Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się referendum strajkowe w ZUS. Czy Zakład będzie obsługiwał klientów? Co z załatwianiem spraw w oddziałach ZUS w Łodzkiem?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W środę 28 września w oddziałach ZUS w Łodzi, województwie łódzkim oraz w całym kraju rozpocznie się referendum strajkowe, które organizuje Związkowa Alternatywa. Jeśli zyska poparcie, pod koniec października rozpocznie się bezterminowy strajk. To oznacza duże utrudnienia dla klientów.Referendum ma potrwać trzy tygodnie. Związkowcy domagają się podniesienia wynagrodzeń zasadniczych o 60 proc., przywrócenia dodatku stażowego w wysokości 1 proc. miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy w Zakładzie oraz zakończenia systemu premiowania i powrót do systemu nagród.Czytaj dalej
W środę 28 września w oddziałach ZUS w Łodzi, województwie łódzkim oraz w całym kraju rozpocznie się referendum strajkowe, które organizuje Związkowa Alternatywa. Jeśli zyska poparcie, pod koniec października rozpocznie się bezterminowy strajk. To oznacza duże utrudnienia dla klientów.Referendum ma potrwać trzy tygodnie. Związkowcy domagają się podniesienia wynagrodzeń zasadniczych o 60 proc., przywrócenia dodatku stażowego w wysokości 1 proc. miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy w Zakładzie oraz zakończenia systemu premiowania i powrót do systemu nagród.Czytaj dalej Krzysztof Szymczak
W środę 28 września w oddziałach ZUS w Łodzi, województwie łódzkim oraz w całym kraju rozpocznie się referendum strajkowe, które organizuje Związkowa Alternatywa. Jeśli zyska poparcie, pod koniec października rozpocznie się bezterminowy strajk. To oznacza duże utrudnienia dla klientów.

Referendum ma potrwać trzy tygodnie. Związkowcy domagają się podniesienia wynagrodzeń zasadniczych o 60 proc., przywrócenia dodatku stażowego w wysokości 1 proc. miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy w Zakładzie oraz zakończenia systemu premiowania i powrót do systemu nagród.

- Decyzja o referendum strajkowym jest spowodowana pogarszającymi się warunkami pracy pracowników ZUS, w tym spadkiem realnych płac - zaznaczają związkowcy. - Inny powód to konfrontacyjna, autorytarna polityka prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej, która zwolniła dyscyplinarnie przewodniczącą Związkowej Alternatywy w ZUS, Ilonę Garczyńską, a obecnie zasypuje naszych liderów sprawami sądowymi i pismami przedprocesowymi.

Co na to ZUS?

Przedstawiciele ZUS-u podkreślają, że są zdumieni tymi sformułowaniami.

- W sierpniu tego roku pracodawca, po dokonaniu uzgodnień w ramach dialogu społecznego z organizacjami związkowymi, zrzeszającymi tysiące pracowników, przyznał podwyżki na niespotykaną dotąd skalę - zaznacza Grzegorz Dyjak, z biura prasowego ZUS-u. - Wynosiły one średnio 900 złotych na etat z wyrównaniem od 1 stycznia 2022. Był to efekt wielomiesięcznego starania prezesa i zarządu ZUS na rzecz wzrostu wynagrodzeń oraz konstruktywnej postawy niemalże wszystkich organizacji związkowych działających w Zakładzie.

Jedynym związkiem zawodowym, który nie zgadzał się na przyznanie podwyżek w sposób uzgodniony przez pracodawcę i pozostałe związki zawodowe, była Związkowa Alternatywa w ZUS. Przedstawiciele ZUS-u dodaje, że pracownicy Zakładu nie rozumieją tej decyzji, w ankiecie 90 proc. uznało taką postawę za nieakceptowalną.

Grzegorz Dyjak zapewnia, że ZUS na bieżąco wypłaca emerytury i renty i inne świadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki