Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się rozbiórka kamienicy przy ul. Głowackiego. Wojewoda interweniuje

Anna Gronczewska
Rozpoczęła się rozbiórka kamienicy przy ul. Głowackiego. O rozbiórce domu przy ul. Jerzego zadecyduje prywatny właściciel. Tymczasem wojewoda łódzki wysłał pismo w sprawie zawalających się kamienic do władz Łodzi. Prosi o wyjaśnienia.

W ciągu dwóch dni zawaliły się dwie łódzkie kamienice. W niedzielę ten los spotkał dom przy ul. Głowackiego 8, a w poniedziałek przy ul. św. Jerzego 11. Obie należą do prywatnych właścicieli. Tyle, że kamienica przy ul. Głowackiego jest w zarządzie Zarządu Lokali Miejskich. Miasto Łódź ma w niej 8 procent udziału.

- Rozpoczęła się rozbiórka kamienicy przy ul. Głowackiego 8 – zapewnia Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Łodzi. - Potem w odpowiednim procencie obciążymy kosztami rozbiórki jej właściciela. Druga kamienica jest w całości prywatną własnością. Właściciel decyduje o rozbiórce i on ponosi koszty. Trudno byśmy obciążali tym podatników.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wystosował pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi będącego urzędem podlegającym Prezydent Miasta Łodzi Hannie Zdanowskiej.

- Wnoszę o niezwłoczne podjęcie działań, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w taki sposób, aby skutki obu katastrof nie rozprzestrzeniały się oraz aby nie spowodowały dalszych następstw w dobrach prawnie chronionych – czytamy w piśmie wojewody. - Ponadto wnoszę o przekazanie informacji dotyczących: sposobu prowadzenia nadzoru nad ww. budynkami i budynkami sąsiadującymi oraz osób, które zostały poszkodowane bezpośrednio (znajdowały się w budynku) lub pośrednio (zostały ewakuowane z budynków sąsiadujących)”.

Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta w Łodzi zapewnia, że urząd zinwentaryzował budynki, która mają zostać rozebrane. W budżecie na ten cel zabezpieczono 4 miliony złotych.

- Za tę sumę chcielibyśmy rozebrać około 100 nieruchomości – dodaje Marcin Masłowski. - Od 70 lat są nieremontowane. Są w stanie śmierci technicznej.

Wojewoda łódzki przypomina, że po wystąpieniu katastrofy budowlanej organ nadzoru budowlanego zobowiązany jest przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, w celu ustalenia przyczyn katastrofy, okoliczności jej wystąpienia, ewentualnej odpowiedzialności osób, które miały wpływ na jej zaistnienie i przebieg.

- Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego jest organem właściwym do kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych, jak również do nakazania, w drodze decyzji, usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w przypadku stwierdzenia m.in., że obiekt może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska albo jest w nieodpowiednim stanie technicznym – napisał Tobiasz Bocheński.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wojewoda łódzki zwraca się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o dołożenie należytej staranności w realizacji ustawowo powierzonych zadań, w celu uniknięcia w przyszłości podobnych zdarzeń, stanowiących zagrożenie dla mieszkańców miasta Łodzi. Wojewoda zwróci się też do podległej mu administracji wojewódzkiej o skontrolowanie służb podlegających Prezydentowi Miasta Łodzi, w szczególności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki