Rozważania na Wielki Tydzień. Wielki Piątek: Nie wstydź się...

  Rozważania na Wielki Tydzień. Wielki Piątek: Nie wstydź się krzyża, nie bój się krzyża

  Małgorzata Kulka

  Dziennik Łódzki

  Rozważania na Wielki Tydzień. Wielki Piątek: Nie wstydź się krzyża, nie bój się krzyża

  ©Pixabay.com

  Ks. Michał Zimny - wikariusz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Radomsku
  Rozważania na Wielki Tydzień. Wielki Piątek: Nie wstydź się krzyża, nie bój się krzyża

  ©Pixabay.com

  Rozważania na Wielki Tydzień. Wielki Piątek: Nie wstydź się krzyża, nie bój się krzyża
  Małgorzata Kulka
  Wielki Piątek to szczególny dzień, w którym pochylamy się nad tajemnicą krzyża, rozważając mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa. Nie odprawia się Mszy św., a jedynie uczestniczymy w Liturgii na cześć Męki Pańskiej, której centralnym punktem jest adoracja krzyża. To ważny moment dla każdego chrześcijanina, by uświadomić sobie jeszcze raz na nowo, jak wielką miłość okazał Jezus dla każdego i że „nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

  Zobacz:Wielkanoc 2017. Trzy najważniejsze dni w roku chrześcijańskim

  Dlatego w Wielki Piątek przychodzimy do świątyni, by się miłości pokłonić. Codziennie się kłaniamy na lewo i na prawo, nieustannie przed kimś się kłaniamy, świat współczesny kłania się bożkom, kłania się tym, którzy mają wpływy. A my kłaniamy się przed dwoma belkami, bo wiemy, że dziś miłość jest ukrzyżowana, że dla tej miłości warto żyć. Świat się kręci, świat pędzi do przodu, a krzyż zawsze stoi. Krzyż się nie zmienia.

  Zobacz też:Rozważania na Wielki Tydzień. Wielki Czwartek: Jezus składa z siebie bezkrwawą ofiarę


  Stajemy wobec tajemnicy cierpienia, ale przede wszystkim tajemnicy miłości. Miłości aż do ofiary z siebie, bo każda prawdziwa miłość jest ofiarą. Staję przed Tobą w chwili, gdy każde ludzkie słowo staje się małe i puste. Patrzę na miłość, która jest ukrzyżowana, która nie zawahała się poświęcić swojego życia dla zbawienia świata. Która mi przypomina, że wszystko, co mam w życiu, to dzięki ogromnej miłości Boga, która nie zna granic. Ona przyjęła krzyż jako narzędzie kaźni, a stało się narzędziem zbawienia. Mój przyjaciel Jezus oddał dziś za mnie życie, umarł za wszystkie grzechy świata, umarł za grzech, który popełniłem wczoraj, tydzień temu, rok temu. On już za to umarł i jedna kropla krwi jego dała nam zbawienie. Bo z krzyża płynie miłość. Na krzyżu Bóg wypowiedział proste słowo: „pra-gnę”. Szatan chciał, by Jezus na krzyżu powiedział „dość!” A On powiedział... „Pragnę!” Jezus pragnie, ciebie i mnie. Pragnie, byśmy na jego ogromną miłość odpowiedzieli naszą miłością, do niego i drugiego człowieka. „Pragnę”... to słowo przez wieki jest testamentem Jezusa. Pragnę ciebie człowieku, byś się nie zgubił, byś się krzyża chwycił, byś krzyża nigdy nie odrzucił, byś się mocno do niego przytulił, jak dziecko do swojej mamy, bo wie, że jest tam bezpieczne.

  Czytaj:Święconka: co włożyć do koszyczka wielkanocnego? [LISTA I ZNACZENIE POTRAW]

  Jan Paweł II w Zakopanem powiedział: „Nie wstydźcie się, brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”. Nie wstydź się krzyża, nie bój się krzyża. Jak można uciekać przed miłością , jak można być nieczułym na tę miłość, która poszła nakrzyż. JP II zostawił te słowa Polakom jako swój testament, bo wiedział, że wyrośliśmy na krzyżu jako naród, on nam towarzyszy i że bez krzyża jesteśmy puści, bez krzyża nasze życie nie miałoby sensu, bo nie byłoby celu, jakim jest zmartwychwstanie. Gdy ojca Maksymiliana Kolbe osadzono na Pawiaku, nosił jeszcze habit, a na pasku koronkę z krzyżem. Strój zakonnika zwrócił uwagę oficera SS, a widok krzyżyka rozwścieczył. Szarpnął nim gwałtownie i przybliżając krzyżyk dotwarzy więźnia ryknął:”Ty wierzysz w to?” - Tak wierzę - odpowiedział zakonnik. Wielki Piątek niech stanie się dla nas zaproszeniem do pójścia za krzyżem. Niech towarzyszy nam refleksja: czy naprawdę wierzę?  WIELKANOC 2017: NIE ZAPOMNIJ ZŁOŻYĆ ŻYCZEŃ:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo