Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rubinstein Piano Festival w Łodzi skromniejszy, ale z ambicjami

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W finałowym koncercie festiwalu wystąpi Szymon Nehring
W finałowym koncercie festiwalu wystąpi Szymon Nehring Michał Gaciarz
VI Rubinstein Piano Festival odbędzie się w Łodzi w dniach 14-19 października. Gościem honorowym wydarzenia będzie Ewa Rubinstein, córka patrona przedsięwzięcia.

Dyrektor VI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina „Rubinstein Piano Festival” w Łodzi, Wojciech Grochowalski, podkreśla, że tegoroczna edycja będzie skromniejsza niż poprzednie.

- Wszystko dlatego, że tym razem nie otrzymaliśmy wsparcia ani z Urzędu Miasta Łodzi, ani z Urzędu Marszałkowskiego - wyjaśnia. - w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego z odwołania przyznano nam tylko 100 tysięcy złotych. Nie możemy jakoś przebić się do świadomości urzędników, iż postać Artura Rubinsteina zapewnia doskonałą promocję miasta i kraju, bo to najwybitniejszy łodzianin, wielki pianista i patriota, doskonale znany na całym świecie. Nie potrafimy chwalić się tym, co mamy najcenniejszego.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Festiwal to tradycyjnie przede wszystkim recitale fortepianowe, ale także wystawy, pokazy filmowe, kursy, seminaria, pokaz baletowy i inne wydarzenia (w sumie około 50). Podczas tegorocznej edycji festiwal mają wystąpić pianiści: Elena Bashkirova, Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Sergiej Tarasov (Rosja, laureat mistrzowskiego konkursu pianistycznego im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie), Szymon Nehring (zwycięzca konkursów im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy i Tel Awiwie), Daniel Ciobanu (Rumunia, laureat mistrzowskiego konkursu A. Rubinsteina w Tel Awiwie w 2017 roku), Alexander Gadjiev (Włochy, laureat konkursu pianistycznego w Hamatsu), Paweł Wakarecy (laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku), Paweł Pacholczyk, Trung Viet Nguyen (Wietnam), Kamil Pacholec, Piotr Alexewicz.

Główne recitale odbędą się w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów (uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w sali przy ul. Żubardzkiej), Teatrze Dom (ul. Piotrkowska 243, sala koncertowa w której grała orkiestra symfoniczna filharmonii łódzkiej podczas budowy nowego gmachu), Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Ziemi Wieluńskiej - pałac w Ożarowie i Miejskim Domu Kultury im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Rawie Mazowieckiej.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

W sali przy ul. Żubardzkiej pokazana zostanie wystawa „Artur Rubinstein filmowo”, prezentująca plakaty filmów z udziałem artysty zrealizowanych w Hollywood, fotosy z planów filmowych, zdjęcia muzyka z z reżyserami i aktorami. Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego gościć będzie ekspozycję o Anieli (Neli) z Młynarskich Rubinsteinowej, małżonce Artura Rubinsteina.

Festiwal zawita poza tym m.in. do Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a w Szkole Filmowej odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Ewy Rubinstein „Łódź kulturalna lat 80.”.

Podczas festiwalu Muzeum Miasta Łodzi zostaną przekazane rękopisy Artura Rubinsteina pochodzące z archiwum rodziny pianisty. Pokazana zostanie też rzeźba przedstawiająca Artura Rubinsteina wykonana w drewnie, jako praca dyplomowa w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W Łódzkiej Alei Gwiazd ma być zaś odsłonięta gwiazda Artura Rubinsteina. Na festiwalowym plakacie znalazł się rysunek Artura Rubinsteina autorstwa Pabla Picasso.

- Liczę, że nasz festiwal jednak będzie się rozwijał. Ewa Rubinstein napisała nawet list do Jarosława Kaczyńskiego z zapytaniem o możliwość interwencji w sprawie wsparcia wydarzenia - dodaje Wojciech Grochowalski.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki