Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają konsultacje dotyczące programu szczepień na koronawirusa. Wstępne wyniki już dziś wieczorem

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ruszają konsultacje dotyczące programu szczepień. Wstępne wyniki już dziś wieczorem
Ruszają konsultacje dotyczące programu szczepień. Wstępne wyniki już dziś wieczorem Karol Makurat/Reporter
Rząd rozpoczyna konsultacje dotyczące programu sczepień przeciwko koronawirusowi. Wstępne ich wyniki mają zostać opublikowane już w poniedziałek wieczorem. Z kolei we wtorek rano minister zdrowia Adam Niedzielski poinformuje w jaki sposób będzie przebiegał proces szczepienia polskiego społeczeństwa.

W poniedziałek rozpoczną się konsultacje dotyczące programu szczepień przeciwko Covid-19. Rząd zamierza rozmawiać w tej sprawie ze środowiskiem medycznym oraz różnymi innymi instytucjami.

Chce w ten sposób wskazać kolejne grupy osób, które - poza pracownikami ochrony zdrowia, mundurowymi i seniorami - mają zostać w pierwszej kolejności zaszczepione.

Pierwsze szczepionki w połowie stycznia

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na antenie RMF FM, że pierwsza partia szczepionek przyjedzie do Polski prawdopodobnie w połowie stycznia. - To jest uzależnione m.in. od Europejskiej Komisji ds. Leków – wyjaśniał.
Jak dodał, pierwsze posiedzenie komisji w tej sprawie wyznaczono na 29 grudnia.

Z kolei szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przekazał w Radiu Zet, że w poniedziałek wieczorem opublikowany zostanie projekt narodowej strategii szczepień i wówczas rozpoczną się „duże konsultacje”.

Dworczyk dodał, że we wtorek rano odbędzie się konferencja, na której zostanie zaprezentowany projekt tej strategii. - Chcemy przez najbliższe dni dyskutować z bardzo szerokimi środowiskami bądź lekarskimi i ekspertami, samorządowcami na temat tej strategii – mówił.

Zaświadczenie, dopiero po drugim szczepieniu

Dworczyk przypomniał, że osoby chcące się zaszczepić będą musiały przyjąć dwie dawki szczepionki. Po drugim szczepieniu, każda osoba utrzyma potwierdzenie, że została zaszczepiona. - Można je otrzymać w wersji papierowej, na miejscu, w punkcie szczepienia, ale również to będzie potwierdzane takim QR kodem indywidualnym, który każdy mając przy sobie, będzie mógł potwierdzić czy to w telefonie czy w innej formule fakt zaszczepienia – tłumaczył.

Większe przywileje dla zaszczepionych?

Szef KPRM pytany był również, o to, czy osoby, które zdecydują zaszczepić się przeciwko koronawirusowi mogą liczyć na jakieś benefity. – Dzisiaj nie chciałbym o tym mówić. Dlatego że dopóki tekst nie zostanie opublikowany, dopóki jeszcze trwa dyskusja w samej Radzie Medycznej – stwierdził Michał Dworczyk.

Zapewnił, że ewentualne benefity nie będą miały nic wspólnego z „przekupywaniem” polskiego społeczeństwa. - Tu chodzi o zwykłe konsekwencje tego, że osoby zaszczepione stają się bezpieczne, przestają stanowić zagrożenie dla innych (…) Osoba, co do której mamy pewność, czy prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że nie transmituje wirusa, nie stanowi zagrożenia dla innych - może brać udział w różnego rodzaju sytuacjach czy działaniach, w których inne osoby, do których nie ma takiej pewności nie powinny się znajdować – wyjaśniał.

Szczepienia powinny być obowiązkowe?

Resort zdrowia zapewnił, że szczepienia na koronawirusa będą całkowicie dobrowolne. Tymczasem posłanka i rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska przekonywała na antenie Polsat News, że szczepienie przeciwko Covid-19 powinno być w zakresie szczepień obowiązkowych.

Jej zdaniem osoby publiczne powinny zachęcać, do zaszczepienia się. - W porównaniu z Niemcami, gdzie jest 70 proc. osób zaszczepionych co roku na grypę, w Polsce jest to tylko 4 proc. Obawiam się, że przy tej dobrowolności nie uda się stworzyć takiej ochrony, bariery, liczby ludzi wyszczepionych, żeby zatrzymać wirusa – mówiła.

Pełnej dobrowolności szczepień domagają się natomiast politycy Konfederacji. - Sprzeciwiamy się przymusowi podawania nieprzebadanych produktów medycznych – mówił w poniedziałek poseł Jakub Kulesza na konferencji w Sejmie. - Sprzeciwiamy się dzieleniu Polaków na tych, którzy poddali się tym eksperymentom medycznym i tym, którzy szanują swoje zdrowie i wykazują postawę odpowiedzialną - dodał.

Zabraknie lodówek na szczepionki?

Rząd w przechowywaniu szczepionek zamierza postawić na centra krwiodawstwa oraz hurtownie farmaceutyczne. Jednak, jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, nie wszystkie te punkty są na to gotowe.

Gazeta zwraca uwagę, że w niektórych brakuje lodówek, z kolei w regionalnych centrach krwiodawstwa mroźnie są, ale zajęte.

„Centra krwiodawstwa, hurtownie i lekarze rodzinni - to kluczowi gracze w logistycznej układance dostarczania szczepień przeciw Covid-19. Mają wątpliwości, czy uda im się spełnić ambitny plan. Rząd mówi o 8 tys. punktów szczepień, mają być w każdej gminie, ale stawia na 1,1 tys. placówek. MZ i NFZ interesują zwłaszcza te duże. Lekarze apelowali o złagodzenie kryteriów, ale resort jeszcze je wyśrubował” – czytamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszają konsultacje dotyczące programu szczepień na koronawirusa. Wstępne wyniki już dziś wieczorem - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki