Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają się wykłady Akademii Polskiego Filmu

Anna Pawłowska
Jerzy Stuhr zamierza nakręcić w Łodzi swój nowy film
Jerzy Stuhr zamierza nakręcić w Łodzi swój nowy film Krzysztof Szymczak
Od poniedziałku w kinie Polonia przy ul. Piotrkowskiej 67 rozpocznie się drugi semesrt Akademii Polskiego Filmu w Łodzi.

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego, szkoły filmowej oraz Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania mogą wybrać cykl projekcji jako przedmiot zaliczenia z oceną. Łodzianie mogą do nich dołączyć, kupując bilety.

Na pierwszych zajęciach uczestnicy wysłuchają wykładu prof. Alicji Helman, kierowniczki Katedry Teorii Filmu w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniewersytu Jagiellońskiego, obejrzą filmy ''Niewinni czarodzieje'' Andrzeja Wajdy i ''Do widzenia do jutra'' Janusza Morgensterna oraz spotkają się z Jackiem Fedorowiczem, aktorem i satyrykiem, który zadebiutował w filmie Morgensterna.

Akademia Polskiego Filmu to wspólny projekt Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Film Polski, Filmoteki Narodowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, prowadzącego kino Polonia. Zajęcia składają się na dwuletni kurs. Program wystartował najpierw w Warszawie. W Łodzi zajęcia pierwszego semestru rozpoczeły się w marcu 2010 roku. Brało w nich udział 70 studentów. Na drugi semestr już zapisało się 130.

Zwolennikiem i propagatorem programu jest Jerzy Stuhr, znakomity aktor i wieloletni rektor krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W dwuletnim programie Akademii Filmu Polskiego znalazły się trzy jego filmy - ''Wodzirej'', ''Seksmisja'', w których stworzył niezapomniane kreacje aktorskie oraz "Historie miłosne", które także wyreżyserował.

- Pierwsza refleksja, jaka mnie nachodzi jako aktora jest taka, że takie inicjatywy ocalają nas od zapomnienia. Druga rzecz - prelekcje, którymi okraszane będą filmy stworzą klucz do ich zrozumienia i głębszej analizy - mówił Stuhr w Łodzi - cieszę się, że również mój film się tam znalazł. Oznacza to, że wpisałem się w kanon współczesnego kina, opisującego pierwszy okres przemian ustrojowych po 89 roku.

To jednak nie jedyny związek Jerzego Stuhra z naszym miastem. Reżyser zamierza tu nakręcić swój kolejny film. Będzie to opowieść o losach pokolenia lat 50-tych. Od deklamowania wierszyków pod popiersiem Stalina, po demokrację. Łodź zagra w filmie Warszawę lat 50. Jak w ''Historiach miłosnych'' główna role zagra reżyser. W młodego bohatera wcieli się jego syn Maciej.

Poniedziałkowe zajęcia Akademii Polskiego Filmu w kinie Polonia przyniosą w drugim semestrze pozwolą pochylić się nad takimi działami jak ''Matka Joanna od Aniołów'' Jerzego Kawalerowicza, ''Nóż w wodzie'' Romana Polańskiego, ''Jak być kochaną'' czy ''Rękopis znaleziony w Saragossie'' Wojciecha Jerzego Hasa, ''Salto'' Tadeusza Konwickiego, ''Żywot Mateusza'' Witolda Leszczyńskiego, ''Sól ziemi czarnej'' i ''Perłę w koronie'' Kazimierza Kutza. Z lżejszego repertuaru obejmie także ''Sami swoi'' Sylwestra Chęcińskiego i ''Rejs'' Marka Piwowskiego.

Semestralny karnet dla studentów kosztuje 120 zł. Bilety na pojedyncze seanse - 20 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki