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka. Jedno z najznakomitszych łódzkich wydarzeń artystycznych potrwa do 26 maja.

Piętnaście spektakli dyplomowych, wydarzenia towarzyszące, spektakle offowe, pokaz warsztatów dramaturgicznych, projekcja filmu dokumentalnego oraz stały punkt programu, czyli pokazy i spotkania z cyklu "Laureaci FST na wielkim ekranie" - w poniedziałek 20 maja w Łodzi rozpoczął się 42. Festiwal Szkół Teatralnych. Jedno z najbardziej energetycznych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście zainaugurowała gala na Dużej Scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, w którym wybrzmiały hasła: "Weź, wpuść mnie! FST!" oraz "Muszę pamiętać, że zawsze chciałem/chciałam być aktorem/aktorką".

Na festiwalu swoje spektakle przedstawiają szkoły teatralne w Polsce: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia w Bytomiu, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu, Akademia Teatralna w Warszawie, Akademia Teatralna w Warszawie Filia w Białymstoku oraz Wydział Aktorski Szkoły Filmowej w Łodzi. Młodzi artyści występują na scenach Teatru Nowego im. K. Dejmka, Teatru Studyjnego, Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla i w Szkole Filmowej.

Łódzki Festiwal Szkół Teatralnych jest najważniejszym i najstarszym w Polsce przeglądem spektakli dyplomowych, które przygotowują studenci państwowych szkół teatralnych. Pomysłodawcą wydarzenia był aktor i pedagog Jan Machulski.

Zwycięzców tegorocznego festiwalu wyłoni jury w składzie: Wojciech Faruga (reżyser, scenograf, dramaturg, kostiumograf), Jacek Kopciński (historyk literatury, krytyk teatralny), Anna Sasnal (reżyserka, scenarzystka), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka, scenarzystka) oraz Eliza Kujan (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

W ramach wydarzenia towarzyszącego scenicznym pokazom, zatytułowanego „Laureaci FST na wielkim ekranie”, można obejrzeć filmy z kreacjami aktorów i aktorek, którzy moment inicjacji artystycznej mają już za sobą. Po projekcjach organizatorzy zapraszają na spotkania z ich udziałem. Na projekcje i spotkania wstęp jest wolny.

Wstęp wolny obowiązuje też na pozostałe wydarzenia towarzyszące: spotkanie z jury 42. Festiwalu Szkół Teatralnych, spektakle offowe, pokaz warsztatów dramaturgicznych przygotowanych we współpracy z Agencją Dramatu i Teatru oraz projekcję filmu dokumentalnego „Zostać aktorem” (reż. Karol Włudarczyk i Barbara Fronc).

Festiwal Szkół Teatralnych to także jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju - po raz pierwszy odbył się 42 lat temu z inicjatywy Jana Machulskiego. Wśród dotychczasowych jego laureatów znajdują się m.in. Kinga Preis, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Michał Żebrowski i Borys Szyc.

- Dla studentów szkół teatralnych łódzki festiwal to pierwsza w życiu aktorskim okazja do konfrontacji z profesjonalną sceną, krytyką oraz publicznością - podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia. - Młodzi aktorzy stają przed publicznością w kluczowym dla nich momencie - tuż przed zakończeniem etapu edukacji, jednocześnie chwilę przed rozpoczęciem zawodowej drogi. Dyplomowym kreacjom aktorskim przyglądają się również ci, od których pozytywnych recenzji zależeć może zawodowe życie przyszłych absolwentów wydziałów aktorskich: dyrektorzy artystyczni teatrów, reżyserzy teatralni i reżyserzy filmowych castingów.

Szkoła Filmowa w Łodzi prezentuje na festiwalu spektakle: „Hamlet” w reżyserii Macieja Gorczyńskiego, „Festen” (reż. Remigiusz Brzyk) i „Każdemu coś się śni” (reż. Małgorzata Bogajewska). AST Kraków pokazuje przedstawienia: „Amatorki” (reż. Paweł Miśkiewicz), „Anioły w Ameryce” (reż. Michał Borczuch), „Pół żarciem, pół serio” (reż. Kalina Dębska), filia we Wrocławiu: „Pierwsze razy” (reż. Jakub Krofta), „Moje serce, mój lód” (reż. Paweł Wolak, Katarzyna Dworak), „Uroczystość” (reż. Krzysztof Dracz), „Bowie w Warszawie” (reż. Jarosław Tumidajski), „Trojanki” (reż. Konrad Dworakowski), a filia w Bytomiu: „Work On It!” (chor. Anna Krysiak, reż. Tomasz Cymerman); AT Warszawa: „Casting” (reż. Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak), „Zbombardowani” (reż. Ewa Platt), „Instrukcje” (reż. Konrad Imiela), „Koronacja” (reż. Izabela Kuna), a filia w Białymstoku: „Drama Club” (reż. Katarzyna Minkowska).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Hanna Lis o bogatym facecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki