Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się VI edycja festiwalu Łódź Czterech Kultur [ZDJĘCIA+FILM]

Łukasz Kaczyński
Pierwsze wydarzenia VI edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur za nami. W programie imprezy były nimi koncerty pieśni rosyjskich (Maciej Grzybowski i Liliana Zalesińska) oraz pieśni żydowskich (Kayah i Transoriental Orchestra), a także plenerowe przedstawienie łódzkiego Teatru "Chorea" zatytułowane "Tymienieckiego 3. Derby. Biało-czerwoni".

Jeszcze nim w Pałacu Poznańskiego zabrzmiały pierwsze nuty pieśni wielkich rosyjskich kompozytorów przełomu wieków, w tym Modesta Musorgskiego i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, w podwórku kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 15/17 trwały próby do przedstawienia przygotowanego na festiwal przez niemiecki Teatr Grotest Maru (rok temu na Ł4K pokazali przedstawienie "TimeBank" na elewacji Grand Hotelu).

Tym razem ujrzymy przedstawienie "Rewolucji 17, wspomnienia Aurelii", które w założeniach ma przybliżyć codzienność, z jaką mierzyły się sąsiadujące ze sobą społeczności robotników niemieckich, polskich i żydowskich. Punktem wyjścia dla pracy artystów z Grotest Maru były wspomnienia Aurelii Scheffel, wydane w 2008 roku przez bibliotekę cenionego łódzkiego pisma "Tygiel Kultury". "Lodż - historia/e: wspomnienia - epizody z mojego życia" to pisane oszczędnym językiem, ale wyraziste opowieści z życia łódzkiej społeczności. Tekst opracowała dla potrzeb teatru Joanna Orzechowska, autorka m.in. książki "Podwórka Piotrkowskiej".

Grotest Maru i jego goście wykorzystując elementy teatru ruchu, tańca i sztuk wizualnych przygotują widowisko typu site-specific, czyli powstające z myślą o określonym miejscu. Będzie nim podwórko rozpadającej się kamienicy przy ul. Rewolucji 1905, gdzie rok temu Mariusz Grzegorzek zrealizował ze studentami "filmówki" "Lament łódzki", wykorzystujący internetowy język nienawiści.

"Wspomnienia Aurelii" reżyseruje Ursule Marie Berzborn, współtwórczyni Grotest Maru. Premiera odbędzie się w sobotę. Początek o godz. 21. Organizatorzy Ł4K zapowiadają, że każdy widz premiery otrzyma książkę "Lodż - historia/e".

Łódź Czterech Kultur jest festiwalem miejskim, następcą słynnego w kraju Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, wymyślonego przez Witolda Knychalskiego, a rozwiązanego w 2010 roku po konflikcie na linii władze miasta - spadkobiercy Knychalskiego. O kształcie kolejnych edycji Ł4K decydowali kolejno: reżyser teatralny i eseista Bogdan Tosza (w latach 2010 i 2011), dyrektor Centrum Dialogu im. M. Edelmana, Joanna Podolska (2012), a od 2013 roku robi to reżyser teatralny Zbigniew Brzoza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki