Rozpoczął się XVI Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi

  Rozpoczął się XVI Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rozpoczął się XVI Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  Przy dźwiękach orkiestry pojawił się w piątek na ulicy Piotrkowskiej Lucjan Kaszycki, bohater tegorocznego 16. Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi. Gdy Orkiestra Dęta MPK wykonała znane kompozycje Kaszyckiego, m.in. "Pamiętasz, była jesień" z repertuaru Sławy Przybylskiej, w Pasażu Schillera odliczyli się m.in. kompozytorzy Zdzisław Szostak (także wieloletni dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, z którą nagrał muzykę do około 200 filmów) i Henryk Kuźniak.
  To nie koniec gości. W Łodzi pojawi się zdobywca tegorocznych Złotych Lwów za najlepszą muzykę na festiwalu w Gdyni, Jan Kanty Pawluśkiewicz. W niedzielę podczas koncertu głównego w klubie Wytwórnia Wanda Ziembicka-Has wręczy Nagrodę im. Wojciecha Jerzego Hasa. Gościem specjalnym będzie także Sława Przybylska.

  - To prawdziwe święto muzyki i filmu. Wprawdzie różne są święta, ale my wciąż mamy własne - mówił witając bohatera tegorocznego festiwalu Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii.

  Po dźwiękach orkiestry w Pasażu Schillera powiało chłodem, nie tylko za sprawą grających na scenie Górali z Istebnej, zespołu z ponad stuletnią tradycją.
  Po chwili nagłe opady przerwały "miejską" część inauguracji FMF, nie zabrzmiał więc inspirowany muzyką Lucjana Kaszyckiego utwór jazzowej pianistki Aleksandry Kędry. Goście przenieśli się do Muzeum Kinematografii, gdzie odbyło się spotkanie z bohaterem festiwalu.

  W sobotnim koncercie "Jesienna symfonia" w Teatrze Muzycznym usłyszeć będzie można suity z filmów: "Pożegnania", "Gangsterzy i filantropi", "Katastrofa na Gibraltarze". Z recitalem wystąpi Sława Przybylska. Niedzielny finał FMF w Wytwórni przyniesie występ m.in. Herdzin Trio, Olgi Bończyk, Doroty Miśkiewicz, Małgorzaty Hutek i Sławy Przybylskiej.

  Na 16. FMF zaproszeni zostali także Zygmunt Konieczny, kompozytor związany m.in. z Piwnicą pod Baranami i Andrzej Zieliński, założyciel zespołu Skaldowie, jeden z wielu znanych uczniów Kaszyckiego, którzy odnieśli sukces na niwie muzyki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny