Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozważania na Wielki Tydzień. Wielki Czwartek: Jezus składa z siebie bezkrwawą ofiarę

Zbigniew Rybczyński
Ojciec Arkadiusz Kąkol OFM, gwardian klasztoru Franciszkanów i kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu

W Wielki Czwartek przeżywamy Ostatnią Wieczerzę Jezusa Chrystusa z apostołami i następujące po niej wydarzenia, które doprowadziły do pojmania Zbawiciela. W Wieczerniku Jezus ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa, które łączą się ze sobą w nierozerwalną całość. Dając siebie ludziom pod postacią chleba i wina, Pan Jezus w Wielki Czwartek składa z siebie bezkrwawą ofiarę. Stąd wieczorna msza święta stanowi początek Triduum Paschalnego. Łączy się ona w naturalny sposób z Wielkim Piątkiem, kiedy to dopełnia się ofiara krwawa. Z tymi wydarzeniami wiąże się symbolika baranka paschalnego. Jeśli wgłębimy się w Stary Testament, to dowiemy się, że z baranka składano ofiarę przebłagalną za grzechy. Jezus składa ofiarę z samego siebie. Bierze krzyż, cierpi i umiera, ale za nasze grzechy, nie za swoje. Zauważmy, że figury baranka czy samego Jezusa mają chorągiewki, które symbolizują zwycięstwo. Zwycięstwo nad śmiercią.

Wymownym obrzędem Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek może być, choć nie musi, obmycie nóg dwunastu wybranym „apostołom”. W małych parafiach raczej się tego nie praktykuje. Jest to wyraz takiej pokory, miłości do ludzi, emanacja przykazania Jezusa, abyśmy się wzajemnie miłowali, jak On nas umiłował. Kapłan pochodzi z ludu i jemu ma służyć. Bez kapłaństwa nie ma mszy świętej. Wielki Czwartek jest świętem kapłanów, którzy obchodzą je razem z biskupem. W kościołach katedralnych, i tylko w nich, odbywa się przed południem msza Krzyżma Świętego. Do koncelebry są zapraszani wszyscy kapłani z diecezji. Obchód liturgiczny jest szczególną manifestacją jedności Kościoła. Podczas tej mszy dokonuje się poświęcenia krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem, używanego do sakramentów chrztu, bierzmowania, kapłaństwa, jak również przy konsekracji kościołów i ołtarzy. Jeśli mówimy o krzyżmie, to w znaczeniu biblijnym olej jest przede wszystkim symbolem mocy Bożej, namaszczenia przez Ducha Świętego, zdrowia, radości. Krzyżmo święci się razem z olejem służącym do namaszczania chorych.

W kościołach parafialnych odbywa się tylko msza Wieczerzy Pańskiej. W naszej wieluńskiej świątyni jest tak, że od momentu „Chwała na wysokości Bogu...” cichną wszystkie dzwony i dzwoneczki. Jest to już wymowna zapowiedź tego, co nastąpi. Po mszy udajemy się do ciemnicy, by w ciszy i zadumie towarzyszyć Jezusowi, modlącemu się w Ogrodzie Oliwnym. Uczniowie posnęli, a On czuwa cały czas. Modli się za swoich oprawców, w ręce których odda się dobrowolnie, bo musi się wypełnić wola Pana Boga. Po wielkoczwartkowej mszy obnaża się ołtarze, zdejmując obrusy i świeczniki, na znak żałoby związanej z męką Chrystusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rozważania na Wielki Tydzień. Wielki Czwartek: Jezus składa z siebie bezkrwawą ofiarę - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki