Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się 23. Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu"

Łukasz Kaczyński
Pokazom towarzyszyć będzie m.in. wystawa "Doświadczając miasta"
Pokazom towarzyszyć będzie m.in. wystawa "Doświadczając miasta" materiały prasowe / Marek Domański
Nie ma innego takiego festiwalu, który w stale zmieniającym się świecie wstawiałby się za człowiekiem, piętnował fałsz, wskazywał pęknięcia w kondycji ludzkiej. W środę w Muzeum Kinematografii w Łodzi, o godz. 18, oficjalnie rozpocznie się 23. Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu". Na inaugurację zagra zespół miejskich muzyków - Bielas i Marynarze.

Miasto - to bowiem temat przewodni tej edycji festiwalu. Miasto, które przestało spełniać pierwotną funkcję: obrony i ochrony. Jak dodają organizatorzy festiwalu, chodzi o każde miasto, ale o nasze, Łódź, w szczególności. Problem uwydatniła przebudowa trasy W-Z, która podzieliła miasto na dwie części. Przekształcanie się miejsc przyjaznych w alienujące, w sztuce rozpoznane jest nie od dziś. Filmowcy, dosłownie i w przenośni, widzą je po swojemu.

Podczas festiwalu ujrzeć będzie można m.in. jak na wystawie "Bramy miasta" jeden z jurorów imprezy, ceniony fotografik Zbigniew Wichłacz, z obskurnych bram łódzkich kamienic wyciąga tkwiące w nich hipnotyzujące piękno. Ale przez tę brzydotę przebija czułość do miejsca, które jest przecież miejscem własnym, a przez to zostaje ono obłaskawione i bardziej przyjazne.

Swą twórczość zaprezentuje też inny juror, operator, reżyser i fotograf Janusz Połom, w latach 1981-84 dziekan Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Ponadto w jury zasiądą: Janusz Kołodziej, dr Krystyna Piątkowska i Jacek Bieleński.

Festiwal to przede wszystkim 11 pokazów konkursowych filmów, które potrwają do piątku w Kinie Kinematograf (pl. Zwycięstwa 1). Z nadesłanych około 80 filmów, organizatorzy wybrali 39. Obejrzeć będzie można m.in. filmy znanych i nagradzanych twórców jak Paweł Łoziński czy Aleksandra Rek, ale też ciekawe propozycje filmowców młodych, w tym Anety Kopacz czy Aleksandry Krzystyniak.

W formie wydarzeń towarzyszących, 30 listopada ujrzeć będzie można część dokumentów, które nie dostały się do programu głównego, ale są warte pokazania. Wśród pokazów specjalnych zaś odbędzie się polska premiera filmu propagandowego "Aus Lodz wird Litzmannstadt" o nazistowskich planach przebudowy Łodzi. Film w National Archive w Waszyngtonie odnalazł Adam Sitarek, asystent w Instytucie Historii UŁ.

Pokazom towarzyszy wystawa zbiorowa "Doświadczając miasta", w której fotografie zaprezentują: Pablo Jacob (Brazylia), Józef Szymura i Marek Domański, fotografie i wideoinstalacje - Izabela Maciejewska, a malarstwo - Artur Przebindowski. Ostatni dzień festiwalu przyniesie spotkanie z Dionisiosem Sturisem i Ireną Tsermengas oraz pokaz dokumentów greckich, opisujących kryzys Grecji i kryzys jednostki.

Uroczyste zamknięcie 23. Festiwalu Mediów, połączone z wręczeniem nagród i pokazem filmów nagrodzonych, odbędzie się w sobotę 23 listopada. Przed zakończeniem imprezy odbędzie się panel "Miasto: obrazy, dźwięki i działania" zorganizowany przez socjologów i etnologów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy będą się "wsłuchiwać" w miasto i rytm zachodzących w nim przeobrażeń. Dla dzieci przygotowano warsztaty nt. materiałów recyklingowych "Mali artyści wyruszają w miasto", a dla licealistów - kinoanalizy wokół tematu "Człowiek w kryzysie - człowiek na krawędzi".

Po raz kolejny część filmów udostępniona została na platformie www.vod.tvp.pl. Pełny program wydarzeń na stronie www.festiwalmediow.art.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki