Rozpoczął się Rok Jana Karskiego oraz Oskara Kolberga. Obaj...

  Rozpoczął się Rok Jana Karskiego oraz Oskara Kolberga. Obaj związani są z Łodzią i regionem

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jan Karski

  Jan Karski ©Krzysztof Szymczak

  W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego oraz dwusetną - Oskara Kolberga, etnografa, folklorysty i kompozytora.
  Jan Karski

  Jan Karski ©Krzysztof Szymczak

  Jan Karski był łodzianinem, Oskar Kolberg urodził się w Przysusze w dawnym powiecie opoczyńskim i działał m.in. w okolicach Łęczycy.

  O ustanowienie 2014 rokiem Karskiego zabiegało m.in. łódzkie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

  - Planujemy szereg wydarzeń z wiązanych z postacią Jana Karskiego. Na pewno rozwijać się będzie Klub Kuriera, będziemy organizować wycieczki po Łodzi, spotkania, pokazy filmów i wiele innych wydarzeń związanych z Karskim. Kumulacja planowana jest na 24 kwietnia, w dniu setnych urodzin Jana Karskiego - zapewnia Justyna Tomaszewska, specjalista d/s PR Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

  W obchody włączy się też Muzeum Miasta Łodzi, gdzie znajduje się Gabinet Profesora Jana Karskiego, który w tym roku ma zostać znacząco wzbogacony. Planowane są również działania edukacyjne, warsztaty tematyczne, konferencja naukowa oraz cykl wydarzeń pod hasłem "Ludzie z kręgu Karskiego", a także międzyszkolny konkurs poświęcony postaci Jana Karskiego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O bohaterskim Janie Karskim, kurierze Armii Krajowej, który z narażeniem życia zbierał informacje o

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  O bohaterskim Janie Karskim, kurierze Armii Krajowej, który z narażeniem życia zbierał informacje o holokauście, na polecenie dowództwa AK, powiadamiając rząd Wielkiej Brytanii oraz prezydenta USA...rozwiń całość

  O bohaterskim Janie Karskim, kurierze Armii Krajowej, który z narażeniem życia zbierał informacje o holokauście, na polecenie dowództwa AK, powiadamiając rząd Wielkiej Brytanii oraz prezydenta USA nie nakręcono filmu z propozycją do Oscara. Polański, przyjaciel Michnika, Urbana i Bartoszewskiego, nakręcił film pt "Lista Schindlera", który dostał Oskara w USA. Hołubi się w nim Niemca za ratowanie Żydów a Polaków pokazuje jako antysemitów. Informacje o zbrodniach Niemców na Żydach i Polakach zbierał też z narażeniem życia bohater i żołnierz AK Witold Pilecki, który dobrowolnie dał się zamknąć hitlerowcom w obozie w Oświęcimiu, tworząc tajny ruch oporu. W nagrodę komuniści żydowscy i polscy w PRLu za Stalina, Bieruta, Minca, Stolzmana itp. zamordowali Witolda Pileckiego. A w parlamencie "oświeconej" UE lewica z Niemiec i innych krajów zablokowała oddanie choćby hołdu rotmistrzowi Pileckiemu. Niemcy jawnie wspierają pokazywanie Polaków jako antysemitów, bo oddala to ich odpowiedzialność za holokaust czego nie dostrzega premier, który miał dziadka w Wehrmachcie. Sendlerowa ratująca Żydów nie doczekała się również nigdy filmu nominowanego do Oscara ani pokojowej nagrody Nobla, podobnie jak Jan Paweł II wielki przyjaciel Żydów. Tysiące bezimiennych polskich patriotów i katolików bohatersko ratowało Żydów przed Niemcami w czasie II wojny światowej a dziś Żydzi w zmowie z Niemcami uparcie wmawiają nam polskie obozy śmierci i antysemityzm w całej Unii i w USA, wykorzystując do tego nawet prezydenta USA Obamę oraz największe swoje wpływowe media na Świecie. Na uroczystości wręczenia Medalu Wolności, najwyższego odznaczenia cywilnego w USA, przyznanego pośmiertnie Janowi Karskiemu w maju 2013r przez prezydenta Baracka Obamę przywódca USA niby to się pomylił ale publicznie powiedział o polskim obozie koncentracyjnym i nigdy nas Polaków za to nie przeprosił.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  film o Karskim

  Gosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  https://www.facebook.com/pages/Apel-do-w%C5%82adz-TVP-o-emisj%C4%99-filmu-Raport-Karskiego/285609684852978

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Łódzkiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Łódzkiego

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny