Rudery straszą w centrum Łodzi, a ich właściciele są...

  Rudery straszą w centrum Łodzi, a ich właściciele są bezkarni

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Budynek po dawnej restautauracji Pizza Hut
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Wyrwane drzwi, wybite szyby, a w środku - pobojowisko i pełno szkła. Budynki po dawnej restauracji Pizza Hut w pasażu Rubinsteina i Resursy przy al. Włókniarzy straszą przechodniów. A nie są to jedyne budynki, które prywatni właściciele doprowadzili do ruiny. Służby miejskie są najczęściej bezradne.
  W reprezentacyjnym pasażu Rubinsteina straszy budynek po dawnej restauracji. Pomazany sprayem, bez drzwi i okien oraz całkowicie niezabezpieczony jest miejscem nielegalnych libacji. Kiedyś właściciel obiektu miał postawić tam hotel, ale zrezygnował.

  W podobnym stanie jest - leżąca na szczęście na uboczu - hala dawnej Resursy przy al. Włókniarzy 183. Wybite okna i wyrwane drzwi pozwalają wejść każdemu do środka. Także tam miał kiedyś powstać elegancki hotel z rozbudowanym sportowym zapleczem. Dwa lata temu miasto wydało już pozwolenie na budowę, ale prace do tej pory nie ruszyły.

  Co będzie z Resursą? Dodzwoniliśmy się do właściciela niszczejącego obiektu. - Nie udzielamy wywiadów - ucina rozmowę Dariusz Matusiak.

  Jarosław Janowski, przewodnik po Łodzi, podkreśla, że należących do prywatnych właścicieli ruder jest więcej. - Na przykład niszczejący domek ogrodnika w parku Matejki czy należący do parafii prawosławnej budynek stróża koło cerkwi św. Aleksandra Newskiego - wymienia Jarosław Janowski.

  Teoretycznie w przypadku nieutrzymania budynku w należytym porządku właścicielowi grożą kary. W praktyce jest to jednak niewykonalne. - Wszelkie działania straży miejskiej, zmierzające do nawiązania kontaktu z właścicielem budynku w pasażu Rubinsteina, kończą się niepowodzeniem - przyznaje Leszek Wojtas z łódzkiej straży miejskiej.

  Strażnikom udało się ustalić, kto jest administratorem budynku i ukarać go 100-złotowym mandatem. Ale gdy z powodu braku poprawy chcieli ukarać go kolejny raz, okazało się, że nie zarządza już budynkiem.

  Nadzieją na poprawę jego stanu jest nowa łódzka firma, która 1 października przejęła administrowanie. - Zobowiązała się, po zapoznaniu z dokumentacją, do uprzątnięcia i zabezpieczenia pustostanu - mówi Leszek Wojtas.

  Straż miejska nie może też skontaktować się z właścicielem Resursy. - Wysyłamy systematycznie wezwania do właściciela, również prosiliśmy o pomoc w ich dostarczeniu policję, jednak bez rezultatu - mówi Leszek Wojtas.

  Natomiast Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi już dawno nakazał zabezpieczenie budynku przed dostępem osób postronnych. Firma wykonała prace, jednak zabezpieczenia zostały zniszczone. Ostatnio, po interwencji strażników miejskich, inspektor ponowił nakaz.

  Tymczasem jest nadzieja na wyremontowanie tzw. domku stróża, który od lat straszy swym wyglądem spacerowiczów. - W związku z budową Nowego Centrum Łodzi w przyszłym roku mamy otrzymać dofinansowanie z budżetu miasta. Po remoncie prawdopodobnie w domku stróża powstanie sklep z dewocjonaliami - mówi nam ks. Jakub Dmitruk z parafii prawosławnej w Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (21)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wywłaszczyć?

  cx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A czy w imię dobra społecznego, w związku z brakiem nawiązania kontaktu, miasto nie może złożyć wniosku o wywłaszczenie i przejąć działkę? Może do tego by nie doszło, ale za to szybko...rozwiń całość

  A czy w imię dobra społecznego, w związku z brakiem nawiązania kontaktu, miasto nie może złożyć wniosku o wywłaszczenie i przejąć działkę? Może do tego by nie doszło, ale za to szybko skontaktowałby się właściciel.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powiem może ostro, ale prawdziwie: centrum Łodzi to jedna wielka rudera.

  Nic się nie zmienia OD LAT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  brudne, stare, ohydne kamienice straszą i wystawiają miastu najgorsze świadectwo. Własciwie należałoby to wszystko zburzyć i zaplanować od początku. Niestety, brak jest myslenia całościowego,...rozwiń całość

  brudne, stare, ohydne kamienice straszą i wystawiają miastu najgorsze świadectwo. Własciwie należałoby to wszystko zburzyć i zaplanować od początku. Niestety, brak jest myslenia całościowego, trzęsą sie nad każdą starą ruderą, za którą znajduja się podwórka rodem z XVIIw. Wyremontują za to jakiś domek - śmiać się czy płakać?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A samochody??

  scitex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  A opuszczone samochody straszą na parkingach Łodzi, a ich właściciele są bezkarni!!! Parking dworzec Łódź Żabieniec!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadza się

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Zgadza się o 19 nie ma gdzie parkować opuszczonych aut jest więcej niż aut które jeżdżą straż miejska nie reaguje!!!! co za miasto!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przypominam o ogromnym pustostanie

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  straszącym na rogu Mickiewicza i Kościuszki. Duża rudera straszy w samym centrum, zaraz obok projektowanego pięknego centrum przesiadkowego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dofinansowanie do własności prywatnej ?

  itod (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  ....mamy otrzymać dofinansowanie z budżetu miasta.... oooo! skoro teraz miasto może dofinansowywać prywatne własności to może by mi basen kryty w domu dofinansowali ? Oczywiście z własnej kieszeni...rozwiń całość

  ....mamy otrzymać dofinansowanie z budżetu miasta.... oooo! skoro teraz miasto może dofinansowywać prywatne własności to może by mi basen kryty w domu dofinansowali ? Oczywiście z własnej kieszeni a nie z publicznych podatków!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie niszczyć

  kumpel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  nie niszczyć tych bud!! można tam, swobodnie, odlac się i wysr.ć!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jeśli właścicielem jest Miasto?

  pawel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

  Kto ukarze (i kogo) za stan ruder należących do miasta? Tych jest więcej niż nieruchomości prywatnych...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miasto samo sobie

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  miasto samo sobie wypłaci karę, oraz nagrodę dla urzędasów za ścignięcie niesolidnego płatnika

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ubaw po pachy

  Bałuty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

  Straż miejska, a właściwie jej kierownictwo pochodzi zapewne z ubiegłowiecznych czasów głębokiej komuny. Wtedy Pan Urzędnik wysyłał tzw. „pisma” rozpoczynające się od słów: „wzywa się obywatela do...rozwiń całość

  Straż miejska, a właściwie jej kierownictwo pochodzi zapewne z ubiegłowiecznych czasów głębokiej komuny. Wtedy Pan Urzędnik wysyłał tzw. „pisma” rozpoczynające się od słów: „wzywa się obywatela do stawienia się” i dalej bla, bla, bla.
  Dzisiaj , postępując tą metodą wysyłają strażnicy miejscy takie same archaiczne pisma, z których adresat ma tylko ubaw i papierek do kibla, nic więcej.

  A jakby tak ruszyć dupsko zza biurka i pójść w teren, przeprowadzić rozmowę ostrzegawczą, potem ponaglającą, a potem skierować do sądu wniosek o ukaranie, to już nie łaska?
  Zdaje się, że główny wysiłek urzędników Straży Miejskiej idzie na udowadnianie, że czegoś nie da się zrobić, panie Pierdoła-Komendancieeeee…..
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabawy ciąg dalszy !

  Beryl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Jest taka wioska niedaleko Łodzi , gdzie ze starości podpadł drewniany domek . Właściciel uznał , że skoro podupadł należy wysłać pismo do urzędu informujące o potrzebie uprzątnięcia ruiny . Pismo...rozwiń całość

  Jest taka wioska niedaleko Łodzi , gdzie ze starości podpadł drewniany domek . Właściciel uznał , że skoro podupadł należy wysłać pismo do urzędu informujące o potrzebie uprzątnięcia ruiny . Pismo to ściągnęło na głowę właściciela machinę urzędniczą . Zaczęło się od wysłania pisma do właściciela , że najlepiej aby stał z dokumentami których na oczy nie widział pod bramą działki i czekał na szanowną komisję . Dokumenty , o których piszę to : pozwolenie na budowę , pozwolenie na użytkowanie domu i inne kwitki nie mające jakiegokolwiek znaczenia w sprawie . Nadmieniam , że rudera miała chyba ze sto lat i żądanie tych papierów było co najmniej śmieszne . Oczywiście zakazano cokolwiek robić przy tej ruinie . Po chyba miesiącu zebrało się jakieś konsylium i radziło co zrobić , ale najpierw pytali czy coś rozebrałem i od razu postraszyli mnie karą 3 lat więzienia jak powiem nieprawdę . Nie będę się rozpisywał ale inna osoba też pracownik stwierdziła , że trzeba było prowadzić rozbiórkę a potem załatwiać dokumenty . Najlepsze jest to , że wyznaczono mi termin rozbiórki i uprzątnięcia placu zapominając , że jest remontowana droga i nie mam jak wywozić gruzu . Pozostaje mi chyba wynajęcie śmigłowca transportowego ???zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A NIK z kwiatkiem to cementuje

  ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

  co sie dziwicie tak działa tuskolandia. Ludzie z PO przez podstawione osoby kupują nieruchomości, lub odzyskuja przezfałszzywych zydów / papiery robi specjalna firma zydowska w holandii/ i wszyscy...rozwiń całość

  co sie dziwicie tak działa tuskolandia. Ludzie z PO przez podstawione osoby kupują nieruchomości, lub odzyskuja przezfałszzywych zydów / papiery robi specjalna firma zydowska w holandii/ i wszyscy o tym wiedzą , Jest parasol ochronny z PO nad aferami i potem za bezcen dostaja nieruchomości które odsprzedają z zyskiem inwestorom.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MAJĄTKI OPUSZCZONE.

  konfiskata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 4

  Zastosować dekret Bieruta o majątkach opuszczonych-tak jak w latach 50-60tych minionego wieku i zabrać.

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny