Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rubinstein Piano Festival w 2017 roku po raz piąty!

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W 2017 roku odbędzie się w Łodzi jubileuszowy, V Rubinstein Piano Festival. Organizatorzy planują przeszło 50 wydarzeń, ale narzekają na brak funduszy.

W 2017 roku przypadają 130. rocznica urodzin (28 stycznia 1887 roku w Łodzi) oraz 35. rocznica śmierci (20 grudnia 1982 w Genewie) wielkiego pianisty Artura Rubinsteina. Także w roku przyszłym w Łodzi odbędzie się V edycja Rubinstein Piano Festival - Międzynarodowgo Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina.

Organizatorzy przedsięwzięcia, Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. A. Rubinsteina, na festiwalowy tydzień - od 16 do 21 października - zaplanowali ponad pięćdziesiąt wydarzeń: oprócz koncertów, także wystawy, pokazy filmowe, baletowe, konferencje, seminaria, kursy mistrzowskie. Wykonawcami V Festiwalu mieliby być: Yulianna Avdeeva (zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku), Sergei Babayan, Federico Colli, Kirill Gerstein (zwycięzca Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2001 roku), Aleksander Korsantia (zwycięzca Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 1995 roku), Piotr Paleczny (laureat III nagrody Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie), Tomek Ritter, Jakub Kuszlik, Kate Liu (laureatka III nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie), a także laureat Konkursu im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie (zostanie wyłoniony w maju). Zaproszone zostały również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Sinfonia Varsovia, zespół Stradivari Quartet ze Szwajcarii, sopranistka Joanna Woś. Specjalnym gościem ma być Bruno Monsaignone, pianista i reżyser francuski, autor około stu filmów dokumentalnych o tematyce muzycznej. Budżet festiwalu został ustanowiony na poziomie 1 mln 700 tys. zł. Ale...

- To nasze założenia, może zbyt optymistyczne, nie wiemy na razie czy i na jakim poziomie otrzymamy dofinansowanie, złożyliśmy oczywiście odpowiednie wnioski - przyznaje Wojciech Grochowalski, prezes zarządu Fundacji im. A. Rubinsteina. - Nasze działania nie znajdują wyraźnego zrozumienia i poparcia ze strony władz miasta, także marszałek traktuje nas trochę po macoszemu. A szkoda, bo jestem przekonany, że nie można promować Łodzi bez korzystania ze spuścizny Rubinsteina. Liczę jednak ciągle, że wspomogą nas urząd miasta, zarząd województwa, a i minister kultury, uzyskamy też pewne kwoty od prywatnych sponsorów, ze sprzedaży reklam. Deklarujemy również poparcie i współpracę przy staraniach Łodzi o organizację Expo 2022, ale jak dotąd nikt do rodziny Rubinsteinów ani do fundacji nie zwracał się z propozycją współpracy w tej sprawie.

Wojciech Grochowalski zapewnia, że festiwal będzie reklamowany i promowany w wielu krajach świata. W tym roku fundacja zrealizowała kolejny film krótkometrażowy, podkreślający patriotyczną postawę Artura Rubinsteina, który będzie miał swoją premierę podczas festiwalu. Nowością jest Nagroda Artura, którą przyznawać będzie 15-osobowa kapituła pod przewodnictwem Ewy Rubinstein, córki wielkiego artysty. Wyróżnienie będzie wręczane co pięć lat najbardziej utalentowanemu młodemu pianiście (w wieku do 27 lat), wybranemu z grona nadesłanych i zebranych zgłoszeń z całego świata. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa rzeźbiarki Marty Fuks-Frankiewicz i pięć tysięcy euro.

- Arturowi Rubinsteinowi należą się hołdy bo był wielkim Polakiem - dodaje Wojciech Grochowalski. - Usilnie nad tym pracujemy, festiwal i fundacja są znane i rozpoznawalne w Polsce i na świecie. Powstały już nawet cztery prace dyplomowe nawiązujące do naszego przedsięwzięcia. Otrzymuję wiele materiałów dotyczących Rubinsteina od instytucji i telewizji z całego świata, podczas festiwalu pokazana zostanie między innymi wystawa złożona z nieznanych, rodzinnych zdjęć pianisty. Dokumentujemy życie patrona, wydajemy książki, płyty, realizujemy filmy, organizujemy też wydarzenia na świecie, między innymi w Rapperswil, Zurychu, Genewie, Paryżu, Nowym Jorku, Brukseli. Jesteśmy otwarci na współpracę. Podkreślam przy tym, że festiwal jest autorski, zastrzeżony, a fundacja posiada notarialne prawo do reprezentacji rodziny Artura Rubinsteina, spadkobierców pianisty.

Radni apelują odofinansowanie Rubinstein Piano Festival

2017 rok będzie wyjątkowy dla miłośników pianistyki i nie tylko artystycznego dorobku muzyka, który zawsze podkreślał swoje przywiązanie do naszego miasta. Czy skorzysta na tym Łódź Artura Rubinsteina?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki