MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się Audioriver Festival. Na łódzkich Błoniach wydarzenie ma dowieść swojego znaczenia dla miasta ROZKŁAD JAZDY

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wśród gwiazd łódzkiego festiwalu jest Fever Ray
Wśród gwiazd łódzkiego festiwalu jest Fever Ray materiały promocyjne/Martin Falck
Pierwsza łódzka edycja (a 18. w ogóle) Audioriver Festival ma przekonać darzących imprezę nieufnością, jak i utwierdzić jej zwolenników, iż umieszczenie imprezy w Łodzi było słuszną decyzją.

Audioriver Festival wkraczał do Łodzi z przytupem. Gdy magistrat - w swoim stylu do końca trzymając informację o pozyskaniu imprezy w tajemnicy przed mieszkańcami, woląc obdarzyć ich sytuacją dokonaną niż podjąć z nimi zawczasu dialog - pod koniec grudnia ubiegłego roku ogłosił przenosiny festiwalu do naszego miasta, wywołał burzliwe protesty różnych środowisk zaangażowanych w działalność społeczną. Poszło o pierwotnie zaplanowaną lokalizację wydarzenia - Park im. Józefa Piłsudskiego, zwany także Parkiem na Zdrowiu. Przywoływano historyczne, przyrodnicze i prozdrowotne znaczenie „płuc miasta”, zwracano uwagę, że głośna muzyka i tłumy uczestników będą stanowić zagrożenie dla zwierząt żyjących w parku i sąsiadującym z nim ogrodzie zoologicznym.

Początkowo urzędnicy próbowali protesty ignorować lub rozbroić mniej lub bardziej ironizującą argumentacją, gdy jednak sprzeciw zaczął narastać, nastąpiła urzędnicza wolta i tuż przed wyborami samorządowymi prezydent miasta Hanna Zdanowska ogłosiła, iż nie wyraża zgody na organizację festiwalu w Parku na Zdrowiu. Pojawiły się zatem kolejne propozycje lokalizacji, wśród nich ta, która zdawała się jedną z najbardziej oczywistych, czyli łódzkie Błonia. I to właśnie tam, zgodnie z umową podpisaną przez spółkę organizującą festiwal z Łódzkim Centrum Wydarzeń, przez trzy lata Audioriver będzie się odbywał (w Płocku impreza funkcjonowała od roku 2006).

Audioriver na łódzkich Błoniach to sześć scen oraz dodatkowe strefy z atrakcjami. W bogatym programie imprezy znalazło się przeszło stu wykonawców, a wśród nich wiele gwiazd muzyki elektronicznej. Uczestnicy zobaczą i usłyszą takich artystów, jak Fever Ray z teatralnym koncertem, Victoria de Angelis z grupy Måneskin we wspólnym występie z Partiboiem69, okrzyknięty najlepszym zespołem koncertowym w plebiscycie Beatportu duński skład WhoMadeWho czy słynący z filmowego rozmachu duet Kiasmos.

Centralną częścią festiwalu jest, rzecz jasna, scena główna - festiwalowy main postawiono przed Górką Retkińską, wobec ściany drzew. Na tej potężnej konstrukcji wyposażonej w olbrzymie ekrany wystąpią największe gwiazdy wydarzenia, proponujące najbardziej spektakularne show.

Na gości czeka też koncertowy namiot cyrkowy Circus, który przez blisko dwie dekady działalności Audioriver w Płocku stał się jednym z symboli imprezy. Ta scena gości reprezentantów scen house i techno. W tym roku będą to m.in. Stephan Bodzin, który słynie z tego, że podróżuje ze stukilowym bagażem zabezpieczającym jego drogocenne kontrolery i syntezatory czy Joris Voorn, który zagra w Łodzi z premierowym live actem. Wielbiciele cięższych brzmień znajdą propozycje dla siebie w igloo konstrukcji Kosmosu - zagrają tu m.in. reprezentanci Detroit techno Richie Hawtin i Sara Landry.

Podobny namiot stanął również dla miłośników muzyki basowej. Obok tuzów gatunku jak Sub Focus, Metrik czy Black Sun Empire, scena Hybrid będzie też miejscem prezentacji brzmień sceny łódzkiej. Umieszczoną wśród drzew scenę Studio wypełnią lżejsze brzmienia, od disco po house. Tuż obok znalazła swoje miejsce strefa chilloutowa - w tym miejscu organizatorzy przewidzieli rozmaite barwne instalacje. A zagrają m.in. Gorgon City, Folamour AV i Dixon.

Uczestnicy festiwalu znajdą też strefy gastronomiczne, całość została udekorowana i ozdobiona światłami. Na gości spoza Łodzi czeka poza tym pole namiotowe ulokowane bezpośrednio przy terenie festiwalu, tuż za torem modelarskim.

Z Retkini pod bramę główną Audioriver festiwalowiczów dowiezie specjalna linia autobusowa oznaczona „AR”. Kursować będzie co kilka minut przez całą noc. Autobusy odjadą z przystanku na Armii Krajowej przy Wyszyńskiego, gdzie z kolei będzie można dojechać tramwajami kursującymi na Retkinię - to linie 6, 10, 12, 14 oraz nocny autobus N2. Tramwaje kursować będą przez całą noc, a autobusy nocne pojawią się na przystankach co 15 minut. Ulica Konstantynowska od Juszczakiewicza do Krakowskiej jest zamknięta i podczas festiwalu będzie przeznaczona tylko dla pieszych i komunikacji miejskiej.

Miasto Łódź w ciągu trzech lat obowiązywania aktualnej umowy, wesprze organizatorów kwotą średnio dwóch milionów złotych rocznie. Audioriver ma być jednak nie tylko atrakcją muzyczną, ale także przynieść miastu konkretne zyski. - Mamy badania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Szkoły Głównej Handlowej wyliczające, ile miasta zarabiają na takich festiwalach, jak nasz, w szczególności, gdy większość uczestników pochodzi spoza miasta, w którym festiwal się odbywa - podkreśla Piotr Orlicz, pomysłodawca i główny organizator festiwalu. - Badania dotyczyły 2017 roku i każda wydana przez miasto złotówka na festiwal Audioriver wygenerowała, poza wysokim ekwiwalentem reklamowym, przeszło osiem złotych efektu ekonomicznego dla gospodarki. Bo to oczywiście zarabiają hotele, restauracje, sklepy i tak dalej. A następnie mamy efekt domina, bo ci co zarobią, swoje pieniądze również przecież w mieście wydadzą.

Organizatorzy Audioriver Festival założyli, że w tegorocznej edycji wydarzenia będzie uczestniczyć około 20 tysięcy osób. Szczegółowy program w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki