Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się 44. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
44. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa rozpocznie się w piątek, 8 marca, w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. W tym roku na scenie zaprezentuje się ponad 30 zespołów. Obok wykonawców biorących udział w festiwalowym konkursie, wystąpią również legendy piosenki studenckiej, poetyckiej i folkowej.

Podczas piątkowego koncertu otwarcia zaplanowany jest występ Domu o Zielonych Progach. Siedemnaście lat temu, tuż po swoim powstaniu, grupa wywalczyła na Yapie pierwsze miejsce i nagrodę publiczności. Od tamtej pory słuchacze (nie tylko yapowi) szczerze ich pokochali. Ich górskie koncerty przyciągają wielu widzów, a na koncie muzycy mają kilka płyt. Kolejnym mocnym akcentem będzie sobotni koncert galowy, podczas którego na scenie pojawi się Lubelska Federacja Bardów - jedna z najważniejszych formacji piosenki poetyckiej w Polsce. Grupa przypomina piwnicę artystyczną, w której jest wielu autorów, kompozytorów, jak i wykonawców. Czerpią inspirację z najróżniejszych źródeł, począwszy od muzyki klasycznej, przez współczesny rock i pop, aż po kulturę kresową i folklor. Na Yapie będą obchodzić jubileusz dwudziestu lat istnienia. Po raz pierwszy w Łodzi zostanie również zaprezentowany program „Morawska brama” w wykonaniu Chwili Nieuwagi i Kuby Blokesza, na który składają się piosenki zza południowej granicy. To między innymi kompozycje Čechomora, czy Jaromíra Nohavicy. Wśród wykonawców pojawi się też zespół pamiętający Yapę z lat 70., czyli Mikroklimat, a także najmłodszy skład tegorocznej edycji - zwycięzcy zeszłorocznej edycji przeglądu Jan i Klan.

Jak podkreślają organizatorzy, z pewnych względów tegoroczna Yapa będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy, od lat 80. nie rozpocznie jej swoim występem Jerzy Bożyk - krakowski artysta jazzowy i bluesowy, który zmarł w lutym tego roku. Jurek był prawdziwym przyjacielem łódzkiego festiwalu. Piosenka „Studenckie lato” w jego wykonaniu rozpoczynała co roku Przegląd. Tym razem będzie musiał zagrać ją już ktoś inny, a koncert piątkowy będzie poświęcony w całości pamięci artysty.

Łódzki festiwal to oczywiście także ceniony w środowisku konkurs. To właśnie na Yapie zaczynały swoją karierę takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. W tym roku komisja konkursowa przesłuchała 40 zgłoszeń i zaprosiła na Yapę dziewiętnastu wykonawców.

Yapa jest jednym z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w kraju. Jego głównym organizatorem jest Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni - Studencki Klub Turystyczny PŁazik, Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich. Pierwsza edycja Yapy odbyła się w 1974 roku. Przez kilkadziesiąt lat Yapa przeszła znaczną metamorfozę. W ostatnich latach, podczas festiwalu, w Łodzi gromadzi się około dwa tysiące uczestników. Pięciokrotnie więcej osób łączy się z Yapą za pośrednictwem internetu. Obecnie w organizację festiwalu zaangażowanych jest ponad stu wolontariuszy.

Karnety na tegoroczną Yapę kosztują 45 zł (miejsce na trybunach) i 55 zł (miejsce na płycie). Będzie je jeszcze można kupić w dniu otwarcia festiwalu.

Koncert otwarcia, piątek, 8 marca, godz. 19: wspomnienie o Jurku Bożyku, Mikroklimat i Dom o Zielonych Progach oraz zespoły konkursowe: Akademia Pana Krzysia, Chrzan, Na Piątym Progu, Roman Tkaczyk, Z Tylu Chmur, Po Burzy, Eloheh, Gunia Marańda, Wpisz Nazwę, Zagrali i Poszli, Grupa na Swoim.

Koncert konkursowy, sobota, 9 marca, godz. 12: Teatr Piosenki Młyn, Irena Salwowska, Grzane Wino, Jakub Zuckerman, Michał Zieleń, Risen, Wbrew Pozorom, Wszystko Jest Muzyka, Oczybaszki, Łukasz z Bałut.
Koncert nocny, sobota, 9 marca, godz. 19: Jan i Klan, EKT Gdynia, Chwila Nieuwagi i Kuba Blokesz (Morawska Brama), Lubelska Federacja Bardów, która świętować będzie jubileusz 20. lat istnienia zespołu oraz Tomasz Lewandowski i SzeSzeMa, którzy zaproszą na premierę płyty zatytułowanej „5/12/2018”.

Koncert laureatów, niedziela, 10 marca, godz. 13: werdykt jury, Daniel Gałązka z zespołem, laureaci 44. OSPPT Yapa i Leszek Kopeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki