Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Joanna Kocemba
Festiwal rozpocznie monodram w wykonaniu Krystyny Jandy
Festiwal rozpocznie monodram w wykonaniu Krystyny Jandy Grzegorz Jakubowski
Monodram Krystyny Jandy "Danuta W." w reżyserii Janusza Zaorskiego rozpocznie XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę i w niedzielę na Dużej Scenie Teatru Powszechnego.

To będzie już XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, niegdysiejszego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, a jeszcze wcześniejszego Festiwalu Sztuk Przyjemnych. Pomysł na wydarzenie narodził się w 1994 roku, kiedy dyrektorem Teatru Powszechnego, który festiwal organizuje był Maciej Korwin. Dziś teatrowi i festiwalowi szefuje Ewa Pilawska.

Pierwsze edycje festiwalu były jednak zupełnie inny od tych, które znamy dziś. Teatr Powszechny na początku lat 90. szukał swojego profilu i widowni i postanowił - w nawiązaniu do nazwy teatru - borykać się z komediami. Festiwal miał służyć zatem jako przestrzeń do konfrontacji różnych polskich spektakli rozrywkowych. Stopniowo wydarzenie zmieniało się, w Łodzi na zaproszenie Teatru Powszechnego zaczęli pojawiać się twórcy reprezentujący współczesne nurty w tetrze.

Od XV edycji profil festiwalu określony jest bardzo jasno: estetyka współczesnego teatru. W programie wydarzenia obok przedstawień przygotowanych w tradycyjny sposób, znajdują się spektakle poszukujące, improwizowane, wykorzystujące działania performatywne, nowe media, a nawet postdramatyczne, czyli znoszące prymat tekstu.

Co w tym roku?

Jako pierwszy, bo już w sobotę i niedzielę (2 i 3 marca) o godz. 19, zostanie pokazany monodram "Danuta W." w reżyserii Janusza Zaorskiego, z udziałem Krystyny Jandy. Przedstawienie znajdujące się w repertuarze Teatru Polonia, swoją premierę miało niecałe pięć miesięcy temu.

Twórcy zostali zainspirowani słynną książką "Marzenia i tajemnice" wydaną jesienią 2011 roku. Danuta Wałęsa opowiada w niej historię Solidarności i zmian ustrojowych przełomu lat 80. i 90. w Polsce ze swojego punku widzenia. Wzruszająca opowieść o sile kobiety pozostającej zawsze w cieniu prezydenta Wałęsy, dodała odwagi wielu kobietom. Krystyna Janda, która gra postać Danuty Wałęsy przyznaje, że rola przyniosła jej wiele satysfakcji, ale była także wyzwaniem.

Przed spektaklem, w foyer teatru, o godz. 18.30 zostanie otwarta wystawa: "Ślady... Hanuszkiewicz, Hubner, Grzegorzewski", przedstawiająca sylwetki tych należących najwspanialszych polskich twórców teatralnych XX wieku.

W czasie gdy na Dużej Scenie grać będzie Krystyna Janda - na Małej Scenie aktorzy Teatru Powszechnego zaprezentują "Artystów prowincjonalnych" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Przedstawienie na podstawie tekstu Agnieszki Jakimiak jest najnowszym spektaklem gospodarzy, który także znalazł się w programie festiwalu.

W niedzielę odbędzie się panel dyskusyjny "Autorytety, idole, ikony", z udziałem m.in. polityków i artystów. Początek rozmowy o godz. 13. Festiwal potrwa do 24 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki